فهرست کتاب


نماز راز دوست

علی رستمی‏

پیشگفتار

سخنی از مؤلف
با اهداء عرض سلام و درود خالصانه بر انبیا سلف الهی فرستادگان خاص خداوند از حضرت آدم تا حضرت خاتم الانبیا محمد مصطفی علیه السلام و ذریه و سلاله پاک آن حضرت و ائمه هدی رأس آنها علی مرتضی و آخرین پیام رسان برج ولایت مهدی (عج) عدل و عدالت و حیاتبخش راه آنحضرت سلاله فرزند زهرا حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و ادامه دهنده راه آن بزرگوار مرجع جهان تشیع حضرت آیة الله خامنه ای (دام الله ظله العالی) و شهداء راه حق و حقیقت از صدر اسلام تا انقلاب اسلامی ایران.
از آنجا که هر جامعه ای می کوشد تا وطنی آباد و مستقل داشته باشد،و تا در تمام ملل جهان سرفراز و پیروز و مستحکم در زمینه های رشد و شکوفائی مادی و معنوئی یا بر جا بماند،انقلاب اسلامی ایران مظهر این قدرتهاست چون با دستاوردهای امداد غیبی و الهی با آرمانهای والای حضرت امام راحل (ره) و خون دهها هزار شهید بخون خفته توانسته است این استقلال بشری را در زمینه آزادگی و مادی و معنوی به ارمغان پوچ و بی هدف آنها را یأس و نابودی مبدل سازد و آنها را به مرگ ذلت بار بکشاند،در دوران هشت سال دفاع مقدس توانسته است در برابر همه قدرتهای پلید با قدرت اسلام و قرآن و با همت زاهدان شب و شیران روز جنگجویان کفر و نفاق یعنی رزمندگان دلاور اسلام را در برابر هر گونه حوادث و توطئه ها بیمه سازد،. الان در دوران سازندگی کشوری آباد و آزاد و مستقل با رهبری امام گونه نائب امام مرجع تشیع حضرت آیة ا... خامنه ای (مد ظله العالی) و دولت کریمه جمهوری اسلامی می کوشند تا اسلام را آنطور قرآن فرموده و به تشنه لبان فرهنگ غنی اسلامی سیراب سازند، و در شرایط کنونی جامعه که استکبار جهانی لحظه ای برای از بین بردن این نظام مقدس جمهوری اسلامی آسایش و آرامش ندارد،وقتی در صحنه نبرد و مبارزه شکست خورد،امروزه با فرهنگ کاذب وارد میدان شده است،و بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب که همان شبیخون فرهنگی نامگذاری فرمودند،دشمن می خواهد نسل پاک جوانان و نوجوانان عزیز را به آلودگی بکشاند و در شرایط کنونی بهترین روش برای خنثی ساختن این حربه شیطانی آشنا ساختن نسل جوان و نوجوانان به معارف اسلامی مخصوصاً گسترش دادن اقامه نماز در جامعه است که می تواند از فحشاء و منکرات جلوگیری نماید.
این طلبه حقیر با گوش دادن به فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی در سمینار نماز احساس تکلیف نموده و این تحقیق ناقابل را در غالب نماز با توسل به درگاه احدیت در جوار کریمه اهلبیت حضرت معصومه (س) در حوزه مقدسه قم به اتمام برسانم.
کتاب حاضر نماز راز دوست شامل آیات نماز در آیینه به سبک جدید ابتداء ترجمه و تفسیر و شأن نزول بعضی از آیات به همراه هر آیه مورد نظر قصه و داستان که به موضوع آیات مرتبط باشد جمع آوری نمایم و جهت تفسیر از تفسیر نمونه و در رابطه با قصه ها و داستانها از چندین کتب معتبر کمک گرفتم و آن را تقدیم به روح امام و شهدای جنگ تحمیلی مخصوصاً شهدای منطقه خود( لنگرود - چاف) می نمایم.
رب اجعلنی مقیم الصلوة
خدایا مار را از اقامه کنندگان نماز قرار بده.
امین یا رب العالمین
حوزه علمیه مقدسه قم علی رستمی چافی تابستان 77
برابر با جمادی الاولی 1419

آغاز

الحمد الله رب العالیمن و العاقبة للمتقین و الصلاة و السلام علی سیدنا و نبینا اشرف المحمود افضل التمعلین النین و حبییه و صفیه،العبد المؤید و الرسول المسدد المحمود الاحمد ابی القاسم مصطفی محمد علیه السلام و لعنة الله علی اعهدائهم اجمعین من الان الی قیام یوم الدین امین یا رب العالمین.
الذین ان منکاهم فی الارض اقاموا الصلوة و اتدالزکوة و امروه بالمعروف ونهوا من المنکر و لله عاقبة الامور. (1)
یاران خدا کسانی هستند که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم نماز را بر پا می دارند و زکات را ادا می کنند و امر به معروف و نهی از منکر می نمایند و پایان همه امور از آن خداست.
قال رسول الله صلی الله علیه و آله
اول ما افترض اللع علی امتی،الصلوت الخمس و اول ما یرفع من اعمالهم،الصلوات الخمس و اول ما یسألون الخمس. (2)
اولین چیزی که خداوند بر امت من واجب کرد نماز پنجگانه است و اولین چیزی که از اعمال ایشان بالا برده می شود نمازهای پنجگانه است و اولین چیزی که نسبت به آن مورد سوال واقع می شود نمازهای پنجگانه است. آیه 1

