فهرست کتاب


سلام بر مهدی

آیت اللَّه سید محمد کاظم قزوینی‏ ترجمه و تحقیق:علی کرمی و سید محمد حسینی‏

راز نهان بودن زمان ظهور

حقیقت این است که ما نمی توانیم راز و رمز و حکمت حقیقی پوشیده داشتن زمان ظهور آن حضرت، بوسیله پیامبر و امامان نور علیهما السلام را بشناسیم و آن را بطور قطعی دریابیم. شاید برخی از حکمتها و رازهای ظاهری آن، امور ذیل باشد:
1 -
ممکن است حکمت سرّی بودن هنگام ظهور، این باشد که مومنان و توحید گرایان، در همه قرون و اعصار غیبت آن خورشید رخ برکشیده در پی ابرها، در انتظار سازنده ظهور او باشند و برای این انتظار، سخت پاداش برند.
از این روست که از زمان غیبت صغرای آن حضرت، تاکنون، نسلهای ایمان آوردگان و یکتاپرستان همواره بدان امید زیسته اند که ظهور آن گرامی را درک کنند. با این بیان، اگر ظهور معلوم می شد دیگر چنین انتظار سازنده و پردازنده ای در کار نبود، بلکه آرزوها و آرمانها به یأس و نومیدی تبدیل می شد و میلیونها انسان از سازندگی اخلاقی و عملی و عقیدتی انتظار و پاداش پرشکوه آن محروم می گشتند.
از پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله آورده اند که فرمود:
افضل اعمال امتی، انتظار الفرج. (398)
یعنی :
پر فضیلت ترین کارهای امّت من انتظار فرج بردن است. و امیرمومنان علیه السلام فرمود:
المنتظر لامر نا کالمتشحط بدمه فی سبیل الله.(399)
یعنی: هر کس که در انتظار حکومت عادلانه و جهانگستر ما باشد از نظر پاداش بسان کسی است که با جهاد قهرمانانه در راه خدا به خون خویش در غلطیده است. و امام صادق علیه السلام فرمود:
من مات منتظراً لهذا الامر، کان کمن کان مع القائم علیه السلام فی فسطاطه، لا!... بل کان بمنزلة الضارب بین یدی رسول الله صلی الله علیه و آله بالسیف.(400)
یعنی: هر تو حید گرایی که در انتظار ظهور حضرت مهدی علیه السلام از دنیا برود، همانند کسی است که با قائم علیه السلام در ستاد فرماندهیش بوده است... بلکه مانند کسی است که در برابر دیدگان پیامبر عدالت با شمشیر در راه حق و به دستور آن حضرت، جهاد خالصانه کرده است.
2 - ثمره دیگر انتظار فرج این است که :
انتظار به مفهوم حقیقیش، تصدیق آیات قرآن و سخنان پیامبر و امامان نور علیهما السلام در مورد امام مهدی علیه السلام است و چنین باور و تصدیقی از درجات ایمان و مراتب تسلیم و فرمانبرداری از حق و پیشوایان معصوم علیهما السلام است.
3 - حکمت دیگر نامشخص بودن زمان ظهور، اصل امتحان و آزمایش است که یکی از سنتهای الهی است.
خداوند، بندگان خویش را به انواع و اقسام آزمایشها به بوته امتحان می سپارد، از آن جمله بوسیله موضوعات و مسایل عقیدتی. از این رو کسانی که به خدا و پیام آورش و به آنچه آن حضرت در مورد حضرت مهدی علیه السلام آورده است، ایمان بیاورند، دیگر طول غیبت آن گرانمایه به هر اندازه ای که باشد و انتظار غمبار او هر چه طولانی گردد از ثبات قدم و ایمان عمیق و تزلزل ناپذیر آنان نمی کاهد، اما نفاق پیشگان، فرصت و میدان مناسبی برای استهزا و یاوه گویی بر ضد این اندیشه والا و عقیده مقدس می یابند و آیات قرآن و روایات پیامبر صلی الله علیه و آله در این مورد را، به دیوار می کوبند و همه را کنار می گذارند و این شیوه باطل گرایان در همه عصرها و نسل هاست.
از امام کاظم علیه السلام آورده اند که در مورد غیبت حضرت مهدی علیه السلام فرمود:
انما هی محنة من الله عزوجل، امتحن بها خلقه... . (401)
یعنی: غیبت آن حضرت، رنج و آزمایشی از جانب خداست که بندگان خویش را بدان می آزماید.
روشن است که معنا و مفهوم امتحان این نیست که خداوند از واقعیّت کار بندگانش آگاه نیست و آنچه در درون دارند تا آزمایش نکند نمی شناسد، نه! هرگز! بلکه خداوند به هر چیزی داناست و آنچه در سینه هاست می داند و چیزی بر او مخفی نمی ماند که قرآن در این مورد می فرماید:
احسب الناس ان یترکوا ان یقولوا آمنا و هم لایفتنون و لقد فتنّاالذین من قبلهم فلیعلمن الله الذین صد قوا ولیعلمن الکاذبین....(402)
یعنی: آیا مردم پنداشته اند همانقدر که گفتند: ایمان آوردیم، به حال خود رها می شوند و آزمایش نخواهند شد؟ ما کسانی را که پیش از آنان بودند آزمودیم (و اینان را نیز می آزماییم) باید علم خدا در مورد کسانی که راست می گویند و کسانی که دروغ می گویند، تحقّق یابد.

