از عاشورا تا غدیر

نویسنده : محمد عسکری

پیشگفتار

مراتب سپاس و ستایش ذات یکتایی را سز است که اول و آخر، و واحد و قادر است و صلوات بر خاتم انبیاء حضرت محمد مصطفی(ص) و درود و تحیات بر آل او، بویژه ولی الله الا اعظم، حضرت حجته ابن الحسن العسکری (عج) تا قیام قیامت!
اما بعد؛ با توجه به این که جامعه اسلامی علاقمند است اطلاعاتی نسبت به تولد، شهادت و خط سیر زندگی معصومین علیه السلام داشته باشد و از طرفی برای تمامی افراد، آن حوصله بایسته و فرصت لازم نیست که به طور مفصل و تمام افراد، آن حوصله بایسته و فرصت لازم نیست که به طور مفصل و مشروح، مطالعاتی در زمینه های فوق داشته باشند و با توجه به این که سروران عزیز امور تربیتی مدارس که همواره سعی در برپایی مجالس و مراسم را به مناسبتهای مختلف مذهبی دارند در بعضی از اوقات ممکن است به خاطر کمبود وقت لازم در تهیه و یا انتخاب مقاله، شعر، سرود و یا مرثیه ای جهت اجرای دچار مشکل شوند، لذا این جانب به خاطر تشویق استادان و سروران گرامی (البته با اعتقاد به عجز قلم و کمی بضاعتم) با توجه به اشغالات و تجربیاتی که در امور تربیتی مدارس داشته ام تصمیم گرفتم مجموعه ای را که با حوصله و فرصت محدود آن مراسم تناسب داشته باشد، تهیه و تنظیم نمایم.
از آنجا که یکنواختی مطالب و مراسم، سبب خستگی خوانندگان کتاب و یا شرکت کنندگان در مراسم می گردد؛ لذا این جانب در مورد هر موضوعی سعی
بسم الله الرحمن الرحیم
قل لا اسلکم علیه اجرا الا الموده فی القرابی
(سوره شوری آیه 23)
تاریخ مدون اسلام از سپیده دم تا امروز، فرازهای شکوهمندی را به خود دیده است، جلوه های با کرامت شخصیت های بزرگواری از خاندان عصمت و طهارت که با سیره عملی و فرهنگ و معرف غنی و پرباری که به عنوان مواریث ارزشمندی به یادگار نهاده اند، چشمه های جوشانی از فضائل و مکارم انسانی را پدید آورده که جویبارهای با صفای آنها اذهان و اندیشه ها را طراوت بخشیده و کام رو آنها را حلاوتی خاص داده است. وجودهای با برکتی که در رسیدن انسانهای به کمالات عالی و اراسته شدن به اخلاق اسلامی واسطه فیض الهی هستند و نیز اسوه انسانهایی می باشند که می خواهند بسوی فضایل روی آورده و از رذایل اجتناب کنند. آن ستارگان درخشان معنویت و فضیلت که مصداق عترت بوده و با قرآن ملاز مند، اگر انسانها به آنان تمسک جویند هرگز گمراه نشده و در تیه ضلالت، راه سعادت را باز می یابند، کشتی نجات بخش امامت و ولایت، انسانیت را با اطمینان و ارامش خاطر به ساحل نجات رسانیده، حسنات دنیوی و اخروی را نصیب وی می سازد.
با وجود آنکه این پاسداران امانت الهی و حافظان حرمت انسانی و هادیان سیر کمال بشری در طول حیات پربار خویش مشقات زیادی کشیده و رنجهای فراوانی را متحمل گردیده اند، آنگونه که بایسته است ابعاد وجودی شان بر طالبان معرفت معرفی نشده و مورخان و راویان نور، تنها لحظاتی از زندگی پر برکت و سراسر فضیلت آنان را ثبت کرده اند، البته پرتوهای پر فروغ این خورشیدهای درخشان به لحاظ عظمت و جلال شان، آنچنان اندیشه ها را در شگفتی و تحیر فرو برده که این راویان از ترسیم ابعاد کامل شخصیتی آنان عاجز مانده اند و مائیم و افسوسی بزرگ و دریغی عمیق بر تمامی ثانیه های هر یک از آن شعله های منور که می توانست توشه معنوی قرنهای متمادی انسانیت را فراهم سازد، برای جبران خسارتهای اعصار گذشته و بهره مندی افزونتر از معارف آن سروران، می توان برنامه های گوناگونی را به اجرا گذاشت تا به مصداق فذکران الذکر تنفع المومنین مردمان متوجه این فروزندگی ها گردند.
ثبت سیره زندگی اهلبیت و پاسداشت سالروز ولادت و شهادت ائمه هدی و معصومین پاک سرنوشت، جرعه های فضیلت را به کام تشنگان معارف سرازیر می نماید. از دیگر سو ایام الله، روزهای سرنوشت ساز و مهمی است که ممکن است طی آن حوادثی روی دهد که یکبار نعمت و رحمت لطفی را متوجه جهانیان بنماید و گاهی این حوادث به صورت عذابی سخت بروز نماید و خشم الهی را نشان دهد. به عبارت دیگر ایام الله یا نسیمی از معنویت است یا طوفانی از خشم و قهر که در هر دو حال دلها روشن می شود و بصیرت پیدا می کنند و نتیجه آن برای انسانهای خردمند و دوستدار معنویت خیر و خوبی خواهد بود، چرا که در این روزها نشانه های الهی اشکارتر است، سالروز ولادت معصومین و اهل بیت لحظه های نورانی و شکوهمندی است که طلوع خورشید فضیلت را نوید می دهد و برای عاشقان ولایت و شیفتگان حقیقت با سرور و شادمانی توأم است و ایام شهادت و رحلت آن اسوه های وارستگی بیانگر آن است که نقمتی متوجه انسانهاست و بی دینی و ناحقی آنچنان سلطه خود را نشان داده که حقجویان را نعمتی بزرگ محروم کرده است.
نوشتار حاضر حاوی مطالب گوناگون و مضامین متنوعی است که به مناسبت های ایام قمری و خصوصاً سالروز ولادت و یا شهادت خاندان عصمت و طهارت و یا سالروز رخداد وقایعی چون بعثت نبی اکرم(ص) و غدیر خم به رشته تحریر در آمده است. طریقه تدوین مباحث و دسته بندی محتوایی، کتاب حاضر را خواندنی نموده است و می تواند برای دست اندرکاران فعالیت های تبلیغی و فرهنگی و تمامی علاقمندان به ساحت مقدس اهلبیت خصوصاً مربیان پرورشی و مبلغان دینی مفید و موثر واقع گردد

