فهرست کتاب


به سوی آفریدگار

لطف اللَّه صافی گلُپایگانی‏

آیات قرآن مجید

در مورد این بحث و اسباب و علل حوادث طبیعی و اینکه همه مسخّر اراده خداوند هستند و مسبب الأسباب اوست و اراده و مشیت اوست که آسمان و زمین را نگاه می دارد و نظامات نوامیس را برقرار داشته است و راجع به نوامیس ثابت عالم تکوین و تشریع و مسایل مهمّ دیگر نمونه هایی از آیات شریفه را تلاوت فرمایید و در معانی ومضامین آن دقّت نمایید.
«اِنَّ اللَّهَ یُمْسکُ السَّمواتِ وَالْاَرْضَ اَنْ تَزُولا وَلَئِنْ زالَتا اِنْ اَمْسَکَهُما مِن اَحَدٍ مِن بَعْدِه ...».(104)
یعنی:«خداست که آسمانها و زمین را از زوال و سقوط نگاه می دارد و اگر زوال و سقوط کنند، کسی جز او نیست که آنها را نگاه دارد».
«وَآیَةٌ لَهُمُ الْاَرْضُ المَیْتَةُ اَحْیَیْناها وَاَخْرَجْنا مِنها حَبّاً فَمِنْهُ یَأْکُلُونَ وَجَعَلْنا فِیها جَنَّاتٍ مِنْ نَخیلٍ وَاَعْنابٍ وَفَجَّرْنا فِیها مِنَ العُیُونِ لِیَأکُلُوا مِنْ ثَمَرِهِ وَما عَمِلَتْهُ اَیْدیهِمْ اَفَلا یَشْکُرُونَ»(105)؛ یعنی: «زمین مرده نشانه ای برای ایشان است که زنده کردیم آن را و از آن دانه بیرون آوردیم پس از آن می خورند و در آن باغهایی از درخت خرما و انگور قرار دادیم و در آن چشمه های آب روان ساختیم تا از میوه آن و از آنچه که عمل دست خودشان است بخورند(106)، آیا پس شکر نمی کنید؟!».
«اَللَّهُ الَّذی سَخَّرَ لَکُمُ الْبَحْرَ لِتَجْرِیَ الْفُلْکُ فیهِ بِاَمْرِهِ وَلِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرونَ وَسَخَّرَ لَکُمْ ما فِی السَّمواتِ وَما فِی الْأرْضِ جَمیعاً مِنْهُ اِنَّ فی ذلِکَ لآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ»(107)؛ یعنی:«خداست آنکه دریا را برای شما مسخّر کرد تا به امر او کشتی در آن روان شود و تا از فضل او طلب کنید و شاید که شما شکر نمایید و برای شما آنچه در آسمان و زمین است مسخر گردانید همه از اوست به تحقیق در این، هرآینه نشانیهایی است برای گروهی که فکر می کنند».
«اَوَلَمْ یَرَوْا اَنَّا نَسُوقُ الْماءَ اِلَی الْأرْضِ الْجُرُزِ فَنُخْرِجُ بِهِ زَرْعاً تَأْکُلُ مِنْهُ اَنْعامُهُمْ وَ انْفُسُهُمْ اَفَلا یُبصِرُونَ»(108)؛ یعنی: «آیا ندیدند که ما آب را به سوی زمین بی گیاه میرانیم پس با آن زراعتی را بیرون می آوریم که از آن چهارپایانشان و خودشان می خورند، آیا باز هم چشم بصیرت نمی گشایند؟!».
«اَوَلَمْ یَرَوْا اِلَی الطَّیْرِ فَوْقَهُمْ صافَّاتٍ وَیَقْبِضْنَ ما یُمْسِکُهُنَّ اِلاّ الرَّحمنُ اِنَّهُ بِکُلِّ شَی ءٍ بَصیرٌ»(109)؛ یعنی: «آیا ندیدند پرندگان را بالای سرشان که گاه در هوا بال گسترده و گاه بالها را جمع می کنند جز خدا آنها را نگاه نمی دارد؟! که او به هرچیز بیناست».
