فهرست کتاب


گنجینه های معنوی

رضا جاهد

(179) اثرات آب باران نیسان

اولین ماه تابستان است در کتاب انیس الصالحین از رسول اللَّه صلی اللَّه علیه و آله مروی است که: جبرئیل دعایی به من تعلیم نمود که داروی جمیع دردها است و طریقه اش آن است که قدری از آب باران اولین ماه تابستان را بگیرد قبل از آن که به زمین برسد در ظرف پاکی و سوره (حمد و توحید و قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق و آیةالکرسی و قل یا ایها الکافرون و انا انزلناه) هر کدام را هفتاد مرتبه بر آن بخواند و هفتاد مرتبه (لا اله الا اللَّه) و هفتاد مرتبه (اللَّه اکبر) و هفتاد مرتبه صلوات و هفتاد مرتبه (سبحان اللَّه و الحمدللَّه و لا اله الا اللَّه و اللَّه اکبر) بخواند به آن آب بدمد به حق آن کسی که مرا به هدایت مخلوقات فرستاده که او را جمیع امراض شفا یابد و شرح کامل خواص آن رد مفاتیح الجنان است.

(180) فضیلت تسبیح حضرت زهرا سلام اللَّه علیه

اولین ذکری که بعد از اتمام نماز بسیار سفارش شده است تسبیح حضرت زهرا سلام اللَّه علیه است. از امام صادق علیه السلام مروی است که: ما امر می کنیم کودکان خود را به تسبیح حضرت زهرا سلام اللَّه علیه چنان که امر می کنیم آنها را به نماز، پس ترک آن را مکن که هر که مداومت نماید بر آن شقی و بدبخت نمی شود و در روایات معتبر وارد شده که ذکر کثیر که خدا در قرآن مجید به آن امر فرموده تسبیح حضرت فاطمه سلام اللَّه علیه است که باید بعد از هر نماز خوانده شود. امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: هر که تسبیح فاطمه سلام اللَّه علیه را بگوید و بعد از آن استغفار کند خدا او را بیامرزد و آن بر زبان صد هست و در میزان عمل هزار، و شیطان را دور می کند و خدا را خشنود می گرداند. امام صادق علیه السلام نیز فرمودند: هر که این تسبیح را بعد از نماز بگوید پیش از آن که پاهایش را از حالت نماز برگرداند آمرزیده شود و بهشت بر او واجب گردد و نزد من از آن که هزار رکعت نماز بگذارد در هر روز بهتر است و آن تسبیح این است بعد از هر نماز بلافاصله 34 مرتبه اللَّه اکبر؛ 33 مرتبه الحمدللَّه؛ 33 مرتبه سبحان اللَّه.

