فهرست کتاب


شفاخانه معنوی (شفا از قرآن و احادیث)

سعید موحدیان عطار

مقدمه

الحمدلله رب العالمین، و الصلاة علی محمد و آله اجمعین، و لعنة الله علی اعدائهم الی یوم الدین
خداوندا، آینه دل را به نور اخلاص روشنی بخش؛ و زنگار شرک و دو بینی را از لوح دل پاک گردان؛ و شاهراه سعادت و نجات را به این بیچارگان بیابان حیرت و ضلالت بنما؛ و ما را به اخلاق کریمانه متفلق فرما؛ و از نفحات و جلوه های خاص خود که مختص اولیاء درگاه است ما را نصیبی ده؛ و لشگر شیطان و جهل را از مملکت قلوب ما خارج فرما؛ و جنود علم و حکمت و رحمان را به جای آن ها جایگزین کن؛ و ما را با حب خود و خاصان درگاهت از این سرای درگذران؛ و در وقت مرگ و بعد از آن با ما با رحمت خود رفتار فرما؛ و عاقبت کار مارا با سعادت قرین کن؛ بحق محمد و آل الطاهرین، صلوات الله علیهم اجمعین.
بدان که دعا مغز عبادت است(1) و از این جهت در فضیلت آن و امر به آن آیات و اخبار بی شمار وارد شده دعا حقیقتی است که در تمام موجودات عالم، اعم از غیبی و شهودی سریان ذاتی دارد، و اگر این حقیقت همراه موجودات آفرینش نبود، از عنایت و رحمت حضرت حق بی بهره بودند.
اگر دعا نبود، و اگر طلب و درخواست نبود، ادامه حیات برای هیچ موجودی امکان پذیر نبود! درست است که خداوند عزیز به تمام خواسته های بندگانش آگاه و عالم و آشناست، اما همین خدای مهربان از آنان خواسته، خواستهای خود را با سوز دل و با حرکت زبان و اعلام نیازمندیهای دنیا و آخرت، همراه با اشک چشم و گذاشتن پیشانی به خاک درگاه من ابراز کنید که من عاشق این حال و علاقه مند به این زاری و درخواست و اشک چشم شمایم.
مسئله اهمیت و ارزش دعا و آثار آن بقدری روشن و اشکار است که حتی دانشمندان بیگانه از اسلام هم بر اساس هدایت فطری، به این مسئله اشاره کرده و با یک دنیا و انصاف و وجدان دعا را عامل حرکت و از ضروری ترین نیازهای بشر و داروی درمان حتی برای دردهای جسمی شمرده و در زمان ما در حال پایه گذاری مطب هائی هستند که طبیبان تربیت شده در این فن حتی سخت ترین بیماریهای جسمی را از این طریق معالجه کنند.
گلن کلارک از دانشمندان غرب و باصطلاح موسس گروه نیایش گر، و پیشوای اردوگاه بسیج دعا است چنین میگوید:
امروز در آمریکا بزرگترین احتیاج ما به دعا است، ارتش عظیم، مردمان گوشه نشین، پیرمدانی که فکر می کنند زندگیشان به سر رسیده، بیماران بستری که در پی فرصتی هستند که زندگیشان ارزش و مفهومی پیدا کند.
در هر صورت دعا امری است، ضروری و فطری و مسئله ای است که خداوند به آن دستور داده، و جزء حتمی اخلاق انبیاء گرام الهی قلمداد شده و با این که خدای بزرگ به تمام خواسته های محتاجان آگاه است ولی انسان با دعا شایستگی گرفتن عطای حق را پیدا می کند. (2)
در پایان کلیه حقوق معنوی این اثر را به پدرم جانباز جبهه های حق علیه باطل جناب آقای حاج عباس موحدیان و مادر گرامیم تقدیم می دارم. در ضمن از زحمات آقای مهدی موحدیان درخصوص همراهی این جانب در نگارش و تدوین این اثر قدردانی می شود.
والسلام
سعید موحدیان عطار

قرآن و مسئله دعا

قرآن مجید، دعا را در جهات مختلف طرح می کند که دانستن آن لازم است:
1 - دعا علت رسیدن به فیوضات الهیه و خیر دنیا و آخرت است.
و قال ربکم ادعونی استجب لکم ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم داخرین.(3)
و خدا می فرماید:
مرا با خلوص دل بخوانید که من دعای شما را مستجاب می کنم، و آنان که از دعا و عبادت سرکشی کنند با ذلت و زور و خواری داخل جهنم شوند.
2 - دعا را علت گشایش کار، و نجات از هر هم و غم و رنجی می داند.
قل من ینجیکم من ظلمات البر و البحر تدعونه تضرعا و خفیة لئن انجینا من هذه لنکونن من الشاکرین.
قل الله ینجیکم منها و من کل کرب ثم انتم تشرکون.(4)
بگو آن کیست که شما را از تاریکی ها و سختی های بیابان و دریا نجات دهد، که او را به زاری و از باطن قلب می خوانید، که اگر ما را از این مهلکه نجات دهد، پیوسته شکر گذاریم.
بگو خداست که شما را از آن سختی ها و از هر اندوه نجات می دهد، ولی شما باز هم به او شرک می آورید
3 - اگر دعا نبود، روی توجهی از جانب خداوند به بندگان نمی شد.
(قل ما یعبوا بکم ربی لولا دعاؤکم...)(5)
به امت بگو اگر دعا و ناله وزاری و انابه و توبه شما نبود خداوند به شما توجه و اعتنائی نداشت.

روایات و مسئله دعا