«وَاللَّهُ اَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَاَحْیا بِهِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها اِنَّ فی ذلِکَ لآیةً لِقَوْمٍ یَسْمَعُونَ»(110)؛ یعنی:«خدا فرستاد از آسمان آبی را پس با آن زمین را بعد از مردنش زنده کردبه درستی که دراین امرهرآینه نشانه ای است برای گروهی که می شنوند».
«اِنَّ اللَّهَ فالِقُ الْحَبِّ وَالنَّوی یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمیِّتِ وَمُخْرِجُ الْمَیِّتِ مِنَ الْحَیِّ ذلِکُمُ اللَّهُ فَاَنّی تُؤْفَکُونَ فالِقُ الاِصْباحِ وَجَعَلَ اللَّیْلَ سَکَناً وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ حُسْباناً ذلِکَ تَقْدیرُ الْعزیزِ الْعَلیم»(111)؛ یعنی:«به درستی که خدا شکافنده دانه و هسته است، زنده را از مرده بیرون می آورد و بیرون آورنده مرده از زنده است؛ این است خدای شماپس کجا برگردانده می شوید؟ (چرا به دروغ نسبت خدائی را به آنان که این کار نتوانند، دهید). شکافنده صبح است و شب را آرامگاه قرار داد و خورشید و ماه را به نظمی معین به گردش در آورده، این است تقدیر خدای غالب دانا».
«وَلَوْ اَنَّ اَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَاَتَّقُوْا لَفَتَحْنا عَلَیهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَالْاَرْضِ وَلکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ»(112)؛ یعنی:«اگر اهل شهرها ایمان می آوردند و پرهیز می کردند هرآینه می گشودیم برایشان برکاتی ازآسمان و زمین و لیکن تکذیب کردند پس آنان را سخت به کیفر کردار زشتشان رسانیدیم».
«اَللَّهُ خالِقُ کُلِّ شَیْ ءٍ وَ هُوَ عَلی کُلِّ شَیْ ءٍ وَکیلٌ لَهُ مَقالیدُ السَّمواتِ وَ الْاَرْضِ وَالَّذینَ کَفَروُا بِآیاتِ اللَّهِ أُوْلئِکَ هُمُ الْخاسِرُونَ»(113)؛ یعنی: «خدا آفریننده هرچیز است و او بر هرچیزی نگهبان است، کلیدهای آسمانها و زمین از برای او (و در اختیار او و ملک او) است و آنانکه به نشانه های خدا کافر شدند، آنان زیانکارانند».
«اِنَّا کُلَّ شَیْ ءٍ خَلَقْناهُ بِقدَرٍ»(114)؛ یعنی:«ما هرچیز را به اندازه آفریدیم».
«...اِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتّی یُغَیِّرُوا ما بِاَنْفُسِهِمْ ...»(115)؛ یعنی: «به درستی که خدا آنچه را با قوم و جامعه ای باشد تغییر نمی دهد تا آنان آنچه را در خودشان (از کردار و رفتار) است تغییر دهند».
«اَمْ نَجْعَلُ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلوُا الصَّالِحاتِ کَالْمُفْسِدینَ فِی الْاَرْضِ اَمْ نَجْعَلُ الْمُتَّقین کَالْفُجّار»(116)؛ یعنی «آیا آنان را که ایمان آوردند و عمل شایسته انجام دادند مانند آنانکه در روی زمین فساد می کنند قرار می دهیم؟ آیا پرهیزکاران را مثل بدکاران قرار می دهیم؟».
«... رَبُّنَا الَّذی اَعْطی کُلَّ شَیْ ءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدی»(117)؛ یعنی:«پروردگار ما اوست که به هرچیزی خلقش را اعطا کرد (آنچنان که باید او را آفرید) و سپس او را (به راه کمال) هدایت کرد».
«لَقَدْ اَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَاَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَالْمیزانَ لِیَقوُمَ النّاسُ بِالقِسْطِ...»(118)؛ یعنی:«به تحقیق پیمبران را با بیّنات (معجزه ها) و کتاب ومیزان فرستادیم تا مردم به راستی و عدالت گرایند».