(181) افضل ترین دعاها در زمان غیبت دعا برای فرج امام زمان علیه السلام است

خواهران و برادران اولا این را همه ما می دانیم که امامان ما همه معصوم و پاک آفریده شده اند و همان طور معصوم و پاک هم از دنیا رفته اند و دارای صفاتی بودند که هرگز یک انسان عادی دارای آن شرایط نبوده است. مانند امیرالمومنین علی علیه السلام که در رحم مادرش فاطمه بنت اسد سلام اللَّه علیه صحبت می کرد و موقع ولادتش قرآن می خواند و همچنین معجزات دیگر امامان و یا حضرت مهدی علیه السلام که هنگام ولادت سر به سجده گذاشته و شکر خدا نمودند. و در سن پنج سالگی به مقام امامت نائل آمدند و همه این نورهای پاک بدون این که نزد استادی تحصیل کرده باشند دارای علم اولین و آخرین بودند و از گذشته و حال و آینده خبر می دادند.
پس نیتجه این معصومین، مانند من و شما برای امتحان به این دنیا نیامدند و آنها بزرگترین لطف و نعمتی هستند که خداوند به بشر عنایت کرده است به چند دلیل:
اولا همه ما می دانیم که خداوند عادل است و در قرآن کریم می فرماید:
فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره، و من یعمل مثقال ذره شرا یره.
هر کس کوچکترین ذره ای بدی نماید جزای آن را خواهد دید و هر کس کوچکترین عمل نیکی انجام دهد پاداش آن را خواهد گرفت.
و حال که خداوند عادل است و بنده هم جایز خطا، چون خداوند قرار است با عدل با ما رفتار کند بنابراین باید اکثر انسانها را به آتش قهر خود بسوزاند و خالق یکتا در حدیث قدسی می فرماید:
من بندگانم را برای این که بسوزانم نیافریده ام و به هر نحوی که بتوانم سبب نجات آنها را از عدی خودم فراهم خواهم کرد.
و بقدری پروردگار ما رحیم است و کریم است و جواد، بهانه هایی برای نجات بشر قرار داده، مانند خواندن نماز و گرفتن روزه و اعمال عبادی دیگر، و بزرگترین لطفی که کرده، فرستادن نمایندگانی در روی زمین مانند وجود مقدس خاتم الانبیاء حضرت محمد صلی اللَّه علیه و آله و امام معصوم علیه السلام بود که به این دنیا آمدند تا با زندگانی کردن و راهنمایی بشر هم درست زیستن را به ما بیاموزند و هم ما گنهکاران با واسطه قرار دادن این عزیزان الهی به حاجتها و خواسته هایمان برسیم و هم با ابراز دوستی با عزیزانش بهانه ای برای بخشش و نجات از کیفر گناهان داشته باشیم. همچنین این وجودهای مقدس را چنان پر محبت و با گذشت و مهربان آفریده است که فردای قیامت با شفاعتشان سبب نجات عده زیادی از آتش جهنم خواهند شد و خدایا ما چگونه شکر تو را به خاطر نعمت ولایت بجا آوریم؟ به خداوندی خودت زبانمان قاصر است و همه این الطاف از کرم وجود بی حساب توست. ما بندگان افتخار می کنیم به داشتن چون تو خالقی، خدایا در تمام عمر در مقابل هر نعمتت، کفران نعمت کرده ایم. نه قدر تو را شناختیم نه رسولت و نه حجت های پاکت را، در زمین تو زندگی کردیم، روزی تو را خوردیم، از همه نعمتهایت استفاده کردیم، و بجای شکر و سپاسگزاری از تو اسیر نفس و شیطان بودیم. یعنی اگر گفتی به دنبال انسانیت و کمالات باشید به دنبال خویهای حیوانی رفتیم، و اگر فرمودی به فکر ذخیره برای آخرت باشید ولی همه وجودمان دنیا بود و خواسته های نفسانی، الهی! چه بگویم از بی وفائیهایمان، خداوندا! چگونه با این اعمالمان در دادگاه عدل تو بایستیم. بار پروردگارا! دیدی بندگانت چگونه مزد زحمات رسولت را دادند. زمانی که پیامبرت صلی اللَّه علیه و آله از دنیا رفت حدود هفت