فهرست کتاب


سلام بر مهدی

آیت اللَّه سید محمد کاظم قزوینی‏ ترجمه و تحقیق:علی کرمی و سید محمد حسینی‏

مقدمه

از آغاز بحث تا کنون این مطالب ترسیم گردیده است:
1- آیاتی که از وجود گرانمایه امام مهدی نوید می دهد.
2- روایاتی که از آن حضرت، ظهور، نام و نسب او بشارت دارد.
3- و نکات دیگری که پیرامون این موضوعات مهم و اساسی لازم بنظر می رسید.
و لازم به یادآوری است که روایات رسیده از پیامبر(ص) و امامان اهل بیت علیهم السلام در مورد وجود گرانمایه حضرت مهدی علیه السلام و ظهور و نقش دگرگونساز او، همه، پیش از ولادت آن گرامی بیان گردیده و بر این اساس همه آنها به منزله نویدها، بشارتها و اخبار از آینده است، از آینده جهان و انسان، از آینده جامعه ها و تمدنها از آینده حرکت تاریخ بسوی نور و روشنایی و فلاح و نجات با ظهور حجت خدا.
اینک بحث به ولادت حضرت مهدی علیه السلام می رسد. ولادت بزرگمردی که قرآن و پیامبر(ص) و پیشوایان راستگوی اهل بیت علیه السلام همگی نوید آن را دادند و اینجا نقطه اختلاف و دیدگاههای متفاوت و میدان برخورد حق و باطل و رزمگاه واقعیت با دجالگری و دروغ پردازی و حق ستیزی است. و از آن جایی که ما همچنان به دلایل و براهین قطعی و انکار ناپذیر و کافی، مسلح و مجهز هستیم، شایسته است که این بحث را نیز تا سرحد توان، در پرتو خرد و منطق طرح کنیم و آنگاه خواننده عزیز را با وجدان و خرد و اندیشه اش برای تصمیم گیری و انتخاب تنها گذاریم، چرا که مسئولیت ما فراتر از این نیست و خداست که هدایتگر به راه راست و درست است.
همه کسانی که به انبوه روایات رسیده از پیامبر(ص) و امامان نور علیهم السلام پیرامون وجود گرانمایه حضرت مهدی علیه السلام ایمان آورده اند بر آنان لازم است که به ولادت آن گرامی نیز ایمان داشته و بدان اعتراف نمایند، چرا که عاقلانه و منطقی بنظر نمی رسد که از سویی این روایات انبوه، بشارتها و اخبار بسیار از آینده جهان را، بپذیریم و از دگر سو بر این پندر بی اساس باشیم که امام مهدی علیه السلام هنوز جهان را به نور وجودش نورباران نساخته و متولد نشده است.
اینک توضیح و تبیین مطلب:
حقیقت این است که روایت رسیده از پیامبر(ص) و امامان اهل بیت علیهم السلام در مورد آخرین امام معصوم، به شایستگی و بدون هیچ نقطه ابهامی، نسب آن حضرت را ترسیم می کند و به صراحت باز می گوید که: امام مهدی علیه السلام نهمین فرزند امام حسین علیه السلام است. بدین معنا که چهارمین امام نور، حضرت سجاد نخستین فرزند امام حسین علیه السلام و حضرت باقر دومین فرزند و فرزندزاده آن حضرت و بر این اساس، حضرت عسکری علیه السلام پدر گرامی امام مهدی، هشتمین فرزند امام حسین علیه السلام و خود حضرت مهدی علیه السلام نهمین فرزند از نسل سرفراز پیشوای شهیدان است.
و نیز روشن است که امام حسن عسکری علیه السلام بوسیله سم خیانت استبداد، زندگی را به درود گفت و هزاران نفر از مردم پیکر پاک آن حضرت را تا معراج بدرقه و در مرقد پاکش بخاک سپردند. با این بیان برای ایمان آوردگان به انبوه روایات و بشارتهای پیامبر و امامان نور علیهم السلام چه راهی جز ایمان و باور عمیق ولادت دوازدهمین امام نور خواهد بود؟
چرا که نمی توان پذیرفت که پدر گرامی آن حضرت به شهات رسیده باشد اما خود او، نه دیده به جهان گشوده و نه در عالم رحم باشد، مگر می توان گفت که انسانی از دنیا برود و آنگاه پس از دهها یا صدها سال دیگر، فرزند بی واسطه اش بدنیا بیاید؟
بر این اساس، تنها همان دیدگاه نخست، منطقی و استوار است که امام مهدی علیه السلام بی هیچ تردیدی در زمان پدر بزرگوارش حضرت عسکری علیه السلام ولادت یافته و اکنون هم در پرتو اراده و قدرت آفریدگار هستی، در همین جهان ما زندگی می کند و در انتظار دریافت فرمان قیام و ظهور خویش برای اصلاح جهان و جهانیان است.
چرا که طبق انبوه روایات، این پندار که ممکن است آن حضرت ولادت یافته و از دنیا رفته باشد نیز، بی اساس است. زیرا روایات بیانگر آن است که آن اصلاحگر بزرگ، زمین و زمان را از عدالت و دادگری لبریز می سازد و نویدها و بشارتها را تحقق می بخشد، مگر نه اینکه هم اکنون ستم و بیداد گرچه جهان را لبریز نساخته، اما فراگیر شده است؟ و به صراحت صدها روایت، آن حضرت پس از اینکه، جهان لبریز از ستم و بیداد گردید ظهور خواهد کرد و به فرمان خدا و در پرتو عنایات او، بیداد را نابود و زمین را مملو از عدالت خواهد ساخت.