«وَما کانَ رَبُّکَ لِیُهْلِکَ الْقُری بِظُلْمٍ وَاَهْلُها مُصْلِحونَ»(119)؛ یعنی:«پروردگار تو قریه ها را به ظلم، هلاک نمی گرداند در حالی که اهل آن مصلح باشند».
از این گونه آیات، نکات دقیق و عمیق خداشناسی توحیدی در موضوع سنن الهی و موازین ثابت تکوین و تشریع استفاده می شود و این گونه آیات به اسباب و قواعد طبیعی و غیر طبیعی هم که تمام، مسخر حکم و اراده خالق جهان هستند تصریح دارند، چه بسیار که هرچه تأمل و دقت انسان در این آیات با توجه به بیانات و تفسیر اهل بیت رسالت«علیهم السلام» بیشتر شود، حقایق عرفانی و توحیدی بر او روشنتر می شود.

پرسش سیزدهم(120)

اگر خدا عادل است چرا نوزادان ناقص الخلقه به وجود می آیند؟ و آیا این با عدل، سازگار است که فردی یک عمر با نقص عضو در نهایت زحمت و بدبختی زندگی کند؟ مثلاً از چشم، کور و یا از گوش، کر و یا از زبان، لال و یا از پا یا دست، شل و فلج باشد.

پاسخ:

این پرسش را در مورد شخصی که مثلاً در تصادف ماشین یا در اثر تجاوز و جنایت عمدی و یا غیر عمدی دیگری یا اشتباه طبیب، گرفتار همین نقصهای عضوی شود نیز می توان کرد.
این بیچاره هم یک عمر از تندرستی و اعضای سالم محروم می گردد و روی راحتی و آسایش را نمی بیند، پس چرا فقط از نقص عضوی که طفل در هنگام ولادت دارد پرسش می کنید و از این نقص عضوها نه تعجب می کنید و نه ایراد و اعتراضی می نمایید؟ و گمان می رود جواب می دهید چون این گونه عضوها که در اثر تصادف یا عمد و اشتباه پیدا می شود علتش غفلت راننده یاعمد یا اشتباه دیگری است و مسؤول، شخصی است که مرتکب اشتباه یا عمد شده است. این پیشامدها و نارساییها علل و عواملی دارد که وقتی آن علل و عوامل موجود شد، معلول و معمول نیز وجود پیدا می کند مثل سایر وقایع و حوادثی که اتفاق می افتد از جنگ و مرض و فقر و صلح و ثروت و علم و صنعت که مسؤول و به وجود آورنده و علت و عامل در این گونه وقایع و اتفاقات خود بشر است.
آری، این گونه جواب می دهید ولی در مورد سؤال خودتان از این نکته غافل شده اید که اسباب و علل و معلولات طبیعی و غیر طبیعی فقط در آنچه بعد از ولادت واقع می شود مؤثر نیست بلکه این عوامل قبل از تولّد نیز مؤثر است. هم در گذشته این مسأله ثابت بوده است و هم در دنیای علم امروز تحقیقات و تجسّسات و کاوشهای علما در رشته های مختلف این مطلب را ثابت کرده است که نقص عضو، موالید، معلول علل طبیعی و غیر طبیعی بسیار است که قسمتی از آنها حتی مربوط به ایام بارداری و حمل است. چه بسا ضربه ای موجب اختلال رشد جنین یا از بین رفتن بعض قوای او، مثل فکر یا حافظه می شود؛ عیناً مثل نقصی که بعد از ولادت در اثر ضربه ای پیدا می شود. بنابراین، پرسش کننده چون سلسله علل و معلولات را فقط در عالم خارج از رحم و بعد از ولادت مشاهده می کند و گمانش این است که در عالم رحم و پیدایش جنین، نظامات آن بدون علل و عوامل خارجی تغییر می کند و از تأثیر اعمال و کارهای والدین بلکه جدّ او، بر روی طفل و امور دیگر غافل است، این سؤال را می نماید و آن را خلاف عدل می پندارد ولی با توجه به این عوامل این اعتراض و سؤال خود به خود مرتفع و پاسخ داده می شود.