میلیون مسلمان داشت ولی همین بندگانت بعد از گذشت کمتر از سه ماه یک عده دنیاپرست جانی درب خانه دخترش و جانشینش حضرت علی علیه السلام را بخاطر حب ریاست به آتش کشیدند، آن هم بعد از آن همه سفارشات پیامبر اکرم صلی اللَّه علیه و آله نسبت به عترتش. بار پروردگارا! کجا بودند آن بندگان شکرگزارت که دفاع از ولی تو در زمین کنند و تو خالق یکتا چه صبری داری آن موقعی که دیدی بر گردن ولیت یک عده شیطان انسان نما طناب انداخته و یا آن بانوی پاک و معصومی را که فرمانبری از او را بر تمام جن و انس و حتی پیامبرانت و همه موجودات روی زمین واجب نمودی دیدی چگونه مورد ضرب و شتم قرار دادند و یا با دیگر ولیت امام حسن مجتبی علیه السلام؛ جگرش را پاره پاره کردند و سر دیگر حجتت را بر نیزه نمودند و دیگری را سالهای سال در گوشه زندان اسیر کردند و هر کدام را به زهری مسموم نمودند. کجا بودند طرفداران این گوهرهای پاک؟ چگونه شکر نعمت ولایت را بجا آورند؟! ای تف بر تو و بی وفائیت دنیا!
خواهران و برادران عزیز! بیایید جزو آن گروه بی انصاف و بی مروت نباشیم. قدری به خود آییم و ببینیم چقدر به فکر امام زمانمان هستیم.
سید به طاووس رحمةاللَّه می گوید: شبی در سامرا وارد سرداب امام زمان علیه السلام شدم. صدای ملکوتی امام را در حال مناجات با خالق یکتا شنیدم که می فرمودند:
اللهم ان شیعتنا منا خلقوا من فاضل طینتنا و عجنوا بماء و لایتنا اللهم اغفر لهم من الذنوب ما فعلوه اتکالا علی حبنا و ولائنا یوم القیامه و لا تواخذهم بما اقترفوه من السیئات الکراما لنا و لاتقاصهم یوم القیامه مقابل اعدائنا فان خففت موازینهم فثقلها بفاضل حسناتنا.
پروردگارا! شیعیان ما از ما هستند، از زیادی گل ما خلق شده اند و به آب ولایت ما عجین گشته اند، خدایا آنها را بیامرز و گناهانشان را عفو فرما.
پروردگارا! آنها را در روز قیامت در مقابل چشم دشمنان ما مواخذه مفرما چنانچه میزان گناهانشان بیشتر و صوابشان کم است از اعمال من بردار و به صواب آنها بیفزای.
خواهر و برادرم! خیال می کنید در مقابل این همه دروغها، غیبتها، رباخواریها، دنیا پرستی ها و بی حجابیها و چون حیوانات بخاطر دنیا به جان هم افتادنها و همچنین بی حرمتی به کلام خداوند یعنی قرآن و بی اعتنا بودن به امام زمان علیه السلام عذاب ندارد. به خدا قسم در مقابل این اعمال ما باید از آسمان سنگ ببارد.
می دانید چه کسی جلو این عذاب الهی را گرفته است؟ آری آن دعاهای شبانه روزی امام زمان علیه السلام ماست. آخر چقدر بی انصافی و چقدر بی معرفتی! چرا ما به فکر آن حجت الهی نیستیم؟ تا کی در حضورش مرتکب عصیان می شویم و به عنوان یک شیعه بجای این که زینت آقا امام زمان علیه السلام باشیم. با اعمالمان دل پاک و مطهرش را به درد می آوریم؟
از آنجا که این آخرین حجة الهی چون آباء و اجدادش مهربان و رئوف و با گذشت است، بجای نفرین بر ما باز هم دعا می کند. شما را به خدا آیا دور از انصاف نیست که آن گوهر پاک ولایت صبح تا شب به فکر ما باشد ولی ما گنهکاران از یاد او غافل باشیم؟ در صورتی که می دانیم هیچ عملی به درگاه پروردگار بدون نداشتن ولایت امام زمان علیه السلام مورد قبول خداوند نیست.
به این دو حدیث توجه فرمایید:
پیامبر اکرم صلی اللَّه علیه و آله: هر کس منکر قائم، از فرزندانم شود مرا منکر شده است.
امام صادق علیه السلام: هر کس قائم، از فرزندان مرا در زمان غیبتش منکر شود به مرگ جاهلیت مرده است.
