فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد اول)

دفتر عقیدتی و سیاسی فرماندهی معظم کل قوا

مقدمه

حمد و سپاس خدای را که اراده اش به رفعت مستضعفان و صالحان تعلق گرفت و با برانگیختن ره از مردم ایران قدرتی سهمگین ساخت تا مستکبران را فرو کوبد.
حمد و سپاس همو را که ایران را دارالقوی و خطه اسلام نام محمدی (صلی الله علیه و آله) قرار داد و حکومت استبداد شاهی را به نظام مقدس جمهوری اسلامی تغییر داد.
انقلاب اسلامی ایران مهم ترین حادثه سیاسی قرن و گسترده ترین و ژرف ترین تحول فرهنگی اجتماعی ملت ایران و نقطه عطفی است که طی آن حاکمیت شریعت ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) برقرار گشت و هدایت جای جهالت و نور جای ظلمت نشست.
تاریخ بر تنوع رفتار آدمی و جریانهای تاریخی که فراروی اوست احاطه دارد و بسان آیینه ای است که خوب و بد - زیبا و زشت را از هم جدا می سازد و به انسان نشان می دهد. از یک سو شناخت تاریخ، زمان (روزها و رویدادها)، دنیا و عبرت پذیری، راهی است به سوی ابدیت و به سوی حق و کمال مطلق.دریافتن و شناخت تاریخ و... آدمی را به برتر از تاریخ و... یعنی به حق - ره می نماید. این نمایان راه مدد می کند انسان به برتر از تاریخ که فوق هرچه این جهانی است (ما عندالله) عروج می کند؛ از سوی دیگر روز و ماه از واحدهای سنجش زمان و زمان ظرف حوادث و رویدادهاست؛ و رویدادها یک پدیده تاریخی است که دارای سرآغاز و سرانجامی است که در این بین، انسانها برخی کامروا و برخی دیگر ناکامند و شناخت این کامرواییها و ناکامیها، فراز و نشیبها و گذشته زندگی انسان است که مایه عبرت قرار می گیرد. کامرواییها و ناکامیهای گذشته زندگی انسان پدیده هایی هستند که معلول یک یا چند علت در ماضی اند که می توان از مطالعه، استقراء و مشاهده روابط علی موجود در آنها قوانین کلیی کشف کرد که بهترین اصول تبیین، پیش بینی و راهنمایی گذشته، حال و آینده باشد.
خدای سبحان در قرآن مجید این معنا را به تعبیر سنت یادآوری می نماید و می فرماید:
سنة الله فی الذین خلوا من قبل و لن تجد لسنة الله تبدیلاً .(1)
این سنت خدا (و طریق حق) است که در همه ادوار گذشته برقرار بوده است و سنت خدا هرگز مبدل نخواهد شد.
مرشد العارفین امیرالمؤمنین امام علی (علیه السلام) در طریق هدایت می فرمایند:
و اعرض علیه اخبار الماضین، و ذکره بما اصاب من کان قبلک من الاولین .(2)
و اخبار گذشتگان را بر نفست فرو خوان و سرگذشتهای ناگوار پیشینیان را به یاد آر
و من اعتبر بالغیر لم یثق بمسالمة الزمن (3)
آنکه تحولات را نیک بررسی کند و به همراهی و سازگاری زمانه، اعتماد نمی کند
من عرف الایام لم یغفل لم یغفل عن الاستعداد(4)
مردمی که ایام (و تحولات آن را) نیک بشناسند، از زمینه سازی و آمادگی، غفلت نمی ورزند
از اینجاست که فرزانگان و پختگان گفته اند: چراغ راه آینده است
فاعتبروا یا اولی الابصار
مجموعه حاضر تحت عنوان روزها و رویدادها، به بیان گزیده ای از رویدادها، حوادث، ایام الله و مناسبتهای تاریخی و جهانی مهم می پردازد و جلد اول آن در برگیرنده مطالب و موضوعهای مربوط به سه ماهه اول سال (فروردین، اردیبهشت، و خرداد) می باشد. این مجموعه به عنوان یک منبع مورد مراجعه برای همگان قابل استفاده است و می تواند نظم و انسجام درخور توجهی به فرایند سخنرانیها و ارشاد و تبلیغ، ببخشد و همه عزیزان دست اندرکار وعظ، خطابه و سخنرانی را قادر می سازد تا با فرصت کافی به فراهم کردن محتوای مناسب هر رویداد بپردازند و در عین حال، می تواند راهنمای مفیدی نیز برای همه فعالان در این عرصه باشد.
درونمایه کتاب مربوط است به مناسبتها و رویدادهای تاریخی به حسب ماههای شمسی، و هدف از آن در دسترس نهادن اطلاعات و آگاهیهای راجع به حوادث و وقایع و تاریخ دقیق آنها و تأثیرگذاری در بالابردن و ارتقاء دانش و بینش سیاسی مخاطبان و همچنین از باب و ذکر فان الذکری تنفع المؤمنین(5) یادآوری و تذکر ناکامیها، کامرواییها، حماسه ها، جوانمردیها، ناجوانمردیها، دشمنیها، دوستیها، شکستها، پیروزیها، جنگها، صلحها، ایام الله، و...و نیز تبیین اصل گذشته چراغ راه آینده می باشد.
برای تهیه و تنظیم کتاب حاضر (روزها و رویدادها) از منابع مختلف از جمله کتابها، روزنامه ها، مجله ها و نشریات مشابه دیگر چون سالنامه ها و اسناد و مدارک متنوع بعضی مراکز فرهنگی و آموزشی، آرشیوهای سازمانهای مختلف که فهرست آنها در کتابنامه آمده، استفاده شده است. ضمناً سعی بر این بوده که حوادث و وقایع و مناسبتهای مهم که به نحوی از انحاء زمینه ساز یا عامل تحول مهمی بوده و یا ارتباط و وابستگی خاصی با سیاست داخلی و خارجی کشور داشته است و یا ارتباط عمیقی با فرهنگ اسلامی - ملی و زندگی ملت ایران و انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و...دارد و یا در آنها مؤثر بوده اند بعضاً با توضیح اجمالی نقل شود.
- عملیات بزرگ رزمندگان اسلام در طول دوران دفاع مقدس با شرح اجمالی آنها (ساعت، روز، ماه، سال و رمز عملیات - تلفات جانی و خسارت مالی دشمن) درج شده است، مگر در مواردی که اطلاعات کافی درباره عملیاتی در دسترس نبوده است.
هیأت تحریریه از خوانندگان محترم استدعا دارد از بیان کاستیها، پیشنهادات، اشتباهات، اشکالات و اغلاط احتمالی و نظرات سودمند برای تجدیدنظر، مضایقه نفرمایند و آنان را رهین منت خود سازند.
- شایسته است در اینجا از جناب حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا صفائی ریاست دفتر عقیدتی - سیاسی فرماندهی معظم کل قوا که تدبیر و پشتیبانی مستمر ایشان نگارش و چاپ این مجموعه را موجب شده است و درثانی از زحمات همکاران و دوستان دفتر عقیدتی - سیاسی فرماندهی معظم کل قوا که در پدید آوردن این مجموعه نقش مؤثری داشته اند و نیز برادران مسئول آرشیو سازمان عقیدتی - سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران قدردانی شود.
در پایان مزید توفیقات همگان و خدمتگزاران به اسلام و نظام اسلامی و مردم عزیز کشورمان را از درگاه خدای سبحان مسئلت می نماید.
هیأت تحریریه