پس خدا عادل است و عالم طبیعت را بر اساس نظم عادلانه و صحیح قرار داده است که طبق جریان صحیح و مستقیم آن، همه موالید باید صحیح الاعضاء و دارای مشاعر مستقیم باشند. ولی انحرافاتی که بشر به عمد یا به جهل یا به اشتباه، در مسیر این جریان طبیعی به وجود می آورد موجب این اختلافات و نقصها می گردد و عوامل و علل باعث این نارساییها می شود؛ چنانچه در عالم بعد از رحم نیز عوامل و علل، نقصها و کمبودها را به وجود می آورند که شناخت این علل و عوامل به طور تفصیل، در سلسله های طولانی و شعبی که دارند، همان شناخت اسرار قضا و قدر الهی است که احاطه به آن برای افراد عادی که مؤید من عنداللَّه نیستند هرچه هم عالم و دانشمند باشند میسّر نیست.
مطلب دیگری که در اینجا تذکرش لازم است این که: این گفته که به موالید ناقص الخلقة ظلم می شود، بر اساس حساب مادّی و دنیایی است و اینکه همه چیز از دیده آسایش و راحتی یا زحمت و ناراحتی دنیایی بررسی شود وناقص الخلقه ها را بدبخت و تندرستها را خوشبخت بشمارند و زحمات و صدمات و مصایب و مجاهدات آنان، تلافی و تدارک نشود. در این صورت هرچه بر سر این افراد بیاید خسارت و زیان جبران ناپذیر و بدون تدارک است و این افراد در زندگی مغبون و محکوم به بدبختی هستند و غیر از این رنج و زحمت و نگرانی و گرفتاری و سختی بهره ای از زندگانی نمی برند.
بر اساس حساب دنیایی و مکتب مادّی، ثمره همین است و غیر از این نیست. این افراد هیچ نتیجه ای از زندگی نمی برند و بهتر این است که هرچه زودتر حیاتشان - اگرچه به خودکشی باشد - پایان پذیرد. بلکه بنا براین حساب، تامّ الخلقه ها بالأخره چون زندگیشان آلوده به مرارتها وتلخیها و ناکامیها و نگرانیهاست و حیات و وجودشان ترجمه و تفسیری که واقعاً دلپسند و آرامبخش باشد ندارد، عدمشان بهتر از وجودشان بوده است. و اگر هم فرض کنیم هیچ گونه نگرانی برایشان پیش نیاید، اگر فقط حساب زندگی این جهان است باز هم این حیات برای آنان حاصلی ندارد.
اما بر حسب مکتب زنده و امید بخش و الهی اسلام، هیچ فردی محکوم به بدبختی نیست و زندگیش بیهوده و بی ثمر نمی باشد، مکتب اسلام عالیترین تفسیر و ترجمه را از حیات بشر کرده و جمال واقعی حیات را به بشر نشان داده و او را شیفته و دلباخته آن می کند و یأس و ناامیدی در قاموس این مکتب وجود ندارد.
مکتب اسلام می گوید: تمام افراد در مسیر کسب کمال انسانیت قرار دارند و دنیا مقدمه آخرت است و لذت واقعی و خوشبختی حقیقی وقتی حاصل می شود که شخص، خود را نایل به کمال انسانیت ببیند و برای هرکس رسیدن به کمال انسانی و سعادت واقعی فراهم است و می تواند هم در این دنیا سعادتمند باشد و هم در آن دنیا و اگرچه به ظاهر امکانات بعضی بیشتر باشد ولی آنانکه امکانات کمتر دارند چون مسؤولیتشان و تکالیفشان کمتر است با آنها در امکان توفیق کسب کمال برابرند.
کسی که چشم ندارد و گوشش کر است و زبانش لال، می تواند انسان کاملی باشد و بسا در میان انسانهای ناقص الخلقه افرادی یافت می شوند که در کمال انسانی و خوشبختی واقعی به مراتب بالاتر از بسیاری از تامّ الخلقه ها می باشند و درک و فهم وتفسیر و تعبیرشان از مطالب حیات، عالی و امید بخش و مشحون از رضا بگذشته و حال و آینده است؛ چون صعود به آسمان بلند انسانیت بدون چشم و دست و پا و بدون مال و مکنت و ثروت و کاخ و تمتّعات مادّی دیگر هم ممکن است و نداشتن گوش ودست و پا و مال و منال کسی را از کسب خوشبختی و لذت حقیقی و آنچه ارزش یک انسان به آن است باز نمی دارد.