ولادت نور در منابع شیعه و اهل سنت

بهر حال روایاتی که از ولادت یافتن حضرت مهدی علیه السلام در زمان پدر گرانقدرش نوید می دهد، بسیار است بطوری که شمارش آنها سخت و دسته بندی آنها نیز مشکل است و همه آنها در کتابهای معتبر شیعه و اهل سنت، موجود می باشد.
بر این اساس است که پیروان مکتب خاندان وحی و رسالت با ایمان به این نویدها و بشارتهای موجود در انبوه روایات، به ولادت حضرت مهدی علیه السلام ایمان عمیق و تردید ناپذیری دارند و هیچ شک و شبهه ای را در این مورد روا نمی شمارند.
اینک صدها سال است که در شهرها و تمامی مناطق شیعه نشین، سالروز ولادت پربرکت آن گرامی مردم عصرها و نسلها، در پانزدهم شعبان با شور و شوق وصف ناپذیری جشن گرفته می شود و هر ساله در این روز جاودانه، هزاران محفل و پرشکوه شادمانی در مساجد، مدارس علمی، خانه، حوزه درس علما و متفکران شیعه و دیگر مراکز دینی برپا می گردد و به گرامی داشت آن میلاد خجسته شیرینی پخش می گردد و قصیده های مناسب، القا می شود. سخنوران در این رابطه سخنرانی می کنند و همه از ولادت آن حضرت سخن می گویند.
کتابها و آثار قلمی پیروان اهل بیت علیهم السلام نیز، ولادت حضرت مهدی علیه السلام را مسلم اعلان نموده و هیچ نقطه ای برای تردید افکنی و چون و چرا بافی نمی گذارند.
از اینها که بگذریم، اهل سنت نیز به دلیل انبوه روایات رسیده از پیامبر(ص) که در کتابهای معتبر آنان موجود است و همه نوید از ولادت و ظهور و نقش دگرگونساز آن گرامی دارد، اینان نیز به ولادت حضرت مهدی علیه السلام معتقدند و علما، بزرگ، پیشینیان و محدثان آنان نیز، ولادت آن حضرت را قطعی و مسلم می دانند که اینکه به ترسیم برخی از آنها می پردازیم.

