چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام شامل:(240) کرامت از آن حضرت نسبت به:شیعیان، اهل سنت، مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان

نویسنده : حاج شیخ علی ربانی خلخالی

پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و لعنة الله علی اعدئهم اجمعین من الجن و الانس و من الاولین و الآخرین.
قال الله اعظیم فی الکتابه الکریم: یا ایها امنوا اتقوا الله و ابتعوا الیه الوسیله...
ای اهل ایمان از خدا بترسید و وسیله ای برای تقرب به او بجویید و در راه او جهاد کنید، باشد که رستگار شوید.
و بعد، کتاب حاضر، که با نام چهره درخشان قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام در مقابل شما قرار دارد، زندگینامه شخصیتی می باشد که قلم از وصفش عاجز است؛ قلمی که از جانب هستی بخش حمایت می شود. معبود بشر، خدای بزرگ، قلم را گرامی می دارد و در آغاز سوره نون از قرآن مجیدش، به عظمت قلم و شکوه آثار آن سوگند می خورد:
ن و القلم و ما یسطرون (1) ما انت بنعمة ربک بمجنون
قسم به نون که نور و ناصر یا لوح نور خداست، و قسم به قلم و آنچه تا ابد در لوح محفوظ خواهد نگاشت که تو به لطف و رحمت پروردگارت (عقل کامل و نعمت نبوت یافته ای و) هرگز مجنون نیستی.
هر قومی در محیطی که قلم و صاحبدلان را گرامی داشت، آن قوم و ملت، شکست ناپذیر خواهد بود. وقتی قلم در محیطی انحراف نیافت و آن را گرامی داشتند، آزادی و حقیقت در آن محیط کشته نمی گردد؛ و وقتی حقیقت و آزادی از بین نرفت توطئه ها به وجود نمی آید عصیان و طغیان دیده نمی شود، فساد رونق نمی گیرد، و نارضایی به وجود نمی آید.
هر گاه قلم به میدان مجاهدت کشیده شده، به سود جامعه، به سود ملت، به سود اکثریت، به سود مذهب، و به سود همه بوده و همه فاتح از مبارزه در آمده است. البته نه قلمهای مزدور. قلم پیروز است اگر اجیر نشود. (2)
قلم آزاده و مدافع حریم اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام ارزنده ترین میراث بشریت است.
با اشاره اجمالی که به اهمیت قلم شد، باید گفت: قلم، با تمام عظمتش، از وصف این شخصیت الهی و آسمانی عاجز است. برای شناخت این اسوه تقوی، جهان بشریت باید کنگره های ابوالفضل علیه السلام شناسی برگزار کند. چه، به عقیده شیعه و متفکرین اسلامی و فرزانگان آزاده، پس از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و حضرات معصومین علیه السلام او یکی از عالمترین، فقیه ترین، فرزانه ترین، شجاعترین، و سخاوتمندترین افرادی است که تاریخ اسلام، بلکه تاریخ جهان، به خود دیده است.

فقیه و عالم اهل بیت علیه السلام

مسلم است که حضرت ابوالفضل - سلام الله علیه - از اکابر و افاضل فقها و علمای اهل بیت بوده، و معلوم است کسی که در پرتو آفتاب ولایت، و در مدرسه امامت حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام و حضرت امام حسن و حضرت امام حسین علیه السلام تربیت شده و کسب علم و نورانیت نموده است، درک مقام و مرتبه فضل او برای ما میسر نیست.
یک دهن خواهم به پهنای فلک - تا بگویم وصف آن رشگ ملک
بلکه وی عالم ربانی و دارای علم لدنی بوده است. در روایتی از معصومین علیه السلام در شأن آن حضرت آمده است که: انه زق العلم زقا زفه ای اطمعه. یعنی آن حضرت در کودکی (از پدر بزرگوار خویش) علم آموخت، آن گونه که کبوتر بچه خود را غذا می دهد و آب می خوراند، و هم یعنی آن حضرت چشیده است علم را چشیدنی. (3)

عبد صالح

آن بزرگوار تن به شهادت داد و دست از یاری برادر، که حامل و مدافع حقیقت دین بود، برنداشت. پس او براستی عبد صالح بوده است. بنابراین خوب است نماز گزاران توجه داشته باشند که در سلام نماز وقتی می گویند: السلام علینا و علی عباد الله الصاحین سلام به آن حضرت هم داده و می دهند، از هر کجا که باشند.
از رئیس مذهب شیعه، حضرت امام جعفر صادق علیه السلام دستور رسیده است که در زیارتنامه آن بزرگوار بخوانیم:
السلام علیک ایها العبد الصالح المطیع لله و لرسوله و لامیر المؤمنین و الحسن و الحسین صلی الله علیه و آله (4)
سلام بر تو ای بنده شایسته خدا، و مطیع امر خدا و رسول او، و مطیع امیر المؤمنین و حضرت حسن و حسین صلوات الله و سلامه علیهم.
متن زیارتنامه فوق در آینده خواهد آمد.