فهرست کتاب


به سوی آفریدگار

لطف اللَّه صافی گلُپایگانی‏

ارتباط با خدا از نظر قرآن

در آیات قرآن مجید، نیک بیندیشید که چگونه همه پدیده ها را نشانه قدرت و توانایی خداوند و وابسته و متعلق و مرتبط به او و مسخّر امر و اراده او معرفی نموده و می فرماید:
«یا اَیُّهَا النَّاسُ اذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ هَلْ مِنْ خالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ یَرْزُقُکُمْ مِنَ السَّماءِ وَالْاَرْضِ لا إلهَ إلاّ هُوَ فَانّی تُؤْفَکُونَ»(2)؛ «ای مردم! نعمت خدا را که بر شما ارزانی داشته است، یاد کنید، آیا آفریننده ای غیر از خدا می باشد که شما را از آسمان وزمین روزی می دهد؟نیست الهی مگراو پس به کجا برگردانده می شوید؟».
«خداست که بادها را می فرستد تا ابرها را بر انگیزد، سپس آن (ابر) را به سوی سرزمین مرده می رانیم آنگاه به وسیله آن زمین را بعد از مردنش زنده می گردانیم، نشور (برانگیخته شدن مردگان) هم همین گونه است».(3)
«آیا نمی بینی که خدا از آسمان آب فرو فرستاد پس به وسیله آن میوه های رنگارنگ بیرون آوردیم و در زمین از کوهها راههای بسیار واصناف و رنگهای مختلف سفید و سرخ و سیاه خلقت فرموده و از اصناف مردم و اجناس جنبندگان و حیوانات نیز به رنگهای مختلف آفرید همین گونه (بندگان هم مختلفند) و از میان بندگان، فقط علما، از خدا می ترسند ...».(4)
«از آیات خدا این است که از جنس خودتان برای شما همسرانی خلق کرد تا در بَرِ او آرام گیرید و میان شما دوستی و مهربانی قرار داد. به درستی که در این علامتها هرآینه برای گروهی که تفکر می کنند نشانه هایی است».(5)
«و از نشانه های خدا، آفرینش آسمانها و زمین و اختلاف زبانها و رنگهای شماست، به درستی که در این امور هرآینه برای دانایان نشانه هایی است».(6)
«و از آیات خدا خواب شما در شب و روز و طلب کردن شما از فضل او است به درستی که در این امر، برای آنان که می شنوند، نشانه هایی است».(7)
«و از نشانه های او این است که برق را در حال بیم و امید به شما می نمایاند واز آسمان، آب را می فرستد، پس به وسیله آن، زمین را پس از مردن زنده می سازد، به درستی که در این علامتها هرآینه نشانه هایی است برای آنان که می فهمند»(8).
«و از آیات خدا این است که آسمان و زمین به امرش برپاست پس چون شما را بخواند خواندنی از زمین، آنگاه شما بیرون می آیید».(9)
«و آنچه در آسمانها و زمین است از اوست، همه فرمانبردار اویند».(10)
«متعالی است آن خدایی که در آسمان برجهایی قرار داد و در آن چراغی و ماهی نور دهنده قرار داد و اوست آن که شب و روز را از پی هم آینده قرار داد برای آن کس که بخواهد پند بگیرد یا شکر بگزارد».(11)
«ما شما را آفریده ایم پس چرا تصدیق نمی کنید؟ پس آیا آنچه را (نطفه) که می ریزید، می بینید؟ آیا شما آن را می آفرینید یا ما آفریننده ایم؟».(12)
«پس آیا آنچه را که می کارید، می بینید؟ آیا شما آن را می رویانید یا ما می رویانیم؟».(13)
«آیا بدون خالق، آفریده شده اند یا خودشان خود را آفریده اند».(14)
«آیا آنان که کافر شدند ندیدند که آسمانها و زمین بسته بودند پس آنها را از هم بازگشودیم. و هرچیز زنده را از آب به وجود آوردیم؛ پس آیا ایمان نمی آورند؟».(15)
«در زمین برای آنان که یقین دارند، نشانه هایی است و در خودتان پس آیا نمی نگرید؟».(16)
«به درستی که در آسمانها و زمین، هرآینه نشانه هایی از برای گروندگان است و در آفرینش شما و انواع بی شمار حیوانات که در روی زمین پراکنده اند برای گروهی که یقین می کنند، آیاتی است».(17)
«بگو نگاه کنید که در آسمانها و زمین چیست و آیات و بیم کنندگان، گروهی را که ایمان نمی آورند، سود نمی دهند».(18)
«قُلْ مَنْ یَرْزُقُکُمْ مِنَ السَّماءِ وَالْاَرْضِ أَمَّن یَمْلِکُ السَّمْعَ وَالْاَبْصارَ وَمَنْ یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَیُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَمَنْ یُدَبِّرُ الْأَمْرَ فَسَیَقُولُونَ اللَّهُ فَقُلْ أَفَلا تَتَّقُونَ».(19)
«بگو کیست که شما را از آسمان و زمین، روزی می دهد؟ یا کیست که مالک گوش و دیده هاست؟ و چه کسی زنده را از مرده و مرده را از زنده بیرون می آورد؟ و کیست که کارها را تدبیر می کند؟ پس زود می گویند خدا،پس بگو چرا پرهیز نمی کنید؟».

