فهرست کتاب


سخنان حسین بن علی(ع) (از مدینه تا کربلا)

محمد صادق نجمی

مقدمه ناشر

بسمه تعالی
رویداد غمبار کربلا، رویدادی تاریخ ساز است که اشعه های تابناک آن فراتر از زمان و مکان، مرزها را در نوردیده و رنگ جاودانگی به خود گرفته است. از این رو، انبوه دلها را شیفته خود ساخته و زمینه نگارش صدها اثر تحقیقی و علمی را فراهم نموده است.
مؤلف محترم که خود از عاشقان دلباخته حسین 7، قهرمان این رویداد است، سرگذشت پر تلألؤ کربلا را به رشته تحریر درآورده تا خوانندگان دریابند که چرا این قیام رخ داد و چه پیامدهایی به دنبال داشت.
ما خرسندیم که برای چندمین بار، این اثر با ارزش را پس از ویراستاری مجدد به زیور طبع آراسته ایم تا خاطره های شورانگیز کربلا، همچنان در ژرفای جان عاشقان، باقی بماند.
دفتر انتشارات اسلامی
وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
« قَدْ کانَ لَکُمْ ایَةٌ فی فِئَتَیْنِ الْتَقَتافِئَةٌ تُقاتِلُ فی سَبیلِ اللَّهِ وَاُخْری کافِرَةٌ » (سوره آل عمران،آیه 13)
«در دو گروهی که با هم روبه رو شدند عبرتی است برای شما که یک گروه در راه خدا و گروه دیگر در راه کفر نبرد می کرد».
«وَبَذَلَ مُهْجَتَهُ فیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الْجَهالَةِ وَحَیْرَةِ الضَّلالَةِ» (فرازی از زیارت اربعین)
«او ( حسین ) خون خود را در راه تو نثار کرد تا بندگان تو را از جهالت و حیرت ضلالت، نجات بخشد».

اهدا :

به پیشگاه مقدس سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبداللَّه الحسین علیه السلام.
به شهدایی که خون خود را به حمایت از فرزندان فاطمه زهرا علیها السلام و درهم کوبیدن سلطه یزید بن معاویه نثار نمودند.
به شهدا و گلگون کفنان انقلاب اسلامی ایران که در احیای اسلام و حمایت از قرآن و درهم کوبیدن سلطه استعمارگران و یزیدیهای زمان به خاک و خون غلتیدند.

مقدمه مؤلف در چاپ سوم

«اَلْحَمدُلِلَّهِ رَبِ الْعالَمینَ وَالصَّلوةُ وَالسَّلامُ عَلی خَیْرِ خَلْقِهِ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الَّذینَ اَذْهَبَ اللَّهُ عَنْهُمُ الرِّجْسَ وَطَهَّرَهُمْ تَطْهیراً».
یکی از برکات و ابعاد مهم انقلاب با عظمت و شکوهمند اسلامی، انقلاب فرهنگی آن است که موجب تحول و دگرگونی عمیق فکری گردیده و جامعه اسلامی بویژه جوانان را در مسیر مطالعه کتابهای مذهبی قرار داده و به تفکر و تعمق در موضوعات و مطالب دینی سوق داده است.
آری در دوران قبل از انقلاب، بیشترین افرادی که با مطالعه سروکار داشتند توجهشان به کتابها ومجلات آن چنانی بود و مطالعه کتابهای مذهبی به قشر روحانی اختصاص داشت، ولی امروز با وجود گرفتاریها و عدم فراغت کافی برای مطالعه و درگیری با مسأله جنگ و کارشکنیهای داخلی که حقاً فرصتی برای مطالعه در جوانان عزیز باقی نگذاشته است باز هم به برکت انقلاب اسلامی کتابهای مذهبی از توجه و رواج کامل برخوردار بوده و در تیراژ بسیار بالا منتشر می گردد.
و به عنوان نمونه می توان از کتاب حاضر یاد نمود که در مدت تقریباً یک سال در چهل هزار نسخه چاپ و بلافاصله نسخه های آن نایاب گردیده و اینک در آستانه چاپ سوم قرار گرفته است و این است یکی از مفاهیم عزت اسلام که ملت مسلمان ایران به وسیله حکومت اسلامی بدان نایل گردیده است.
و همین استقبال پرشور موجب و مشوق آن گردید که در این چاپ علاوه بر زیبائی حروف و دقت در تصحیح، دو تحول اساسی زیر نیز به وجود بیاید:
1 - گذشته از اصلاحات زیادی که در متن کتاب به عمل آمد، مطالب فراوانی نیز بر آن افزوده شد.
2 - واژه ها و لغات عربی که حاوی نکته خاصی بوده و یا مشکل به نظر می رسید برای استفاده همگان توضیح داده شد و مانند دو چاپ گذشته به ترجمه سخنان اکتفا نگردید. وَاللَّه الْمُوَفِقُ وَهُوَ یَهْدِی السَّبیل.
محمدصادق نجمی
آذرماه 1361