فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

300- اصحاب شیطان و نقضه شیطان

در کافی از زید شحام روایت کرده وقتی پروردگار امر فرمود: به پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم که امیرالمؤمنین (علیه السلام) به خلافت و امامت آن حضرت در روز غدیر منصوب کند و پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم وقتی علی (علیه السلام) را در روز غدیر علی (علیه السلام) را بر روی دست بلند کرد و به مردم معرف کرد و فرمود: هر آن کس را که من آقا و مولای او هستم، علی نیز مولا و آقای اوست، شیاطین به نزد شیطان بزرگ خود رفتند در حالی که خاک بر سر و صورت خود می ریختند و فریاد می زدند؛ شیطان به آنها گفت: این چه حالتی است که شما را در آن می بینم گفتند: مگر نمی بینی پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم از مردم عهد و پیمان گرفت که بر امامت و خلافت علی (علیه السلام) پای بند باشند ما گمان نمی کنیم هیچ انسانی بتواند نقض عهد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را بکند و پیمان را بشکند، شیطان به آنها گفت، چنین نیست که شما تصور کرده اید در اطراف رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم کسانی هستند که نقض عهد می کنند و بدانید هرگز وعده من به شما در این موضوع تخلف ندارد...(357)

301- امتیازات علی (علیه السلام)

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: خدا سه امتیاز به من داده که علی (علیه السلام) در آنها شریک است و سه امتیاز به علی داده که من در آنها شرکت ندارم.
پرسیدند: سه امتیاز مشترک شما و علی (علیه السلام) در چیست؟
فرمود: یکی پرچم حمد است که علی (علیه السلام) علمدار آن است، دیگری حوض کوثر است که علی (علیه السلام) ساقی آن است سوم اختیار بهشت و دوزخ است که علی (علیه السلام) قسمت کننده آنها است.
اما سه امتیاز مخصوص علی (علیه السلام): پدر زنی چون من دارد، و زنی چون فاطمه علیهاالسلام و فرزندانی چون حسن و حسین علیهم السلام که من هیچ یک از آنها را ندارم.(358)

302- چه کسی ولی ماست؟

انس بن مالک به سلمان فارسی گفت: از پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم سوال کن که چه کسی جانشین و وصی شماست؟ سلمان نیز از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم این موضوع را سؤال کرد، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: ای سلمان وصی موسی (علیه السلام) چه کسی بود؟ سلمان جواب داد: یوشع بن نون. آنگاه فرمود: همانا وصی من وارث من، ادا کننده دین من و انجام دهنده امور من علی بن ابیطالب (علیه السلام) است.