چشم واقع بین

از این گونه آیات که حکمتهای خدا و علم و تقدیر او را در مخلوقات و ربط و تعلق آنها را به او بیان می کند و بشر را دعوت به تعقل، تفکر و آگاهی می نماید، در قرآن مجید بسیار است.
اگر روح انسان بهانه جو نبوده و حقیقت طلب باشد، هریک از آیات بی شماری که در هردقیقه و ثانیه جلو چشم او قرار می گیرد، برای راهنمایی او به سوی شناخت خدای یگانه و قدرت نامحدود و علم غیر متناهی او کافی است.
برخی از مردم در حالی که در امور زندگی و مسایل مهمّ اجتماعی و اخلاقی، بنیاد کارشان بر کاوش زیاد و محکم کاری و بررسی و جستجو نیست بلکه به آسانی اطمینان و باور برایشان حاصل می شود؛ در مورد عقاید و ایمان به عالم غیب و خداشناسی و پیغمبر و امام شناسی، دیرباور هستند و ادلّه قانع کننده و خردپسند، آنان را مطمئن نمی سازد مثل این که می خواهند در این موارد غیر از روشهای عقلایی، روشهای دیگر و ادلّه دیگری بر آنان عرضه شود.
افراد مستقیم و با انصاف، با یک دلیل و یک نشانه قانع می شوند و با مختصر اندیشه ای، زبان به گفتن کلمه توحید می گشایند.
به عکس، اشخاص نا مستقیم و شیطان صفت، هرچه آیات خدا را ببینند، هدایت نمی شوند و از وادی ضلالت و تردید و شک، به سرمنزل ایمان و یقین نمی رسند:«فی قُلوُبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَرَضاً ...».(20)
اگر این افراد، خود را از بیماریهای عناد و لجاجت، تقلید، تعصبهای جاهلانه، خودبینی واظهارهای فیلسوف مآبانه معالجه کنند، آیات و نشانه های خدا را در آسمان، زمین، دریا، جهان نباتات، حیوانات و انسان، بقدری بی حد و شمار خواهند دید که در برابر این حقیقت قرآنی که «وَلَوْ اَنَّ ما فِی الْاَرْضِ مِنْ شَجَرَةٍ اَقْلامٌ وَالْبَحْرُ یمُدُّهُ مِنْ بَعْدِهِ سَبْعَةُ اَبْحُرٍ ما نَفِدَتْ کَلِماتُ اللَّهِ...»(21)، سر تسلیم و قبول فرود آورده، به وجود آفریننده جهان و یکتایی او شهادت خواهند داد که «اَشْهَدُ اَنَّ السَّمواتِ والارضَ آیاتٌ تَدلُّ عَلی وَحدانِیَّتِک».
«گواهی می دهم که آسمانها و زمین، نشانه هایی است که بر یگانگی تو دلالت می کند».

کتابخانه واشنگتن

در واشنگتن، کتابخانه ای است که 38 میلیون کتاب چاپی و خطی دارد. مساحت این کتابخانه سیزده فدان(22) و طول قفسه های کتابهای آن چهارصد کیلو متر است.(23)
آیا کسی می تواند احتمال دهد که ساختمان این کتابخانه و قفسه بندی و نظم و ترتیبی که در گذاردن کتابها در هر قسمت به کار رفته، تهیّه کاغذ، تجلید، صحافی، فهرستی که برای آن در صدها جلد نوشته شده، شماره صفحات و شماره گذاری کتابها و فیشهایی که در اختیار مراجعه کنندگان در رشته های مختلف گذارده شده به طور تصادف فراهم شده باشد؟!
اگر فرض کنیم که کتابهای این کتابخانه هریک پانصد صفحه، هر صفحه ای بیست سطر، هر سطری پانزده کلمه و هر کلمه ای چهار حرف باشد، مجموع حروف این کتابها بالغ بر 000/000/000/800/22 می شود!
آیا می توانید احتمال دهید که این همه حروف و کلمات و جملات، بدون نویسنده و مؤلف، خود به خود به هم پیوسته و مرتبط شده باشند و 38 میلیون کتاب در رشته های مختلف علمی فراهم شده باشد؟! یقیناً احتمال نمی دهید.