دانشمندان اهل سنت و اعتراف به ولادت امام مهدی

مرحوم شیخ نجم الدین عسکری در جلد اول کتاب خویش (178) نام چهل تن از علما و دانشمندان اهل سنت را آوره است که همگی آنان در کتابهای خویش با ایمان به روایات رسیده از پیامبر(ص) به ولادت حضرت مهدی علیه السلام اعتراف نموده اند.
همانگونه که علامه معاصر آیت الله العظمی صافی نیز در کتاب ارزشمند خود، نام و نشان گروه دیگری از آنان را آورده است که شمارشان از 26 نفر می گذرد و همگی به ولادت داوزدهمین امام نور، تصریح می کند و ما در اینجا برای رعایت اختصار برخی از آن منابع اهل سنت را از این دو کتاب ترسیم می کنیم.
کسانی که آگاهی بیشتری در این موضوع می خواهند، می توانند به دو کتاب مورد اشاره و دیگر کتابهایی که در این مورد نگارش یافته است مراجعه کنند.
برای نمونه:
1- محمد بن طلحه حلبی شافعی در کتاب خود ضمن بحث گسترده ای می نویسد: باب دوازدهم در مورد حضرت مهدی علیه السلام است....
و آنگاه ضمن برشمردن نامها و القاب آن حضرت می نویسد: او در شهر تاریخی سامرا دیده به جهان گشود....(179)
2- محمد بن یوسف کنجی شافعی از دیگر علمای بزرگ اهل سنت است او در کتاب خویش می نویسد:
حضرت مهدی علیه السلام فرزند جناب حسن عسکری علیه السلام است. آن وجود گرانمایه، زنده و در اوج سلامت و طراوت از زمان غیبت خویش تاکنون در این جهان زندگی می کند....(180)
3- محمد بن احمد مالکی معروف به ابن صباغ نیز از علمای اهل سنت است و در کتاب خویش در باب دوازدهم می نویسد:
ابوالقاسم، محمد، حجت، فرزند حضرت حسن عسکری علیه السلام است. او در شهر سامرا و در نیمه شعبان 255 هجری دیده به جهان گشوده است.(181)
4- از دیگر علمای آنان سبط ابن جوزی حنفی است او در کتاب خویش در مورد فرزندان حضرت عسکری در بخشی تحت عنوان فصل فی ذکر الحجة المهدی می نویسد:
او نام بلند آوازه اش محمد، فرزند حسن عسکری علیه السلام است و کنیه اش ابوالقاسم می باشد. او را: الخلف الحجة، صاحب الزمان، القائم المنتظر نیز خوانده اند و آن حضرت آخرین امامان است....(182)
5- احمد بن حجر عالم دیگری از اهل سنت است او در کتاب خویش به هنگام بحث در مورد شخصیت حضرت عسکری علیه السلام می نویسد:
او جز فرزندش ابوالقاسم محمدالحجة، فرزندی به یادگار ننهاد و فرزند گرانمایه اش، به هنگامه شهادت پدر، پنج ساله بود، اما خداوند حکمت و بینشی ژرف و اعجازآمیز به او ارزانی فرمود....(183)
6- از علمای دیگر اهل سنت شبراوی شافعی است. او در مورد ولادت دوازدهمین امام نور در کتاب خویش می نویسد:
اما یازدهم، حسن خالص(184) است که به لقب عسکری معروف است و او را شرافت همین بس که امام مهدی علیه السلام از فرزندان گرانمایه اوست....(185)
آنگاه می افزاید: امام مهدی علیه السلام فرزند حضرت عسکری علیه السلام است و در شهر تاریخی سامرا در پانزدهم شعبان به سال 255 هجری دیده به جهان گشوده.
7- عبدالوهاب شعرانی عالم دیگر اهل سنت در کتاب خویش تحت عنوان، نشانه های نزدیک شدن رستاخیز از جمله قیام و ظهور حضرت مهدی علیه السلام را می نویسد. آنگاه می افزاید:
امام مهدی علیه السلام از فرزندان امام حسن عسکری علیه السلام است و در پانزدهم شعبان به سال 255 بدنیا آمده و او زنده و باقی است تا طبق روایات رسیده از پیامبر(ص) با حضرت عیسی علیه السلام که به هنگامه ظهور او از آسمان فرود می آید، دیدار کند....(186)
8- از علمای دیگر اهل سنت عبدالله بن محمد مطیری شافعی است. او در کتاب خویش پس از از یادآوری نام بلند آوازه امامان معصوم علیهم السلام تا حضرت عسکری علیه السلام می نویسد:
