فهرست کتاب


مردان علم در میدان عمل جلد 5

سید نعمت الله حسینی

آنچه در این کتاب می خوانی

اندر این یادگار ارزشمند - سخن از دانش است و دانشمند
علما راست داستانهائی - کاندر آنهاست صد هزاران پند
دلنشین است و جالب و شیرین - قلب خواننده را کند خرسند
مگر آنکه علیل و بیمار است - که بود تلخ در دهانش قند
آنچه در این کتاب می خوانی - درس ارزنده است ای فرزند
بهر رفع غبار خانه دل - هست در آخرش لطیفه ای چند
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و به نستعین انه خیر معین
با استمداد از خدای لایزال و با توسل به محمد و آل صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین فی کل حال سخن را با پاره ای از فرمایشات پیشوای عظیم الشان آیت الله العظمی حضرت امام خمینی اعلی الله مقامه که در خصوص علمای دین و مردان علم در میدان عمل فرموده اند آغاز می کنیم که فرموده اند:
نکته دیگری که از باب نهایت ارادت و علاقه ام به جوانان عرض می کنم این است که در مسیر ارزشها و معنویات از وجود روحانیت و علما متعهد اسلام استفاده کنید و هیچگاه خود را بی نیاز از هدایت و همکاری آنان ندانید، روحانیت متعهد و مبارز اسلام در طول تاریخ و در سخت ترین شرایط به تعلیم و تربیت و هدایت نسلها همت گماشته اند و همیشه پیشتاز و سپر بلای مردم بوده اند بر بالای دار رفته اند زندانها رفته اند و تبعیدها دیده اند و بالاتر از همه آماج طعنها و تهمتها بوده اند و در شرایطی که بسیاری از روشنفکران در مبارزه با طاغوت به یاس و ناامیدی رسیده بودند روح امید و حیات را به مردم برگرداندند و هم اکنون نیز در هر سنگری از خطوط مقدم جبهه گرفته تا مواضع دیگر در کنار مردمند و در هر حادثه غمبار و مصیبت آفرینی شهدای بزرگواری را تقدیم نموده اند.
در هیچ کشور و انقلابی جز انقلاب بعثت و رسالت و زندگی ائمه معصومین علیهم السلام و انقلاب اسلامی ایران سراغ نداریم که رهبران انقلاب آن قدر آماج حملات و کینه ها گردند، و این به خاطر صداقت و امانتداری است که در وجود علمای متعهد اسلام متبلور است، مسئولیت پذیری در کشوری که با محاصره ها و مشکلات اقتصادی و سیاسی و نظامی مواجه است کار مشکلی است.
البته روحانیون متعهد کشور ما باید خودشان را برای فداکاری بیشتر آماده کنند و در مواقع لزوم و ضرورت از آبرو و اعتبار خود برای حفظ آبروی اسلام و خدمت به محرومین و پابرهنگان استفاده کنند....
البته تذکر این نکته لازم است که در تمام نوشته ها و صحبتها هر وقت نام روحانیت را آورده ام و از آنان قدردانی کرده ام مقصود علمای پاک و متعهد و مبارز است که در هر قشری ناپاک وجود دارد و روحانیون وابسته ضررشان از هر فرد ناپاک دیگر بیشتر است و همیشه این دسته از روحانیون مورد لعن و نفرین خدا و رسول و مردم بوده اند. و ضربات اصلی را به این انقلاب روحانیون وابسته و مقدس مآب دین فروش زده اند و می زنند و روحانیون متعهد ما همواره از این بی فرهنگها متنفر و گریزان بوده است.
من به صراحت می گویم ملی گراها اگر بودند به راحتی در مشکلات و سختیها دست ذلت و سازش بطرف دشمنان دراز می کردند و برای اینکه خود را از فشارهای روزمره سیاسی برهانند همه کاسه های صبر و مقاومت را یکجا می شکستند و به همه میثاقها و تعهدات ملی و میهنی ادعهائی پشت پا می زدند، کسی تصور نکند که ما راه سازش با جهانخواران را نمی دانیم ولی هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند....
اگر بندبند استخوانهایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر زنده زنده در شعله های آتشمان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستیمان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت ببرند هرگز امان نامه کفر و شرک را امضا نمی کنیم.
علما و روحانیون انشاءالله به همه ابعاد و جوانب مسؤلیت خود آشنا هستند ولی از باب تذکر و تأکید عرض می کنم امروز که بسیاری از جوانان و اندیشمندان در فضای آزاد کشور اسلامیان احساس می کنند که می توانند اندیشه های خود را در موضوعات و مسائل مختلف اسلامی بیان دارند با آغوش باز و روی گشاده حرفهای آنان را بشنوند و اگر بیراهه می روند با بیانی آکنده از محبت و دوستی راه راست اسلامی را نشان آنها دهند و باید به این نکته توجه کنید که نمی شود عواطف و احساسات معنوی و عرفانی آنان را نادیده گرفت و فوراً رنگ التقات و انحراف بر نوشته هاشان زد و همه را یکباره به وادی تردید و شک انداخت اینها که امروز اینگونه مطالب را ذکر می کنند مسلماً دلشان برای اسلام و هدایت مسلمانان می طپد...اینها معتقدند که مواضع اسلام در موارد گوناگون همانگونه ای است که خود فکر می کنند. بجای پر خاش و کنار زدن آنها با پدری و الفت با آنان برخورد کنید اگر قبول هم نکردند مایوس نباشید، در غیر این صورت خدای ناکرده به دام لیبرالها و ملی گراها و یا چپ و منافقین می افتند و گناه این کمتر از التقات نیست.