روزها و رویدادها (1)

رویدادهای فروردین

...یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال
تمام قلوب و ابصار بصیرتها در ید قدرت اوست. اوست که جهان را تدبیر می کند. بصیرتها را روشن می کند. و اوست که حالات انسان را متحول می کند و ما آن را در ملت عزیز خودمان، در زن و مرد و کوچک و بزرگ یافتیم.
خدایا، حال ما در این سال نو عوض کن، ما گرفتار هواهای نفسانی هستیم و تو می دانی و تو می دانی ما را نجات بدهی.
خداوندا طوری کن که این پیروزیها چشمگیر که برای ما و برای اسلام حاصل شده است در قلوب ما تأثیر سوء نگذارد. و ما را مغرور نکند و ما را از آن راهی که انبیاء علیهم السلام داشتند، منحرف نکند.
...همان طوری که سال تجدید می شود باید در اشخاص و ارواح هم تجدید و تحولی پیدا شود همه باید متذکر این معنا باشند که پیروزی انقلاب ما به برکت اسلام، گرایش به اسلام و با فریاد الله اکبر به دست آمده، کسی گمان نکند که اشخاص یا گروههایی پیروزی را برای ما تحصیل کردند، خیر خدای متعال بود.
حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه
...اگر ملتی بتواند یک تحول اخلاقی در خود به وجود بیاورد، اگر بتواند رذایل اخلاقی را از درون خود پاکسازی کند و خود را به فضایل اخلاقی آراسته سازد.
حقیقتاً برای آن ملت عید است. شاید اساساً قرار دادن اعیاد چه ملی و چه دین و مذهبی - برای ایجاد چنین تحولهایی در درون انسانهاست...تحول اخلاقی یعنی این که انسان هر رذیلت اخلاقی، هر اخلاق زشت، هر روحیه بد و ناپسندی که موجب آزار دیگران یا عقب ماندگی خود انسان است آن را کنار بگذارد و به فضایل و زیباییهای اخلاقی، خود را آراسته کند...
مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی