فهرست کتاب


زبان خوراکیها جلد اول

دکتر غیاث الدین جزایری

مقدمه ناشر

انسان در پیشگاه خداوند، عزیز و گرامی بود به این جهت خوراکیها را روزی او قرار داد که بتواند با خوردن آنها سلامتی خود را حفظ کند و بر نیروی عقل و فکر خود بیفزاید تا بتواند ماموریتهایی را که به او داده است از راه دانش انجام دهد. ماشین اسرارآمیز بدن انسان برای ادامه ی زندگانی و داشتن فهم و شعور کافی و داشتن طول عمر همراه با تندرستی بعوامل غذایی بیشماری نیازمند است که متأسفانه همه آنها در یک جا و یک خوراک جمع نشده اند و برای بدست آوردن آنها به غذاهای گوناگون محتاج است که زادگاه آن ها دشتها، کوه ها و دریاها است و بعبارت دیگر عده ای از این عوامل در خوراکیهای معمولی و دسته ای در گیاهان کوهی و بیابانی و بسیاری از آنها در فرآورده های دریایی جمع شده اند و از طرفی همه ساله باران مقداری از عوامل حیاتی روی زمین را شسته و به قعر زمین و بسوی دریاها می برد و خرابی زمین سبب آبادی دریا می گردد و با اینکه تشعشع آفتاب سبب تبخیر شده و مقداری از این عوامل به هوا و زمین بر می گرداند معذلک عوامل حیاتی یکسان و یکنواخت در زمین پخش نمی شوند و دشتهایی که از دریا دورند از این نعمات چندان تمتع نمی برند و مزارع و باغات در اثر کشت های متوالی و پی در پی عناصر کمیاب و مفید خود را از دست داده روز بروز فرسوده می شوند و با دلایلی که زبان خوراکیها گویای آنها است اکنون بیشتر خوراکیهای ما در این زمین های ما را بنماید و چاره ای جز توسل به دشتها و کوهها و دریاها نداریم و به این جهت است که خداوند بزرگ ما را بر عرصه ی آرام بیابانها و امواج خروشان دریاها سوار کرد تا بتوانیم روزی خود را که میوه های حلال و طیب می باشند بدست آوریم.
در معنی حلال و طیب که خداوند شرط اساسی روزی انسان قرار داده است لغن نویسان و مفسران سخن بسیار گفته اند و فقها فتاوی مختلف داده اند اما هیچ کلامی دلنشین تر از کتب آسمانی نیست که در آنها هر آیتی، آیتی دیگر را ترجمه و تفسیر می کند و کلمه ی حلال آنجا معنی می شود که بموجب فرمان خدایی آنچه را انسان از بیابانها و دریاها بدست آورد برای او حلال است.
احلت لکم صید البر و البحر
ما حلال کردیم برای شما آنچه را از دریاها و خشکی ها بدست می آورید
در زبان خوراکیها طیبات که روزی شما هستند زبان به سخن گشوده و خود را به شما معرفی می کنند و این خوراکیها هستند که با شما سخن می گویند و این بیان آنها است که ما روی حلال و طیب شما هستیم و شما باید با قدرتی که خداوند به شما داده است ما را از خشکی ها و دریاها بدست آورید.
یک نگاه اجمالی به تاریخچه ی ملت ژاپن و ترقیات شگفتی که در دو قرن اخیر نصیب این مردم زرد پوست شده است صحت این ادعا را ثابت کرده و به این نتیجه می رسیم که: از روزی که مردم ژاپن برای بدست آوردن غذای روزانه ی خود بر عرصه خشکی ها و دریاها سوار شدند صحت و سلامتی از دست رفته ی خود را دوباره بدست آورده اند.
مردم ژاپن علاوه بر صید ماهی و شکار گیاهان و ماهی های قعر دریا از استخوان و فضولات ماهی ها استفاده کرده و آنها را تبدیل به آرد دریا می نمایند و مقداری از این آرد را برای تقویت زمین و احیای زمین های فرسوده بکار می برند و به این ترتیب آنچه را دریا از زمین می گیرد به آن بر می گردانند و با این تدبیر عالمانه گرسنگی زمین و گیاهان را از بین برده برای خوراکیهایی تهیه می کنند که از نظر کیفی و کمی مفید بوده و خوردن آن ها موجب تندرستی و تقویت قوای جسمانی و عقلانی آنها می شود.
کتاب زبان خوراکیها شرح مفصل گرسنگی های پنهانی زمین و خوراکیها را مفصلا برای شما شرح خواهد داد.

کشور مواهب

هر کس به میل و سلیقه خود لقبی به ایران می دهد. یکی آنرا کشور گل و بلبل می خواند، دیگری کشور تضادها می داند، و یکی هم مهد شعر ولی من معتقدم که ایران کشور مواهب طبیعی است یعنی آنچه خداوند به کشورهای دیگر اعطا کرده است جمیع آنها را به کشور ایران ارزانی داشته و در هر گوشه از این آب و خاک موهبتی نهفته است و چنانچه ما روزی بتوانیم از تمام این مواهب به نحو شایسته ای استفاده نماییم مجد و عظمت ایران باستان را دوباره بدست خواهیم آورد، اگر بخواهیم و تصمیم بگیریم می توانیم ریشه امراض را از ایران به آسانی برافکنیم، می توانیم مانند اجداد خود عمر طولانی همراه با سعادت و تندرستی داشته باشیم ما می توانیم با مواهبی که طبیعت در اختیار ما گذاشته است تمام گرسنگیهای ناآشکار را که به آنها مبتلا شده ایم برطرف کنیم و در نتیجه هزاران نابغه و افراد متفکر تربیت نماییم و نژاد ایرانی را مانند گذشته قوی و با استعداد نماییم. ما همه چیز داریم ولی متأسفانه به نحو شایسته ای از آن ها بهره مند نمی شویم، زبان خوراکیها راه مبارزه با گرسنگیهای نامرئی را که اکنون به آنها مبتلا شده اید به شما می آموزد و خوراکیها که بهترین مواهب طبیعی عستند یکی پس از دیگری خود را به شما معرفی می کنند و گرسنگیهای نامرئی را که اکنون به آنها مبتلا شده اید به شما می آموزد و خوراکیها که بهترین که بهترین مواهب طبیعی هستند یکی پس از دیگری خود را به شما معرفی می کنند و گرسنگیهای پنهانی خود را نیز بشما گوشزد می نمایند و از شما می خواهند که برای بهره برداری صحیح از آنها اول آنها را سیر کنید. اگر شما به توصیه آنها گوش دهید و آنها را معالجه کنید بطور غیر مستقیم خود را سیر کرده و به آسانی تمام بیماری های آشکار و پنهانی خود را درمان خواهید کرد.

احیای درمان سنتی در ایران

با پیشرفت علم و ابتکارات چشم گیری که در مهندسی ساختمان و اصول نقشه کشی و فوت و فن معماری پیدا شده و ایجاد ساختمانهای آسمان خارش مجهز به وسایل ایمنی و آسایش و بناهای مجلل و کاخهای زیبا و دیدنی معذلک حفظ آثار باستانی و ابنیه ی تاریخی و پیروی از اصول و اسلوب معماری قدیم یک کار ضروری و افتخارآمیز است. جمع آوری اشیای کهنه و عتیقه و حفظ آنها در موزه های بزرگ و کوچک با توسعه ی روز افزون لوکس سازی مغایرت نداشته و روز بروز توسعه می یابد. نگاهداری اشیای سفالی و گلی و ظروف بدل چینی با وجود پیشرفت صنایع چینی سازی و بلور سازی همچنان پابرجا است.
موسیقی اصیل ملی و جمع آوری ترانه های محلی همزمان با پیشرفت علم موسیقی و آهنگ های شاد و سنفونیهای بزرگ مغایرت ندارد، رقص های محلی و قدیمی با رقص های جدید هر دو به صحنه می آنید و حتی عده ای طرفدار جمع آوری و اجرای تئاترهای روحوضی هستند و دسته ای هم به احیای شبیه خوانی و تعزیه خوانی علاقه به خرج می دهند، حفظ هنرهای دستی در برابر صنایع ماشینی پسندیده و قابل تحسین است. جمع آوری افسانه های کهن از یک طرف و تدوین رمانهای عشقی و جنایی جدید از سوی دیگر و جمع آوری ضرب المثل های قدیمی در مقابل جوک های امروزی و حفظ آداب و رسوم قدیمی در مقابل مدهای جدید همچنان به چشم می خورد.
پیدایش نظرات و عفقاید جدید فلسفی مانعی برای سیر در حکمت و فلسفه ی قدیم نیست. توجه دانشمندان به علوم مادی باعث انحراف آنها از عقاید ماوراءالطبیعه و متافیزیک نشده است و با همی ی این احوال جای بسی تعجب است که در ایران امروز علیرغم توجه اکثریت به درمان سنتی توجهی نمی شود، سنت شکنی در عهد پرورش ابن سینا و محمد بن زکریای رازی سبب شد که این علم بزرگ تقریباً از بین رفته و تقریباً در بوته ی فراموشی گذارده شود.
در چین طب سوزنی که سالها متروک شده بود دوباره زنده شد و شهرت جهانی پیدا کرد بطوری که اکنون از گوشه و کنار جهان برای فراگرفتن و آموختن این روش قدیمی که روزبه روز تکمیل تر می شود روی آورده اند، در شبه قاره هند طب سنتی در برابر طب جدید همگام پیش می رود و عرض اندام می کند و دنیای داروسازی از تجربیات رهروان طب سنتی حداکثر استفاده را کرده و داروهای جدیدی به جهان پزشکی و داروسازی عرضه می دارند و با وجود دانشکده های بزرگ پزشکی که در آنجا اصول نوین پزشکی تدریس می شود دانشکده هایی جهت احیای طب سنتی تشکیل شده دانشمندان و محققین عالیقدری را پرورش می دهند.
در کشور فدرال سویس که دارای 22 شهرستان مستقل (کانتون) است در 21 کانتون شرط طبابت داشتن دانشنامه ی دکترای فدرال پزشکی است ولی در یک کانتون طبابت آزاد بوده و در آنجا عده ای غیر پزشک مشغول طبابت با مواد گیاهی و طب سنتی می باشند و کارخانجات بزرگ داروسازی سویس که شهرت جهانی دارند حداکثر استفاده را از این تجربیات می نمایند. در کشورهای فرانسه و آلمان معالجه با گیاه آزاد بوده و بسیار معمول است، در آلمان آسایشگاهی وجود دارد که در آنجا بیماران صعب العلاج را که پزشک آنها را جواب کرده است بستری می کنند و با مواد خوراکی معالجه می نمایند و بطوری که مدارک و اسناد موجود در آن آسایشگاه نشان می دهد نتایج خوبی بدست آورده و عده ای را که از درمان مأیوس بوده اند تندرست کرده و به خانه های خود فرستاده است. هیچکس منکر ترقیات و کشفیات بزرگ داروسازی جدید نیست سرم های ضد بیماری و ساختن واکسن های گوناگون از کشت و کشتار بسیاری از امراض عفونی از قبیل دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سل، فلج کودکان، سرخک و ده ها بیماری دیگر جلوگیری کرده است. کشف پنی سیلین و سایر داروهای آنتی بیوتیک جلوی مرگ و میر امراض عفونی را گرفته و روز بروز بر وسعت این مطالعات افزوده شده و داروهای میکرب کش با طیف وسیعتری ساخته شده و به بازار می آیند اما با همه ی این پیشرفت های بزرگ توسل به طب سنتی در بسیاری از موارد ضروری به نظر می رسد.
ما سنت شکنی را در همه جا بت شکنی نمی دانیم و معتقد نیستیم که تمام بیماران را باید با اصول درمان سنتی معالجه کرد بلکه عقیده داریم که برای پیشرفت علوم جدید پزشکی احیای درمان سنتی نهایت لزوم را دارد.
ما نمی گوییم در عصر فضا با بودن هواپیماهای جت و مافوق صوت و کشتی های بزرگ اقیانوس پیما، خط آهن و ماشین های سریع السیر لوکس باز هم شما بیایید با کجاوه و وسایل قدیمی مسافرت کنید بلکه می گوییم هنوز در راه درمان بیماران کوره راههای پر پیچ و خمی وجود دارد که مسافرت در آنها بایستی پیاده یا با قاطر و امثال اینها انجام پذیرد، هنوز برای پیمودن سطح کویر شتر سواری بهترین وسیله است وانگهی هنوز بسیاری از جاده های ما مطمئن و کامل نیست و بایستی تعمیر و تعریض شود. برای اصلاح این جاده ها و تبدیل کوره ها راهها به جاده های شوسه و شاهراههای بزرگ تنها نقشه هوایی کافی نیست بایستی مهندسین با کمک بلدهای محلی پیاده روی و کوه پیمایی نمایند تا نقشه هایی بدون عیب و نقص تهیه کرده و آنرا با کمک وسایل جدید و قدیم پیاده نمایند و برای انجام این کار مسافرت در این کوره راهها بدون شک بایستی با وسایل اولیه انجام گیرد. در علم پزشکی از این کوره بسیار است، داروهای جدید آن گونه که انتظار می رود کامل و بدون نقص نیست. هنوز بسیاری از بیماریها شناخته نشده و منشأ آنها معلوم نیست. تعداد زیادی از امراض صعب العلاج و درد بی درمان می باشند، بسیاری از بیماریها و میکربهای آنها در برابر داروهای جدید سرسختی نشان داده مزمن می شوند. از طرف دیگر در ایران ما بیش از صد هزار گیاه دارویی می روید و بطوری که گهگاه دیده می شود بسیاری از این بیماریهای مزمن و صعب العلاج با این گیاهان درمان شده و اثرات معجزه آسای آنها ظاهر می شود.
چه بسیارند بیمارانی که از خوردن داروهای جدید نتیجه نگرفته می خواهند دست به دامان داروهای طبیعی و قدیمی بزنند. ما در خلال سطور زمان خوراکیها شما را با داستانهایی که از معجزه ی گیاهان و درمان سنتی دیده ایم آشنا خواهیم کرد، در تاریخ پزشکی از این گونه وقایع حیرت آور زیاد است که خوشبختانه بعضی از آنها شناخته شده و بسیاری از آنها در پرده ی ابهام باقی است و ما در زبان خوراکیها می کوشیم ضمن معرفی خوراکیها اسرار زیادی از آنها را فاش سازیم و درمان سنتی ایران را زنده نماییم شاید محققان بتوانند در راه کشف داروهای جدیدی برای امراض مورد استفاده قرار دهند چه در طب سنتی ایران بسیاری از بیماریهای صعب العلاج که در طب جدید راه درمان آنها پیدا نشده است قابل معالجه بوده و نسخه های متعددی برای درمان آنها نوشته اند.
طب نوین با تمام ترقیات شگرف خود و با داشتن وسایل و تجهیزات کافی هنوز از معالجه بسیاری از امراض عاجز است ولی آنجا که طب جدید باز می ایستد درمان سنتی با گامی استوار و قیافه ای متین و شاد ظاهر می شود و دستورهایی مؤثر و مفید می دهد.
زبان خوراکیها خیلی ساده و خودمانی با شما صحبت می کند و برای درک مطالب آن احتیاجی به حکمت و فلسفه ی طب قدیم نیست. هر کس مختصری سواد خواندن و نوشتن داشته باشد می تواند از دستورهای آن بهره برداری کند. در این کتاب علاوه بر تشریح خواص خوراکیها یک دوره فواید و دستورهای درمان سنتی هم بطور ساده نوشته شده است تا جویندگان راه حقیقت بتوانند از آن استفاده نموده و در مواقع لازم قبل از رسیدن طبیب از آن استفاده کنند.
در این کتاب بطور صریح نشان داده می شود که یا وجود پیشرفت های محیرالعقول علوم پزشکی و داروسازی جدید باز در بسیاری از مواقع و ناخوشیها دستورهای درمان سنتی ایران هنوز برتری و رجحان خود را از دست نداده است و بخوبی ثابت می کند که ملت ایران در نشر فرهنگ و بخصوص دانش پزشکی در جهان پیشقدم بوده و سهم بزرگی داشته و دارد.
کشف هوم در زمان زرتشت و ساختن نوشدارو در عهد هخامنشیان و تاسیس دانشگاه جندی شاپور قبل از ظهور اسلام بهترین گواه این ادعای ما می باشد بعد از اسلام نیز دانشمندان و پزشکان بزرگ ایران باز هم در نشر معارف و علوم مقام اول را دارا بودند و اکنون نوبت نسل حاضر است که مجد و عظمت گذشته را بازیابد و از راه تحقیق و تفحص در درمان سنتی ایران روش های نوینی که با علوم جدید سازگار باشد پیدا کند همانگونه که دانشمندان چین طب سوزنی را احیا نمودند و روش های جدید و ارزنده ای
به دنیای پزشکی عرضه کردند و با انجام روش های محیر العقول جهانی را به حیرت واداشتند.