راز آزمایش بندگان

با این بیان، چرا آزمایش؟
و برای چه امتحان؟
پاسخ این است که :
خداوند بندگان خویش را به دلایلی چند مورد آزمایش قرار می دهد که اهم آنها عبارتند از:
1 - نخستین راز آزمایش بندگان، اتمام حجت است.
... لئلا یکون للنّاس علی الله حجّة... .(403)
2 - راز دیگر امتحان بندگان از جانب خدا، این است که: انسانهای با ایمان و پر واپیشه به اوج نجات و پیروزی و کامیابی پر کشند و در خور پاداش پرشکوه الهی گردند.
3 - از امام صادق علیه السلام آورده اند که: انسان با ایمان در زمان غیبت آن خورشید جهان افروز، خدای را با این دعا که به دعای غریق نامیده شده است، بخواند:
یا الله! یا رحیم! یا مقلّب القلوب! ثبت قلبی علی دینک.(404)
یعنی: ای خدای یکتا! ای بخشاینده!
ای بخشایشگر!
ای دگرگون ساز قلبها! قلب مرا بر دین خویش ثابت و استوار ساز.
و نیز از آن حضرت آورده اند که همه را به خواندن این دعا امر می فرمود:
اللهم عرفنی نفسک، فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک.
اللهم عرفنی رسولک، فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک.
اللهم عرفنی حجتک، فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی.(405)
یعنی :
بار خدایا! تو خود ذات پاک و مقدس خویش را به من بشناسان که اگر خودت را به من نشناسانده بودی، پیام آورت را نشناخته بودم.
بارالها! تو خود پیام آور بزرگت را به من بشناسان که اگر خودت پیام آورت را به من نشناسانده بودی، من حجت تو را نشناخته بودم.
خداوندا! حجت و دلیل خویش را به من بشناسان که اگر حجت خویش را بر من نشناسانده بودی، از دین و دینداری راستین گمراه شده بودم.
این نیز راز دیگری از نامشخص بودن هنگام ظهور.
آری! خواننده گرامی! در این مورد، روایاتی است که پیرامون برخی از امور مربوط به ظهور آن حضرت سخن می گوید که بدین مناسبت، برخی از آنها را می آوریم:
1 - امام صادق علیه السلام فرمود:
یخرج قائمنا اهل البیت یوم الجمعه.(406)
یعنی: قائم ما خاندان پیامبر، روز جمعه ظهور می کند.
2 - و نیز فرمود:
لایخرج القائم علیه السلام الا فی وتر من السنین: سنة احدی أو ثلاث أو خمس او سبع أوتسع.(407)
یعنی: قائم ما در یکی از سالهای تک ظهور می کند، سالهایی چون: 1، 3، 5، 7 یا 9.
3 - و نیز فرمود:
ینادی باسم القائم علیه السلام فی لیلة ثلاث و عشرین و یقوم فی یوم عاشورا و هو الیوم الذی قتل فیه الحسین بن علی علیهما السلام... .(408)
یعنی: نام مقدس قائم علیه السلام در شب 23، همه جا طنین افکن می گردد و آنگاه در روز عاشورا قیام می کند؛ روزی که حسین علیه السلام در آن روز به شهادت رسید.
از مجموع روایاتی که از ظهور آن حضرت سخن می گوید چنین استفاده می شود که ظهور آن گرامی، اندکی پیش از قیام، برای تحقق عدل جهانی و وعده الهی خواهد بود. شاید بتوان گفت در مرحله نخست، آن وجود گرانمایه در ماه رجب یا رمضان ظاهر می گردد و نام مبارکش همه جا طنین افکن می شود، آنگاه پس از گذشت ماه شوال و ذیقعده و ذیحجه و 9 روز از عاشورا، دهمین روز محرم، بپا می خیزد و نهضت مبارک و مقدس خویش را آغاز می کند.
آن حضرت، در ظرف این مدت، تدابیر لازم را می اندیشد و به انتظار زمان و لحظات مناسبی که خداوند اجازه دهد، می ماند تا پس از آمدن اذن خدا، حرکت نجات بخش و پاک کننده خویش را آغاز و تعفن ستم و بیداد را بشوید و از میان بردارد و عدالت و دادگری را در سراسر گیتی برقرار ساخته و گسترش بخشد.
در این مورد در صفحات آینده به خواست خدا، بحث خواهیم داشت.
پیشگوییهای بی اساس
اما حساب ستاره شناسان، اهل رمل و جفر و مکاشفه، مرتاضان و دیگر مدعیان پیشگویی در عصر ما، هیچکدام شایسته اعتنا یا اعتماد نیست، بویژه که در روایات رسیده از پیامبر و امامان نور علیهما السلام که برخی از نظرتان گذشت، کسانی که برای ظهور وقت تعیین کنند هر که باشند، تکذیب شده اند و ما نیز پیشگوییهای بسیاری پیرامون آینده جهان یا برخی افراد، از همین مدعیان دیده و خوانده ایم که بیشتر آنها دروغ و بی اساس از کار در آمده است.
آری! تنها چیزی که در این مورد ممکن است، این است که با آشکار شدن نشانه های قطعی ظهور، نزدیک شدن زمان ظهور را بشناسیم. و ما در مورد این نشانه ها، بحثی خواهیم داشت که به خواست خدا، در بخش آینده خواهد آمد.

نشانه های ظهور