فهرست کتاب


گنجینه های معنوی

رضا جاهد

(177) دستوری برای حفظ کردن قرآن در مدت کم

از برای حفظ قرآن سه شب یا هفت شب جمعه در سحر و اگر نتواند در نصف شب و اگر نتواند در اول شب چهار رکعت نماز بخواند و در رکعت اول بعد از فاتحه سوره (یس) و در رکعت دوم (حم دخان) و در رکعت سوم (الم سجده) و در رکعت چهارم (سوره الملک) را باید بخواند و بعد از نماز و مناجات و صلوات به روح انبیاء عظام و حضرت رسول اکرم صلی اللَّه علیه و آله آمرزش برای مومنین و مومنات و برادران دینی که پیش از وی بوده اند باید خواست آنگاه این دعا را بخواند.
اللهم ارحمنی بترک المعاصی ابدا ما ابقیتنی و ارحمنی ان اتکلف ما لایعنینی و ارزقنی حسن النظر فیما یرضیک اللهم بدیع السماوات و الارض ذالجلال و الاکرام و العزه التی لا ترام اسئلک یا اللَّه یا رحمان بجلالک و نور عرشک ان تنور بکتابک بصری و ان تطلق به لسانی و ان تفرج به عن قلبی و ان تشرح به صدری و ان تغسل به بدنی فانه لایعنینی علی الحق غیرک و لا یوتیه الا انت و لا حول و لا قوه الا باللَّه العلی العظیم.

(178) دستور العمل قبل از خواب از پیامبر اکرم صلی اللَّه علیه و آله

محدث فیض در خلاصه الاذکار نقل کرده که از حضرت زهرا سلام اللَّه علیه روایت شده که شبی حضرت رسول صلی اللَّه علیه و آله بر من وارد شد در وقتی که در رختخواب خود را پهن کرده و مهیای خوابیدن بودم فرمود: ای فاطمه! مخواب مگر آنگاه که این چهار عمل را انجام داده باشی.
اولا: یک ختم قرآن بخوان و بخواب و دیگر یک حج و یک حج عمره بجای آور و بخواب سوم آن که همه مومنین را از خود راضی گردان و چهارم آن که من و همه انبیاء را شفیعان خود قرار دهی. پیغمبر اکرم صلی اللَّه علیه و آله فرمود: عزیزم! خدای تعالی روی لطفی که به پدر تو و تو دارد این دستور را بقدری سهل و آسان قرار داد که شما و شیعیان عمل نمایید و اجر و مزد بسیاری برای شما خواهد بود هرگاه سوره (قل هو اللَّه احد) را سه مرتبه بخوانی ثواب یک ختم قرآن خواهی برد و هرگاه تسبیحات اربعه را بگویی صواب حج و عمره را برده ای و هرگاه طلب مغفرت جهت اموات نمایی همه آنها از تو خشنود می گردند و هرگاه بر من و سایر انبیاء صلوات فرستی همه آنها شفیعان تو خواهند بود، به این قسم.
اللهم صل علی محمد و آل محمد اللهم صل علی جمیع الانبیاء و المرسلین

(179) اثرات آب باران نیسان

اولین ماه تابستان است در کتاب انیس الصالحین از رسول اللَّه صلی اللَّه علیه و آله مروی است که: جبرئیل دعایی به من تعلیم نمود که داروی جمیع دردها است و طریقه اش آن است که قدری از آب باران اولین ماه تابستان را بگیرد قبل از آن که به زمین برسد در ظرف پاکی و سوره (حمد و توحید و قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق و آیةالکرسی و قل یا ایها الکافرون و انا انزلناه) هر کدام را هفتاد مرتبه بر آن بخواند و هفتاد مرتبه (لا اله الا اللَّه) و هفتاد مرتبه (اللَّه اکبر) و هفتاد مرتبه صلوات و هفتاد مرتبه (سبحان اللَّه و الحمدللَّه و لا اله الا اللَّه و اللَّه اکبر) بخواند به آن آب بدمد به حق آن کسی که مرا به هدایت مخلوقات فرستاده که او را جمیع امراض شفا یابد و شرح کامل خواص آن رد مفاتیح الجنان است.