هجرت پیامبرص

و اینک ما، از ورای قرون سرکشیده ایم و فصلی نوین را آغاز گریم.
اینک ما به کرانه تاریخی چند صد ساله و غرورانگیز، پیروزمند و غرور آفرین ستاده ایم.
اینک ما گام در سالی جدید و فصلی دیگر، از تاریخ حیاتبخش اسلام می نهیم و نظاره گر رویدادهای سالهای و قرنهای گذشته هستیم.
آری... همراه با رسیدن نخستین روز محرم، ماه خون و حماسه، سالی دیگر از هجرت پیامبران اسلام، آن جاودانه مرد، محمد(ص) می گذارد.
هجرتی که چونان دم مسیح، کالبد رو به ضعف نهاده اسلام را جانی تازه بخشید و روحی دیگر.
هجرتی که بسان تولدی دیگر، سرآغاز تاریخ پر شکوه اسلام قرار گرفت و او، آن پیام آور آن یتیم مکه، آن انسان خدایگونه، هجرت را بر گزید تا بر روندگان راهش در گستره وسیع آینده و بر پویندگان طریقتش در پهنه تاریخ صلا زند که:
آی انسان، وای مسلمان! بدان هنگام که موانع و سدها، تو را از شدن و تحریک و پویایی باز می دارد، هجرت کن، هجرتی به سوی شدن و به سوی الله و به آنچه که باید باشی.
آری... او هجرت کرد، تا بر آیندگان بانگ بر آورد که: آن هنگام که عوامل گوناگون، تو را از انجام رسالتت، باز می دارد و به بودن و نه شدن
وادارت
(مرثیه ای گروهی بمناسبت حلول ماه محرم)
خورشید عالم آرا (2) - با هاله غم آمد (3)
یاد آور شهیدان (2) - ماه محرم آمد (3)
ای خاتم امامت،...
ماهی که گردد از عرش (2) - ندای حق شنیده (3)
سرها شود بریده (2) - تن ها به خون تپیده (3)
ای خاتم امامت،...
ماهی که دست عباس (2) - گردد جدا ز پیکر (3)
اطفال، تشنه آب (2) - سقای به خون شناور (3)
ای خاتم امامت،...
ماهی که نجل زهرا (2) - جان را به کف گرفته (3)
بر امت پیمبر (2) - خط شرف گرفته (3)
ای خاتم امامت،...
در راه آئین حق (2) - زینب شود گرفتار (3)
مسلم برای خدا - سر را بداده بردار (3)
ای خاتم امامت،...

دهم محرم، شهادت حضرت امام حسین علیه السلام و یاران با وفایش

دل به مهر آل احمد منجلی داریم ما
والی ملک ولایت را ولی داریم ما
اینهمه نعمت که می بینی به ما بخشیده اند
از یم جود حسین ابن علی علیه السلام داریم ما