فهرست کتاب


گلشن ابرار جلد 1

جمعی از پژوهشگران حوزه علمیه قم

مقدمه

پژوهکده باقرالعلوم علیه السلام در شهر مقدس سازمان تبلیغات اسلامی و تلاش خالصانه جمعی از پژوهشگران جمعی از پژوهشگران حوزه علمیه قم تشکیل یافت و به منظور دفاع از ارزشهای و ارائه الگوهای زندگی ساز در کنار دیگر فعالیتها، گامهایی به شرح زیر برداشت.

دیدار با ابرار

سال 1370 هجری شمسی را می توان سال تولد اولین شماره از مجوعه دیدار دیدار با ابرار دانست. و اهداف و انگیزهای نویسندگان این مجموعه و چگونگی پیدایش این آرمان در ذهن و در صحنه جامعه در مقدمه برخی از همین آثار آمده و از این مجموعه هم اکنون به حول و قوه الهی و یاری نویسندگان محترم حوزه علمیه قم بیشتر از صد اثر فراهم شده است. همزمان با انتشار این مجموعه برخی از محققان و استادان بزرگوار درخواست منطقی و مفید، تصمیم گرفت، عصاره این آثار را در دو جلد به محضر محققان و صاحب نظران تقدیم کند. مسؤولیت تلخیص برخی از این آثار بر عهده خود نویسندگان همکار در مجموعه قرار گرفت و در مورد برخی دیگ که دسترسی به مولفان مقدور نبود و یا فرصت لازم برای تهیه خلاصه اثر خویش را نداشتند، وظیفه تدوین خلاصه ها بر دوش برادرانی که فرصت داشتند، قرار گرفت. با لطف الهی تلخیص این آثار در دو جلد و هر جلد شامل چند چهره از قبیله ابرار تهیه شد و هم اینک جلد اول این کتاب با نام گلشن ابرار به محضر پژوهشگران و اهل مطالعه تقدیم می شود و امیدواریم برگی دیگر در دفتر اعمال نویسندگان گرامی و دست اندرکاران همکار در پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام ثبت شود و نسل امروز راه و رسم زندگی اسلامی را از صالحان و ابرار بیاموزند.
بدون تردید قبیله ی ابرار بر خلافت سرمایه گزاری و برنامه ریزی و تلاش و تبلیغات کارگزاران کنترل جمعیت بسیار گسترده و پر شمار است در هر نقطه میهن بزرگ اسلامی و در هر شهر و دیار در طول تاریخ اسلام هزاران چهره مؤمن و پارسا و فقیه و مجاهد و عالم و مصلح پرورش یافته، که تاریخ همه را ثبت کرده و نه پژوهشگران توان شناخت و معرفی همه را دارند.
اگر در برخی احادیث آمار انبیاء یکصد وبیست و چهار هزار پیامبر آمده است. دست پروردگار و راهیان خط انبیاء علیه السلام بسیار فزون تر و بیشتر از این آمار و ارقام هستند. و کان من نبی معه ربیون کثیراً فما و هنوا لمااصابهم فی سبیل الله فماضغوا و ما استکانوا و لایحب الصابرین (آل عمران / 146)
و چه بسا پیامبری که یاران بسیار همراه او نبرد کردند و بخاطر مصیبت هایی که در راه خدا به ایشان رسید سستی نورزیدند و ضعیف نشدند و نرمش و فروتنی نشان نداند و خدا صابران را دوست دارد.
پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام و یاران ابرار امیدوارند بتوانند در آینده شمار بیشتری از این الگوهای ایمان و فقه و صبر و جهاد را بشناسند و به نسل جوان در دنیای اسلام معرفی کنند.

دیار ابرار

کتاب خدمات متقابل استاد شهید مرتضی مطهری (قدس سره) روزنه ای بر ذهن دست اندرکاران پژوهشکده باقرالعلوم گشود که چه خوب است خدمات متقابل شهر به شهر میهن بزرگ اسلامی و آیین زندگی ساز اسلام مورد توجه و کند و کاو قرار گیرد، و ارزشهایی که این مکتب حیات بخش در جای جای زمین پدید آورد مشخص شود. تا مردم هر منطقه با استعدادها، فداریکها، چهره ها، دانشمندان، مجاهدان، شود، تا مردم هر منطقه با استعداد، فداکاریها، چهره ها، دانشمندان، مجاهدان ، مصلحان، عارفان، امامزادگان و در یک سخن بامیراث ارزشمند فرهنگی پدران و مادران خویش و گنجینه های پنهان در شهرهای خود آشنا شوند. در این گام هم نویسندگان مجموعه دیدار با ابرار همراه بودند و لطف الهی دستمان گرفت و حدود بیش از 50 شهر کوچک و بزرگ ایران و برخی شهرهای جهان که سابقه تشیع و طرفداری از عترت رسول خدا صلی الله علیه و اله را داشت مورد پژوهش قرار گرفت و شناسنامه فرهنگی - دینی آن تدوین گردید. اگر چه چاپ و نشر این مجموعه پس از چند شماره با مشکل مواجه شد. ولی اخلاص و ایثار و تلاش ابرار پژوهان مشکل را حل کرد و با همت و زحمت خود مولفان، حدود ده شماره دیگر از این مجموعه گرانقدر چاپ و منتشر شد و امیدواریم توفیق پروردگار بار دیگر یاری کند و شناسامه مذهبی، ارزشی و فرهنگی کل دیار جهان اسلام فراهم گردد و نسل جوان، سیمای ایمانی، جهادی، علمی، تقوایی، پدران و مادران خویش را به نظاره نشینند و روح کار و کوشش و هنر و ابتکار و آزادی خواهی و خداگرایی و شیطان ستیزی را در فرزندان آینده امت اسلام زنده نگهدارند.