فرزند حضرت عسکری علیه السلام امام مهدی، دوازدهمین امامان است. نام او محمد و قائم است و به مهدی علیه السلام نیز شهرت دارد....
9- سراج الدین رفاعی از دیگر دانشمندان اسلامی است. او در کتاب خویش (187) در این مورد می نگارد:
اما، یازدهمین امام، حضرت حسن عسکری علیه السلام پس از خویش، فرزندش حضرت مهدی را بر جای نهاد و او جانشین پدر و دوازدهمین امام است....(188)
10- استاد بهجت افندی در کتاب خویش (189) از جمله می نویسد:
امام مهدی علیه السلام در پانزدهم شعبان سال 255 هجری دیده به جهان گشود و مادرش نرجس بود...(190)
11- عالم دیگر اهل سنت حافظ محمد بن محمد حنفی نقشبندی در کتاب خویش (191) در این رابطه می نویسد:
حضرت عسکری علیه السلام یازدهمین امام است و فرزند گرانمایه اش محمد نزد یاران و دوستداران راستین خاندان وحی و رسالت مشخص و معلوم بود. او در سال 255 هجری در پانزدهم شعبان دیده به جهان گشود.(192)
این مطلب را از جمله بانوی بزرگ و مورد اعتماد حکیمه دختر، امام جواد علیه السلام آورده است.
12- سلیمان قندوزی حنفی از دیگر دانشمندان اسلامی است. او در کتاب خویش ضمن ترسیم ولادت حضرت مهدی علیه السلام از بانو حکیمه، دخت گرانقدر حضرت جواد علیه السلام به همان صورت که در کتابهای معتبر شیعه آمده است، می افزاید:
این روایت و این گزارش از دیدگاه علما و شخصیتهای مورد اعتماد اسلامی، محقق و مسلم است که ولادت قائم آل محمد پانزدهم شعبان به سال 255 هجری رخ داد و آن حضرت در شهر تاریخی سامرا و در حیات پدرش دیده به جهان گشود.(193)
13- شبلنجی شافعی دانشمند دیگر اهل سنت در کتاب خویش در این مورد می نوسید:
رحلت حضرت عسکری علیه السلام روز جمعه هشتم ربیع الاول به سال 260 هجری بود و از خود فرزندی گرانمایه بر جای نهاد که نام او را محمد نهاده بود.(194)
14- دانشمند دیگر اهل سنت ابن خلکان است. او در کتاب خود پیرامون امام عصر علیه السلام می نویسد:
ولادت آن گرانمایه، پانزدهم شعبان به سال 255 هجری بود و هنگامی که پدرش جهان را بدرود گفت: آن حضرت پنج ساله بود و مادرش نرجس نام داشت...(195)
15- عالم دیگر اهل سنت ابن الخشاب در این مورد می نویسد:
فرزند و جانشین شایسته کردار حضرت عسکری علیه السلام حضرت مهدی بود که او را الخلف الصالح نیز می گفتند. او همان صاحب الزمان است و به نام مقدس مهدی نیز شهرت دارد.(196)
16- عبدالحق دهلوی نیز از دانشمندان اسلامی است. او در کتاب خود، در مورد زندگی امامان نور علیه السلام دراین رابطه می نویسد:
ابو محمد حضرت حسن عسکری علیه السلام یازدهمین امام نور است و فرزند گرانمایه اش محمد(ص) نزد یاران و دوستداران مورد اعتماد شناخته شده است.
آنگاه می افزاید: خلف صالح، از فرزندان حضرت عسکری علیه السلام همان صاحب الزمان است.
17- محمد امین بغدادی سویدی در ولادت امام عصر علیه السلام می نویسد:
حضرت مهدی علیه السلام به هنگامه رحلت پدر گرانمایه اش، نه سال داشت...(197)
18- مورخ بزرگ اهل سنت ابی الوردی در تاریخ خود (198) آورده است که:
محمد، فرزند حضرت عسکری علیه السلام در سال 255 هجری بدنیا آمد...
اینها شماری از منابع و کتابهای علما و دانشمندان اهل سنت است که همگی آنان به ولادت پربرکت دوازدهمین امام نور، حضرت مهدی علیه السلام تصریح کرده و پانزدهم شعبان به سال 255 هجری را بطور مشخص، سالروز ولادت نور شناخته اند و همگی پدر گرانمایه او را حضرت عسکری علیه السلام عنوان ساخته اند.
روشن است که اگر بخواهیم اعترافات و تصریحات همه دانشمندان اهل سنت را در این مورد، ترسیم نماییم کتاب، طولانی و بحث، خسته کننده می گردد.(199)