علاوه بر این، بر حسب عقاید اسلامی و تعالیم مکتب اسلام، کاستیهایی را که بندگان مؤمن داشته باشند، خدا در جهان دیگر جبران می نماید و عوض می بخشد و به مصیبت دیدگان و صابرین، پاداش بی حساب می دهد. و آن قدر این مردم پاداش می گیرند که آرزو می نمایند کاش بلا و مصیبات آنان زیادتر شده بود تا به پاداش بیشتر و ثواب زیادتر می رسیدند. در روایات رسیده است که: آرزو می کنند بدنهای آنان در دنیا با مقراض بریده شده بود و صبر کرده بودند تا امروز به اجر زیادتر می رسیدند. خلاصه تمام فقدانات آنان تدارک می شود. بیماری که به درد مبتلا می گردد و سلامتی و تندرستیش را به طور موقت یا دایم از دست می دهد، فقیری که محتاج می گردد و هرکس صدمه ای بخورد بدون عوض نخواهد بود. بنابراین، از این نظر هم خسارت و زیانی بر این افراد نیست جز اینکه مدت زحمت آنها بسا از نظر ما، در دنیا زیاد شمرده شود که آن هم پس از گذشت حیات دنیایی با دیگران تفاوت ندارد و مانند کسی است که برای هزارها سال، ناز و نعمت و راحتی چند ساله خود را در زحمت و رنج بیندازد.
پس با حساب مکتب ایمان به خدا و پاداش روز جزا و فهم و درک لذت کمال انسانی و اینکه خدا عالم به استحقاق بندگان و چگونگی شرایط و موانع و امکانات هرکس است و هیچ کس را کمتر از استحقاقش عطا نمی کند، این مسایل حل شده است. شداید و سختیها و درد و مرض و فقر و مصیبت بر افرادی که واقعاً در مکتب اسلام تربیت شوند پیروز و غالب نخواهد شد و چنین افراد عارف و موفق، در همین دنیا هم بدبخت نیستند و با رضا به قضا و قدر الهی و ارتباط با ملأ اعلی و عالم غیب و با یاد و ذکر خدا و ایمان به ثواب و وعده های الهی بر تمام جراحات روحی و جسمی مرهم می گذارند. و چون با چشم خوش بینی می نگرند زحمت درد و الم را می پذیرند و زهر را مانند شهد می نوشند. و از اینکه نعمت و ناز دنیا مانع از توجه آنان به خدا نشده و آنان را مغرور و سرگرم و متکبر نکرده و درد و الم و مصیبت، آنان را به ذکر و یاد خدا و گفتن یا اللَّه! و یاربّ! و دعا و مناجات مشغول داشته است، خوشحالند. و بدترین حالات و سخت ترین مصایب را غفلت و فراموشی از یادخدا می دانند و می گویند:
درد بهتر آمد از ملک جهان
تا بخوانی مر خدا را در نهان
صلوات و رحمت خدا آنان را آرام می کند «اُولئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ اُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ»(121) که هدایت شده و راه یافته اند. با بی پایی چنان سیر و سلوکی در عوالم انسانیّت دارند که آدمهای با پا در تمام عمر، آن سیر و سلوک را ندارند. بنابراین مطالب و توضیحات و بر حسب این نظرات، هرگز کسی که ناقص الخلقه باشد یا ناقص الخلقه بشود محکوم به بدبختی و خسارت و بیچارگی نیست و برای او سعادت و خوش بختی اگر بیشتر از دیگران امکان نداشته باشد، حد اقل کمتر نمی باشد.
خداوند متعال ما را به معارف قرآن و اسلام که در هر ظلمت و تاریکی، چراغ و یگانه وسیله نجات است، هدایت فرماید.