فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

846- امیر نفس؛ کریم دهر

عبدالله بن میمون مکی از امام صادق (علیه السلام) و از پدرش امام باقر (علیه السلام) روایت می کند که فرمود: روزی حلوائی را بر امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) آوردند حضرت از خوردن آن امتناع کرد و آن را میل نفرمود، خدمت حضرت عرض شد: ایا آن را حرام می دانید؟
حضرت فرمود: نه، اما می ترسم دلم خواستار آن شود و به دنبالش بروم. آنگاه حضرت این آیه (1013) شریفه را تلاوت نمود: شما بهره های پاکیزه خود را در زندگانی دنیای خود بردید و از تمامی آنها بهره ور گشتید (1014)

847- چرا دعای ما مستجاب نمی شود؟!

روزی حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در روز جمعه ای خطبه بلیغی ایراد فرمود و در پایان آن خطبه فرمود:
ایها الناس سبع مصائب نعوذ بالله؛ عالم زل و عابد مل، و مؤمن خل، و موتمن غل و غنی اقل و عزیز ذل و تحقر اعتل؛ ای مردم! هفت مصیبت است که ما از آنها به خدا پناه می بریم: عالمی که بلغزد، عابدی که (از عبادت) ملول و خسته گردد، مؤمنی که فقیر شود، امینی که خیانت کند، توانگری که به فقر در افتد، عزیزی که خوار گردد، بینوایی که بیمار شود.
در این وقت مردی برخاست و پس از تمجید آن حضرت گفت: سؤالی درباره گفتار خدای تعالی دارم که می فرماید: ادعونی استجب لکم؛ مرا بخوانید تا دعایتان را اجابت کنم (1015). پس چگونه است که ما دعا می کنیم ولی اجابت نمی شود؟
امام علی (علیه السلام) فرمود: دلهای شما در هشت مورد خیانت (بی وفایی) کرد:
1- اینکه خدا را شناختید ولی حقش را آن گونه که بر شما واجب بود ادا نکردید و از این رو آن معرفت به کار شما نیامد.
2- به پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم ایمان آوردید؛ آنگاه با سنت و روش او مخالفت کردید و شریعت او را از بین بردید. پس ثمره ایمان شما چه شد؟.
3- کتاب خدا را که بر مشا فرود آمده خواندید ولی به آن عمل نکردید. گفتید: به گوش و دل می پذیریم، ولی با آن به مخالفت برخاستید.
4- گفتید: ما راغب بهشتیم ولی در تمام حالات کارهایی انجام می دهید که شما را از بهشت دور می سازد. پس رغبت و شوق شما نسبت به بهشت کجاست؟
5- گفتید: ما از آتش دوزخ می ترسیم، ولی در همه حالات به واسطه گناهان و معاصی خود به سوی دوزخ می روید. پس ترس شما کجا رفت؟
6- نعمت خدای خود را خوردید، ولی سپاسگزاری نکردید.
7- خداوند شما را به دشمنی با شیطان دستور داد و فرمود: ان الشیطان لکم عدو فاتخذوه عدوا؛ شیطان دشمن شما است شما نیز او را دشمن گیرید (1016) ولی به زبان با او دشمنی کردید و در عمل به دوستی با او برخاستید.
8- عیبهای مردم را برابر دیدگانتان قرار دادید و عیبهای خود را پس پشت انداختید (و آن را نادیده گرفتید) و در نتیجه کسی را ملامت می کنید که خود به ملامت سزاوارتر از اویید.
پس با این وضع چه ادعایی از شما مستجاب گردد در صورتی که شما درهای دعا و راههای آن را بسته اید؟ پس از خدا بترسید و کارهایتان را اصلاح کنید و امر به معروف و نهی از منکر کنید تا خدا دعایتان را مستجاب کند.(1017)

848- جواز عبور از صراط

در امالی از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت کرده که فرمود: روز قیامت که پل صراط را روی جهنم نصب می کنند، هیچ کسی از صراط عبور نمی کند مگر اینکه جواز ولایت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) را با خود داشته باشد و از ابی سعید خدری روایت کرده که گفت: رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: روز قیامت پروردگار امر می کند به دو فرشته که بر صراط بایستند و نگذارند کسی از آن عبور داشته باشند، و هر کسی که جواز نداشته باشد او را به صورت در آتش افکنید، ابی سعید می گوید: به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عرض کردم: فدایت شوم معنای برات امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) چیست؟ حضرت فرمود: نامه ای است که در آن نوشته شده است:
لا اله الاالله محمد رسول الله و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب وصی رسول الله و حجة الله علی خلقه واقبل بعضهم علی بعض یتسائلون (1018)