پرهیزکاران نسبت به نماز

الذین بالغیب و یقیمون الصلوة مما رزقناهم ینفقون (3)
ترجمه:پرهیزگاران آنهایی هستند که ایمان آوردند و نماز را بر پا می دارند و از تمام نعمتها و مواهبی که به آنها روزی داده ایم،انفاق می کند.
تفسیر آیه
آیه شریفه درباره ویژگی پرهیزکاران نسبت به نماز سخن می گوید.
ویژگی اول پرهیزکار در آیه
منظور از ایمان به غیب چیست؟ الذین یومنون بالغیب پرهیزکاران کسانی هستند که به غیب ایمان دارند. غیب و شهود دو نقطه مقابل یکدیگرند،عالم شهود محسوسات است، و عالم غیب ماوراء حس، زیرا- غیب به معنی چیزی است که پوشیده و پنهان است و چون عالم ماوراء محسوسات از حس ما پوشیده است به آن غیب گفته می شود، در قرآن کریم می خوانیم عالم الغیب و الشهادة هو الرحمن الرحیم خداوندی که به غیب و شهود،پنهان و آشکار دانا است و او است خداوند بخشنده و رحیم. (4)
ایمان به غیب درست نخستین نقطه ای است که مؤمنان را از غیر آنها جدا می سازد و پیروان آسمانی را در برابر منکران خدا وحی و قیامت قرار می دهد و به همین دلیل نخستین ویژگی پرهیزکاران ایمان به غیب ذکر شده است و (5) در بعضی از روایات اهلبیت علیه السلام (6) غیب در آیه فوق تفسیر به (امام غائب حضرت مهدی علیه السلام) شده است که به عقیده ما هم اکنون زنده است و از دیده ها پنهان می باشد منافاتی با آنچه در بالا گفتیم ندارد،می خواهد وسعت معنی ایمان به غیب و شمول آن را حتی نسبت به امام غائب علیه السلام مجسم کند، حتی می توان گفت ایمان به غیب معنی وسیعی دارد که ممکن است با گذشت زمان حتی مصداقهای تازه ای پیدا کند.
ویژگی دوم پرهیزکاران در آیه
(و یقیمون الصلوة) (پرهیزکاران کسانی هستند که نماز را بر پا می دارند) نماز که رمز ارتباط با خدا است،مومنانی را که به جهان ماوراء طبیعت راه یافتند در یک رابطه دائمی و همیشگی با آن مبدأ بزرگ آفرینش نگه می دارد آنها تنها در برابر خدا سر تعظیم خم می کنند،و تنها تسلیم آفریننده بزرگ جهان هستی هستند،و به همین دلیل دیگر خضوع در برابر جباران و ستمگران ،در برنامه آنها وجود نخواهد داشت چنین انسانی احساس می کند در تمام مخلوقات دیگر فراتر رفته،و ارزش آن را پیدا کرده که با خدا سخن بگوید،و این بزرگترین عامل او است.
کسی که شبانه روز حداقل پنج با در برابر خداوند قرار می گیرد و با او به راز و نیاز می پردازد فکر او عمل،گفتار همه خدائی می شود،چنین انسانی چگونه ممکن است بر خلاف خواست او گام بردارد ( مشروط بر اینکه راز ونیازش به درگه حق ،از جان و دل سرچشمه گیرد و با تمام قلب رو به کاهش آورد) (7)
ویژگی سوم پرهیزکاران در آیه
قابل توجه اینکه قرآن نمی گوید (من اموالهم) از اموالشان انفاق می کنند،بلکه می گوید :(و ممت رزقنا هم ینفقون) و به این نه تنها از اموال بلکه از علم و عقل و دانش و نیروهای جسمانی و مقام موقعیت اجتماعی خود،و خلاصه از تمام سرمایه های خویش به آنها نیاز دارند می بخشد،بی آنکه انتظار پاداشی داشته باشد. جالب اینکه در حدیثی از امام صادق علیه السلام می خوانیم که در تفسیر جمله (و مم رزقنا هم ینفقون) فرمود: آن این است که از علوم و دانشهائی که به آنها تعلیم داده ایم نشر می دهند،و به نیازمندان می آموزند. (8) بدیهی است مفهوم این سخن آن نیست که انفاق مخصوص به علم است،بلکه چون غالباً نظرها در مسأله انفاق را روشن می سازد، ضمناً از اینجا به خوبی روشن می شود که انفاق آیه مورد بحث خصوص زکات واجب و مستحب خصوص زکات واجب، یا اعم از زکات واجب و مستحب نیست،بلکه معنای وسیعی دارد که هر گونه بلا عوض را در بر می گیرد.
فضیلت تلاوت آیه:
روایتی که از اما علی بن الحسین علیه السلام از پیامبر چنین نقل شده است که فرمود: کسی که چهار آیه سوره بقره و آیة الکرسی و دو آیه بعد از آن و سه آیه از نزدیک نمی شود قرآن را نخواهد کرد. (9)
داستان آیه 1