ولایت فقیه (ولایت فقاهت و عدالت)

نویسنده : آیت الله عبدالله جوادی آملی

بخش سوم: امام خمینی (رض) و عزت مردم

امت ایران اسلامی، لولو گران بهای عزت و شرف، و گوهر گرانسنگ سعادت و سیادت و در گرانمایه مجد و کرامت را به رهبری امام راحل (قدس سره) بدست آورد و البته آن حضرت نیز همه این فضائل و برکات را از حضرت نبی اکرم صلی اللَّه علیه و آله و امیرالمومنین و سیدالشهدا و دیگر ائمه معصومین (علیهم السلام) به ارث برده است.

از زمین جاهلیت تا آسمان مدنیت

مرحوم شیخ مفید (قدس الله روحه الزکیه) می گوید: علی بن ابی طالب علیه السلام فرموده است: من در سفری دیدم که نبی اکرم صلی اللَّه علیه و آله برای آگاهی از وقت ظهر، به چهره آسمان می نگرد و در آن هنگام به من فرمود: ای علی! اگر کسی به وقت نماز اهتمام ورزد و نماز خود را اول وقت بخواند، من برای او راحتی در هنگام مرگ، و از بین رفتن هم و حزن، و نجات از آتش را ضمانت می کنم: ما من عبد اهتم بمواقیت الصلاه و مواضع الشمس الا ضمت له الروح عند الموت و انقطاع الهموم و الاحزان و النجاه من النار (470) آنگاه فرمود: یا علی! عرب در جاهلیت شتربان بود و فقط در این فکر بود که شتر، چه وقت می خوابد، چه وقت بر می خیزد، و چه وقت شیر می دهد. این عرب که چشمش تنها به شتر بود، با آمدن وحی، چشمش به شمس و آفتاب شد: کنا مره رعاه الابل فصرنا الیوم رعاه الشمس (471) ما به برکت اسلام، از زمین جاهلیت به آسمان مدنیت رسیده ایم، تاکنون زمینی بودیم و اکنون آسمانی شده ایم. ما دیروز با شتر رابطه داشتیم، ولی امروز با شمس سخن می گوییم، به برکت نبوت و امامت و ولایت بود که عرب عصر جاهلیت، از شتربانی به شمس بینی عروج کرد، هم اهل شمس صورت شدیم و هم اهل شمس سیرت
مردم گرانقدر ایران زمین نیز که در جاهلیت ستمشاهی، یک استعمارگر غربی را همانند مردم سائر ممالک استعمار زده صاحب خطاب می کرد، اکنون به برکت ولی مسلمین، امام راحل (رض) موفق شد که عروج کند و توجهش از زمین استعمار به آسمان استقلال معطوف گردد و اکنون ما به جایی رسیده ایم که شمس می نازد و قمر می بالد که به چنین مردمی پرتو افکند.
صبح امید که بد معتکف پرده غیب - گو برون آی که کار شب تار آخر شد
آن پریشانی شبهای دراز و غم دل - همه در سایه گیسوی نگار آخر شد

قیام 15 خرداد و ارکان آن

اکنون شایسته که به ارکان قیام خونین 15 خرداد سال 1342 ه ش که زمینه ساز این مقطع عزتمند تاریخ ایران و طلیعه نهضت شکوهمند ملت ایران به رهبری و هدایت و راهنمایی امام راحل (رض) گردید، اشارتی بشود.