داستانهای شنیدنی از چهارده معصوم علیهم السلام

نویسنده : محمد محمدی اشتهاردی

پیشگفتار:

انسان بدون رهبر و راهنما، همانند فردی است که شب تاریک در بیابان ظلمانی قرار گرفته و هیچ نوری نیست تا در پرتو روشنایی آن، به جاده اصلی برسد و از آنجا به منزل مقصود نائل آید، در آن بیابانی که فراز و فرود و چاه و دره بسیار دارد، و در هر بیشه آن درندگان گرسنه در کمین هستند.
و همچنین انسان بدون رهبر و راهنما مانند کسی است که در وسط دریا، در حال غرق شدن است و در آنجا کشتی نجات، برای او نیست، و یا سوار بر ماشین سواری است و در شب تاریک در جاده خطرناک (مانند جاده هراز) عبور می کند.
اکنون باید بدانیم که چنان رهبر و راهنمای نجاتبخش، چه کسی است؟ آن نور و کشتی کیست، که تاریکیها را روشن می کند، و انسان را در برابر امواج سهمگین دریا نجات داده و به سر منزل مقصود می رساند خداوند مهربان، پیامبران و اوصیاء آنها را، رهبر و راهنما مردم قرار داد، که آخرین پیامبر، پیامبر اسلام حضرت محمد (ص)، و آخرین وصی، وصی آن حضرت، امام علی (ع) است.
هم اکنون ما مسلمانان، دو رهبر بزرگ داریم: 1 - قرآن 2 - چهارده معصوم (علیهم السلام)، و مسأله ولایت فقیه، همان نیابت از ناحیه معصوم چهاردهم حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) می باشد.
اکنون درباره رهبریت چهارده معصوم (ع) به دو حدیث جالب زیر توجه کنید:
1 - امام سجاد (ع) فرمود: جابر بن عبدالله انصاری، از رسول اکرم (ص) نقل کرد که فرمود:
فاطمة بهجة قلبی، و ابناها ثمرة فؤادی، و بعلها نور بصری، و الائمة من ولدها امانتی و الحبل الممدود، فمن اعتصم بهم فقد نجی، و من تخلف عنهم، فقد هوی : فاطمه (س) مایه شادی چشمم، و پسران او میوه دلم هستند، و همسر فاطمه(علی علیه السلام) نور چشمم، و امامان از فرزندان حضرت زهرا (س) امانتهای من، و ریسمان کشیده شده (و رشته های پیوند با من) می باشند، هر کس که به این افراد تمسک جوید، قطعاً نجات می یابد، و کسی که از مسیر آنها منحرف گردد، به راه هوسهای نفسانی رفته است (1)

2 - هنگامی که آیه 59 سوره نساء نازل شد:

یا ایهاالذین آمنوا اطیعواالله و اطیعواالرسول و اولی الامر منکم : ای کسانی که ایمان آورده اید، اطاعت کنید از خدا، و اطاعت کنید از رسول خدا (ص) و صاحبان امر.
جابر بن عبدالله انصاری می گوید: به پیامبر (ص) عرض کردم: خدا و رسولش را شناخته ام، اما صاحبان امر که خداوند اطاعت از آنها را قرین اطاعت خود و قرین اطاعت رسول خدا (ص) قرار داده کیانند؟
پیامبر (ص) فرمود: ای جابر! آنها جانشینان من بوده، و بعد از من رهبر مسلمانان هستند، نخستین آنها علی بن ابیطالب (ع) سپس فرزندش حسن (ع) و سپس حسین (ع) تا امام دوازدهم (ع) را شمرد...
جابر پرسید: آیا در غیبت او (امام مهدی (ع)) بهره ای از جانب او به دوستانش می رسد؟
پیامبر (ص) فرمود: آری، سوگند به خداوندی که مرا به پیامبری برگزید، آن ها از نور وجود او و از ولایت و دوستیش، آن گونه بهره مند می گردند که مردم، از نور خورشید که در پشت ابر است، بهره مند می شوند (2)

کتاب حاضر:

این کتاب، بنا به پیشنهاد ناشر محترم، تدوین شد، با این هدف که در سطح همگانی و روان نوشته گردد، و درسهایی سودمند از مکتب سازنده و نجاتبخش چهارده معصوم (علیهم السلام) باشد.
روش نگارنده در این کتاب این است که:
نخست خلاصه ای از مشخصات هر معصوم را ذکر نموده، و سپس از هر کدام از معصومین (ع) ده داستان به میان آمده است، این داستانها، بیشتر از سرگذشتهایی است که آموزنده جنبه های اخلاقی، سیاسی، و اجتماعی اسلام است و مجموعاً 140 داستان می باشد.
امید آنکه سودمند بوده، و ما و همه خوانندگان، از مکتب خاندان رسالت (ع) بهره مند شویم.
حوزه علمیه قم - محمد محمدی اشتهاردی
پائیز 1370 شمسی