مجموعه شمیم عرش زائران

پژوهشکده تزکیه اخلاقی امام علی علیه‏السلام

زائر عاشق

جناب حجةالاسلام اعتمادیان فرمود:
مرحوم حاج احمد دیوانه!- از مداحان بنام و مؤسس نهضت دیوانگان- سخت عاشق اهل البیت(ع) بود. وقتی مراثی و عزاداری بپا می کرد شور و هیجان عجیبی در جمعیت می افتاد. روزی او به مشهد مقدس تشرّف یافت. به هنگام بازگشت ناگهان به دوستایش میگوید: اینجا باشید تا با قالیچه ای که از خود حضرت رضا(ع) میگیرم بازگردم.
علیرغم اظهارات ناخوشایند برخی از دوستانش او به حرم رفته و پس از گذشت دقایقی با قالیچه بازگشت.
هر چه از او خواستیم که توضیح دهد که قالیچه را چگونه به دست آورده است چیزی نگفت ولی بالاخره توانست قالیچه زیبایی را از حضرت(ع) به هدیه بگیرد.(57)

زائر پر روزی

جناب حجةالاسلام و المسلمین حاج سید جواد گلپایگانی به نقل از جناب حجةالاسلام صابری همدانی فرمود:
روزگاری پس از انجام مراسم حج به مدینه منوره شرفیاب شدم اتفاقاً هیچ پولی در بساط نداشتم تا بتوانم به خرید سوغاتی اختصاص دهم پس به حرم مطهّر شرفیاب شده و از آن حضرت تقاضای پولی برای خرید سوغاتی نمودم.
پس از زیارت هنوز اندکی از حرم دور نشده بودم که یکی از فضلاء حوزه به نزدم آمده و پاکتی به من داد وقتی پاکت را باز کردم مبلغ نسبتاً زیادی بود که با آن پول توانستم سوغاتی خوبی را خریداری نمایم.(58)

زائر بینا

جناب حجةالاسلام شیخ مهدی کربی به نقل از مرحوم عارف وارسته حاج حسین مظلومی فرمود:
به هنگامی که در ایّام حج به مسجدالحرام تشرّف یافتم ناگهان انبوه جمعیت طواف کننده و زائران را به صورت حیوانات گوناگون یافتم و تنها از میان آنها تنی چند نفر را شناختم که به صورت انسان بودند که از آن جمله مرحوم حاج علی کوچک زاده قمی بود.(59)