فهرست کتاب


زندگانی دوازده امام ترجمه «المستجاد من کتاب الأرشاد»

علامه حلی‏

مقدمه دفتر

بی شک انسان برای رسیدن به کمال مطلق «اللَّه»، باید راهی پر فراز و نشیب را بپیماید و با دقّت از گردنه های صعب العبور بگذرد. پر واضح است که پیمودن چنین راهی، بدون رهبری معصوم، امکان پذیر نخواهد بود.
از این رو، خداوند با لطف خود برای هدایت بشر پیامبران را برانگیخت تا آنان به وسیله وحی، واسطه فیض الهی برای انسان شده و تبشیر و انذار وی را به عهده بگیرند. پس از پایان عصر نبوت که با بعثت خاتم انبیا حضرت محمّد «صلی الله علیه وآله»انجام پذیرفت، عصر امامت برای دفاع از مکتب و استمرار راه انبیا آغاز شد، همان امامتی که چونان نبوت، مقامی الهی است و خداست که امامان معصوم را با نام و نشان، به وسیله پیامبر«صلی الله علیه وآله» برای جانشینی وی، معین کرد. بی تردید، راه صلح و تکامل به پیروی از ایشان ختم می گردد و آنانکه خود را از این چشمه زلال وجوشان محروم سازند، جز سقوط و هلاکت، بهره ای نخواهند داشت.
ما بسیار خرسندیم که آنان را به عنوان رهبر برگزیده و راه و رسمشان راالگوی خود ساخته ایم و سند جاوید ما سخنان دُرربار امام خمینی «رحمه الله» است که فرمود:
«ما مفتخریم که ائمه معصومین «علیهم السلام» از علی بن ابی طالب گرفته تا منجی بشر؛ حضرت مهدی صاحب زمان «علیهم آلاف التحیات والسلام» که به قدرت خداوند قادر زنده و ناظر امور است، ائمّه ما هستند».(1)
کتاب حاضر، برگردان به فارسی کتاب «المستجاد من کتاب الأرشاد» است که منتسب به عالم بزرگوار و وارسته؛ «مرحوم علامه حلی» می باشد و سیری است بر زندگی دوازده امام معصوم «علیهم السلام» و بیان کننده پرتوی از فضایل و مناقب ایشان که در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است، امید آنکه چراغی فروزان، فرا راه مردم کمال اندیش باشد و سبب گردد که راه درست را یافته و به آن گام نهند.
این دفتر، پس از بررسی، ویرایش و اصلاحاتی چند، آن را مجدداً حروفچینی نموده و به زیور چاپ آراسته و در اختیار حقیقت جویان ودوستداران اهل بیت«علیهم السلام» قرار می دهد، امید که مورد پذیرش حقتعالی قرارگیرد.
در خاتمه از خوانندگان محترم تقاضا داریم هرگونه انتقاد یا پیشنهادی که دارند به آدرس قم/دفتر انتشارات اسلامی/صندوق پستی 749/بخش فارسی ارسال کنند.
با تشکر

دفتر انتشارات اسلامی

وابسته به جامعه مدرّسین حوزه علمیّه قم

گذری بر زندگی علّامه حلی