فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

فصل چهارم حکومتداری امام علی (علیه السلام)

444- همکاری اقوام و فامیل با یکدیگر

عصر خلافت حضرت علی (علیه السلام) بود، ماجرای شورش اصحاب جمل پیش آمد. علی (علیه السلام) با همراهان خود از مدینه به سوی بصره برای سرکوبی شورشیان حرکت نمود. هنگامی که به سرزمین ربذه رسیدند مردی از قبیله محارب به حضور علی (علیه السلام) آمد و عرض کرد: ای امیرمؤمنان! من در رابطه با فامیل خود، تاوانی را به عهده گرفتم وقتی که نزد بعضی از آنها رفتم و تقاضای همکاری و کمک نمودم کمک من کردند و گفتند: ما خودمان سخت در مضیقه زندگی هستیم، ای امیرمؤمنان! به آنها امر کن که با من همکاری کنند و مرا کمک نمایند
امام علی (علیه السلام) از او پرسید: آنها کجا هستند؟! آن مرد گروهی از آنها را که از دور پیدا بودند نشان امام (علیه السلام) داد و گفت: عده ای از آنها، اینها هستند.
امام علی (علیه السلام) که بر مرکب سوار بود، به سرعت نزد آنها رفت به گونه ای که اصحاب و اطرافیان امام علی (علیه السلام) به سختی به آن حضرت رسیدند.
امام علی (علیه السلام) وقتی به آنها رسید، سلام کرد و از آنها پرسید: چرا با رفیق خود همکاری نمی کنید؟ آنها از آن مرد و او نیز از قوام خود در حضور حضرت علی (علیه السلام) شکایت کردند. امام علی (علیه السلام) درباره پیوند خویشاوندی و وظایف خویشان نسبت به همدیگر چنین فرمود: هر کس باید به خویشانش پیوند گرم داشته باشد و خویشان از دیگران سزاوارتر به همکاری و کمک هستند به خصوص در آن هنگام که خویشان در فشار زندگی قرار گرفتند زیرا خویشانی که با یکدیگر پیوند دارند و به همدیگر همکاری و کمک و گذشت می کنند به پاداش آن می رسند ولی اگر رشته خویشی را قطع نمایند گرفتار بار سنگین مجازات خواهند شد.
آنگاه آن حضرت مرکب خود را حرکت داد و به جای اول خود بازگشت.(520)

445- عامل هلاکت زودرس

روزی امیرمؤمنان علی (علیه السلام) خطبه می خواند و در ضمن آن فرمود:
اعوذ بالله من الذنوب التی تعجل الفناء پناه می برم به خداوند، از گناهانی که موجب زودرسی هلاکت خواهند شد.
عبدالله بن کواء (منافق سرشناس عهد امیرالمؤمنین (علیه السلام) که بعدها رئیس گروه گمراه خوارج شد) بلند شد و گفت: ای امیرمؤمنان (علیه السلام) آیا گناهانی که موجب مکافات زودرس است وجود دارد؟
امام علی (علیه السلام) فرمود: آری، وای بر تو، و آن گناه قطع رحم (بریدن پیوند از خویشاوندان) است، چه بسا خاندانی هستند با اینکه از حق دورند ولی بر اثر همکاری و خدمت به یکدیگر به گرد هم آیند و همین کار موجب می شود که خداوند به آنها روزی می رساند و چه با افراد پرهیزکاری که تفرقه و درگیری افراد خاندانشان و قطع رحم بینشان موجب می شود که خداوند آن ها را از روزی و رحمتش محروم سازد.(521)