هیچ چیز بدتر از دنیا گرائی روحانیت نیست

نکته دیگر اینکه من اکثر موفقیتهای روحانیت را در جوامع اسلامی در ارزش عملی و زهد آنان می دانم و امروز هم این ارزش نه تنها نباید به فراموشی سپرده شود که باید بیشتر از گذشته به آن پرداخت.
هیچ چیزی به زشتی دنیا گرائی روحانیت نیست و هیچ وسیله ای هم نمی تواند بدتر از دنیا گرائی روحانیت را آلوده کند. چه بسا دوستان نادان یا دشمنان دانا بخواهند با دلسوزیهای بی مورد مسیر زهد گرائی آنان را منحرف سازند و گروهی نیز مغرضانه یا ناآگاهانه روحانیت را به طرفداری از سرمایه داران و سرمایه داری متهم نمایند، در این شرایط حساس و سرنوشت سازی که روحانیت در مصدر امور کشور است و خطر سوء استفاده دیگران از منزلت روحانیون متصور است باید به شدت مواظب حرکات خود بود، چه بسا افرادی از سازمانها و انجمنها و تشکیلات سیاسی و غیر آنها با ظاهری صد در صد اسلامی بخواهند به حیثیت و اعتبار آنان لطمه وارد سازند و حتی علاوه بر تأمین منافع خود روحانیت را رو در روی یکدیگر قرار دهند.
البته آن چیزی که روحانیون هرگز نباید از آن غفلت و عدول کنند حمایت از محرومین و پابرهنه ها است چرا که هر کسی از آن عدول کند از عدالت اجتماعی اسلام عدول کرده است.
ما باید تحت هر شرائطی خود را عهده دار این مسؤلیت بزرگ بدانیم و در تحقق آن اگر کوتاهی بنامیم خیانت به اسلام و مسلمین کرده ایم در خاتمه از پیشگاه خداوند متعال که الطاف بیکران خود را بر این ملت ارزانی داشته است تشکر و قدردانی می کنم و از پیشگاه مقدس بقیه الله ارواحنا فداه عاجزانه می خواهم که ما را در مسیر هدفمان مدد فرماید.
خداوند متعال به خانواده های شهدا صبر و اجر و به مجروحین و معلولین شفا عنایت فرماید و اسرا و مفقودین را به وطن خویش باز گرداند.
خداوندا از تو می خواهیم آنچه مصلحت اسلام و مسلمین است برای ما قدر فرمائی انک قریب مجیب و السلام علیکم و رحمه الله
پنجم ذی حجه الحرام 1408 - 29 / 4 / 67. (1)

بخش اول فضیلت و شان علم و عالم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق اقرا و ربک الاکرم الذی علم بالقلم علم الانسان مالم یعلم.