فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

476- از خداوند یاری جویید

امیرمؤمنان علی (علیه السلام) در جنگ صفین به سپاهیان خود فرمود: دشمن را برای پایداری دینتان از دم شمشیر بگذرانید گامی فراتر، سلاحتان را به آنها رسانید و از خداوند یاری جویید تا پیروزی و نصرت حق شامل حالتان شود...(558) در دعای وارده از حضرت علی (علیه السلام) برای رزمندگان اسلام است که به پیشگاه خداوند عرضه می داشت: اللهم الهمهم الصبر و انزل علیهم و اعظم لهم الأجر؛ خداوندا! صبر و شکیبایی بر سختیها و مشکلات و جنگ را به آنها الهام فرما و پیروزی و نصرت را بر آنان فرو فرست و اجرشان را افزون ساز(559)

477- رستگاری یافتن

امام حسن (علیه السلام) می فرماید: هنگامی که ابن ملجم (لعنة الله) حضرت امیر (علیه السلام) را با شمشیر زد، در حالی که امام لحظات آخر عمرش را می گذراند، بر آن حضرت وارد شدم، بسیار نگران و متأثر گشتم.
حضرت فرمود: پسرم! چرا این قدر نگرانی؟
عرض کردم: چگونه نگران نباشم در حالی که شما را با این وضعیت می بینم.
حضرت فرمود: می خواهی تو را چهار خصلت یاد دهم که اگر به یاد خود بسپاری، رستگاری را دریابی و اگر فراموش کنی، هر دو جهان از دست تو برود؟...یا بنی لاغنی اکبر من العقل و و لافقر مثل الجهل و لاوحشة اشد من العجب و لا عیش الذمن حسن الخلق؛ ای فرزندم! 1- هیچ ثروتی بالاتر از عقل نیست. 2- هیچ تنگدستی مانند جهل نیست. 3- هیچ وحشتی بزرگتر از خودبینی نیست. 4- هیچ کامیابی لذیذتر از حسن خلق نیست. (560)

478- حافظ بیت المال

روزی حضرت علی (علیه السلام) بیت المال را تقسیم می کرد که به ناگاه طفلی از نوه های امام آمد و از بیت المال چیزی برداشت و رفت. امام سراسیمه به دنبال آن کودک دوید و آنچه را که در دستش بود گرفت و به بیت المال مسلمین برگردانید.
مردم به حضرت عرض کردند: یا علی! این طفل هم، خود سهمی از بیت المال دارد.
امام فرمود: هرگز، بلکه تنها پدرش سهمی دارد. آنهم به قدر سهم هر مسلمان عادی، پس هر گاه آن سهم را گرفت به هر قدر که خود لازم بداند به آن طفل خواهد داد.(561)
البته این نوع سخت گیری های امام مربوط به بیت المال بوده اما در بخشیدن اموال شخصی خود، حضرت سخاوت داشته، چنان که معاویه می گوید: اگر علی (علیه السلام) دو اطاق داشته باشد یکی پر از کاه و دیگری پر از طلا برای او بخشیدن هر دو یکسان است.