فهرست کتاب


گنجینه های معنوی

رضا جاهد

(65) دعا به جهت به هوش آمدن بیمار صرعی

حضرت امام رضا علیه السلام شخصی را دیدند که صرعش گرفته است قرح آبی طلبیدند و سوره حمد و قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق را بر آب خواندند و بر سر و روی و صورت او پاشیدند به هوش آمد.

(66) دعا جهت شفای چهره زرد و بیمارگونه

ابن عباس گوید: روزی نزد امیرالمومنین علی علیه السلام نشسته بودم. شخصی آمد رنگ چهره اش زرد و بیمارگونه بود. از آن حضرت طلب دعایی نمود. آن جناب فرمودند: بیاموزم تو را حرزی که آن را جبرئیل علیه السلام برای رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله آموخت در بیماری امام حسین علیه السلام:
اِلهی کُلَّما اَنْعَمْتَ عَلَیَّ نِعْمَةً قَلَّ لَکَ عِنْدَها شُکْری وَ کُلَّمَا ابْتَلَیْتَنی بِبَلِیَّةٍ قَلَّ لَکَ عِنْدَها صَبْری فیامَنْ قَلَّ شُکْری عِنْدَ نِعَمِهِ فَلَمْ یَحْرِمْنی وَ یا مَنْ قَلَّ صَبْری عِنْدَ بَلآئِهِ فَلَمْ یَخْذُلنی وَ یا مَنْ رَ انی عَلَی الْمَعاصی فَلَمْ یَفْضَحْنی وَ یا مَنْ رَ انی عَلَی الْخَطایا فَلَمْ یُعاقِبْنی عَلَیْها صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاغْفِرْ لی ذَنْبی وَ اشْفِنی مِنْ مَرَضی اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْئٍ قَدیرٌ
ابن عباس گوید: بعد از یک سال آن مرد را دیدم به حال آمده و رنگش سرخ گشته، گوید نخواندم با این حرز احدی را مگر نتیجه گرفتم.

(67) دعا به جهت شفای درد شقیقه

در مکارم الاخلاق از حضرت صادق علیه السلام نقل است که فرمودند: دست خود را بر محل درد بگذار و بخوان آیةالکرسی و فاتحه را و بگو:
اللَّه اکبر اللَّه اکبر لا اله الا اللَّه و اللَّه اکبر اجل و اکبر مما اخاف و احذر اعوذ باللَّه من عرق نعار و اعوذ باللَّه من حر النار.