فهرست کتاب


چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام (جلد دوم)

حاج شیخ علی ربانی خلخالی

پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم
(الحمد الله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم و غاصبی حقوقهم و منکری فضائلهم و مناقبهم من الجن و الانس اجمعین الی قیام یوم الدین.
قال الله العظیم فی کتابه الکریم: (یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و ابتغوا الیه الوسیله) (1)
ای اهل ایمان از خدا بترسید و وسیله ای برای تقرب به او بجویید و در راه او جهاد کنید باشد که رستگار شوید
اولئک الذین یدعون یبتغون الی ربهم الوسیله (2) بگو ای پیغمبر صلی الله علیه و آله بخوانید آنانی را که گمان کردید غیر از خدا خدایانی هستند.
فاستغفروا و الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما (3)
خواستند از خدا و طلب مغفرت و تقاضای آمرزش کرد پیغمبر صلی الله علیه و آله برای آنها از گناهکاری ایشان خواهند یافت خدا را که قبول کننده است توبه آنها و مهربان است.
آیات فوق، اشاره به مسئله توسل دارد. لهذا ما هم در اینجا متوسل می شویم به بزرگ پرچمدار عاشورا حضرت قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام در مقدمه جلد اول کتاب حاضر، اشاره کردیم که خداوند عالم قسم به قلم خورده و افزودیم که قلم با همه عظمتش از معرفی حضرت قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام در مقدمه جلد اول کتاب حاضر، اشاره کردیم که خداوند عالم قسم به قلم خورده و افزودیم که قلم با همه عظمتش از معرفی حضرت قمری بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام عاجز است.
نیز خاطر نشان ساختیم که امامان شیعه علیهم السلام از حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام این عبد صالح خدا با عظمت یاد کرده اند.
السلام علیک ایها العبد الصالح المطیع لله و لرسوله و لاامیرالمومنین و الحسن و الحسین صلی الله علیهم و سلم. (4) سلام بر تو ای بنده شایسته خدا، و مطیع امر خدا و رسول او، و مطیع امیرالمومنین و حضرت حسن و حسین صلوات الله و سلامه علیهم.

توسل در روایات

در روایات نیز بر توسل به پیامبر صلی الله علیه و آله و اولیای دین تاکید شده است با توجه به مبانی اعتقادی امامیه، توسل به معصومین علیهم السلام ملائکه مقرب، قرآن، شهدا علما و صالحین امت، در اسلام توصیه شده است.
در بسیاری از اخبار و ادعیه آمده است: خدایا تو را به حق پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیه السلام که تو آنها را شفیع امت قرار داده ای، حاجات ما را روا بفرما
نیز در برخی روایات آمده که دعای هیچ مسلمانی اجابت نخواهد شد، مگر آنکه در آغاز بر محمد صلی الله علیه و آله و آل ایشان درود فرستاده شود. (5)
در زیارت نامه منسوب به حضرت بقیه الله الاعظم امام زمان عجل الله تع الی فرجه الشریف نیز بر قمر بنی هاشم علیه السلام با این کلمات زرین درود فرستاده شده است:
السلام علی العباس بن امیر المومنین المواسی اخاه بنفسه الاخذ لغده من امسه الفادی له الواقی الساعی الیه بمائه المقطوعه یداه
سلام بر عباس فرزند امیر مومنان که جانش را در راه مواسات با برادرش تقدیم نمود، دنیایش را در راه تحصیل آخرت صرف کرد و جانش را برای حفاظت از برادرش قربانی ساخت.

آیت الله شاهرودی، و حرم قمر بنی هاشم علیه السلام

آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی قدس سره هر وقت که از نجف اشرف برای زیارت به کربلای معلی می رفتند اول به حرم مطهر ابوالفضل العباس علیه السلام مشرف می شدند، و بعداً به حرم مطهر حضرت ابا عبدالله امام حسین علیه السلام می رفتند. ایشان درباره علت این امر نیز می فرمودند که، اول باید خدمت وزیر و سفیر رسید، بعداً به خدمت مولا رفت. همچنین هر وقت که وارد صحن مطهر حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام مشرف می شدند، آن شعر معروف - (به ذره گر نظر لطف بوتراب کند به آسمان رود و کار آفتاب کند) را به این نحو زمزمه می کردند:
به ذره گر نظری شبل بوتراب کند - به آسمان رود و کار آفتاب کند
یعنی اگر پسر علی امیر المومنین علیه السلام اشاره کند عالمی را دگرگون می کند. (6)