آشنایی با معارف الغدیر (2) معنای مولی

جواد محدثی‏‏‏‏‏

4 - سپاس پیامبر بر تکمیل دین

درنقلها آمده است که پیامبر خدا پس از حدیث غدیر، فرمود: الله اکبر، بر کمال یافتن دین و تمام گشتن نعمت و خشنودی پروردگار از رسالتم و ولایت علی بن ابی طالب(35) راستی چه چیزی جز امامت که عامل کمال دین و تمامیت نعمت و تحکیم پایه های دین در سایه رهبری علی (ع) است، موجب خشنودی خداوند است؟

5 - اخبار از وفات

پیامبر خدا قبل از بیان مساله ولایت، خبر داد که وفات من نزدیک است، شاید به زودی فراخوانده شوم و دعوت خدا را لبیک بگویم و از شما جدا شوم.(36) این خبر دادنها می رساند که از تبلیغ رسالتش چیز مهمی باقی مانده بود که می ترسید اجلش فرا رسد و او هنوز آن را ابلاغ نکرده باشد. پس از این نکته که اهمیت آن مساله را می رساند، ولایت امیرالمؤمنین و عترت پاک را بیان فرمود. آیا احتمال می رود که آن مسوولیت مهم، که بر ابلاغ ولایت منطبق بود، چیزی جز امامت باشد؟

6 - تهنیت گویی

حضرت رسول، پس از ابلاغ ولایت علی (ع) فرمود: به من تبریک بگویید، خداوند مرا به نبوت و اهل بیتم را به امامت مخصوص گردانید.(37) دراین عبارت تصریح به امامت شده است. به علاوه خود تبریک گویی و بیعت و دست دادن و جشن گرفتن و تداوم این شادمانی به مدت سه روز، جز با مفهوم خلافت و اولویت سازگار نیست. خود ابوبکر و عمر هم علی (ع) را دیدار کرده، تبریک ولایت گفتند.