خواهر و برادر عزیزم! بیاید همان طوری که اگر کسی منتظر مهمان است خانه اش را تمیز می کند، ما هم روح و جسممان را از آلودگی پاک کنیم و به عنوان یک منتظر واقعی و با روی خجل دست تمنا به سوی آن یوسف زهرا سلام اللَّه علیه گشوده و عرض کنیم:
مهدی جان! ای عزیز! به ما و کسانمان سختی رسیده و سرمایه اندک آورده ایم، پس پیمانه ما را کامل گردان و به ما صدقه و بخشش ده، بیا بر ما نظری، و دستی بر سر ما کشیده کاملمان کن.
ای عزیز! ای خورشید رخ بر کشیده در پس ابر، ای سفر کرده هجران گزیده، تا کی همچنان در غیبت و ما این چنین در هجران؟ جهان جهانی نثار قدومت باد. آیا هجران امروز ما به فردای وصال تو نمی رسد.
ای عزیز! ای پیشوای محرومان، ای دادخواه مظلومان، ای فریادرس درماندگان، ای آخرین امید، دیدگان جستجوگر ما بر دروازه هر سحر قامت تو را منتظر است، آیا می شود که شام تار هجران ما به صبح روشن وصالت بدل شود.
ای عزیز! رایت رسول خدا در دست، ای آخرین رسالت پیغمبران بر دوش، ای شمشیر علی علیه السلام بر کف، و ای عصای موسی در دست، ای خاتم سلیمان در انگشت، بر ما چه سخت است که همگان را ببینیم و تو را نبینیم.
ای عزیز! ای کمال موسی را وارث، ای شکوه عیسی را واجد، ای صبر ایوب را صاحب، چه دشوار است که سخنان همه به گوشمان رسد و صدای دلنشین تو را نشنویم.
ای عزیز! ای یادگار خدا در زمین، ای دست توانای حق در آستین، ای قرآن ناطق خدا، ای اسم اعظم الهی، چه سخت است که لطفت را به عیان ببینیم و دشمن در انکار وجود نازنینت بر ما طعنه زند.
ای عزیز! ای زاده یاسین و طه، ای فرزند صراط مستقیم، ای تسلی بخش زهرای اطهر، ای پور عسگری، بر ما چه گران است که چهره دلربایت را ببنیم و تو را نشناسیم، ای قلب عالم امکان، ای مظهر رحمت بیکران، آخر در انتظار مقدم پاکت نشسته ایم، جان و مال و فرزندانمان فدای قدوم تو، بیا و دستمان گیر، رخ بنما و با یک نگاه این شب بی جور را به صبح پیروزی بدل نما، و با هزاران تاسف می دانیم که غیبت تو از ماست، همچنان که خود فرمودی:
ولو ان اشیاعنا وفقهم اللَّه لطاعته علی اجتماع من القلوب فی الوفاء بالعهد علیهم لما تاخر عنهم الیمن بلقائنا و لتعجلت لهم السعاده بمشاهدتنا علی حق المعرفه و صدقها منهم بنافما یحبسنا عنهم الا ما یتصل بنا مما نکرهه و لا نوثره منهم.
اگر شیعیان ما، که خداوند توفیق طاعتشان دهد، در وفای عهد و پیمانی که دارند همدل می شدند سعادت دیدار ما از ایشان به تاخیر نیفتاده و زودتر نصیب آنان می گشت، دیداری با شناخت کامل و درست نسبت به ما، پس ما را از آنان دور نمی دارد مگر اعمالی که ما را ناخوشایند است و از ایشان نمی پسندیم.
عزیزان من! مطمئن باشید تا صاحب اصلی دین و قرآن نیاید، این مشکلات خواهد بود و هر روز رنگی عوض می کند و هرگز نجات پیدا نخواهیم کرد. اگر امروز درست شود، فردا شکل دیگری جای آن را خواهد گرفت، پس بیایید همه خواسته هایمان را کنار گذاشته، فقط برای فرج و ظهور امام زمان علیه السلام دعا کنیم چرا؟
چون که صد آمد نود هم پیش ماست
و همچنین امام صادق علیه السلام می فرماید: هر کس برای فرج فرزندم مهدی علیه السلام دعا کند او هم برای او دعا خواهد کرد، و خوشا به حال کسی که امام زمانش برایش دعا کند. و همچنین فواید بسیاری نیز دارد که چند فایده از آن را برایتان از کتاب مکیال المکارم که همه آنها طبق احادیث و آیات قرآن اثبات شده است ذکر می کنیم: