فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

299- وصیت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در دست علی (علیه السلام)

در اصول کافی از حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: به پدر بزرگوارم عرض کردم آیا نویسنده وصیت نامه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم امیر المؤمنین (علیه السلام) بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم املا می فرمود و علی (علیه السلام) آن را می نوشت و جبرئیل و فرشتگان مقرب نیز شاهد بر آن بودند؟ پدرم اندکی تأمل کرد و سر مبارک را بزیر انداخت و پس از آن فرمود: آری چنین است ای اباالحسن، فرشتگان شاهد بر وصیت بودند، ولی وصیت نامه پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم کتاب مسجل و نامه نوشته شده ای بود که جبرئیل با خیل فرشتگان مقرب برای پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم آورده بودند و عرض کردند: ای رسول خدا جز وصی و برادرت علی (علیه السلام) هر کسی که در محضر شما هستند بیرون بفرست تا آنکه وصیت نامه را علی (علیه السلام) دریافت نماید، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم همه را غیر از علی (علیه السلام) بیرون فرستاد آنگه جبرئیل گفت: ای رسول خدا! خداوند سلام تو را می رساند و می فرماید: این مکتوب و وصیت نامه، عهد من است و شرایطی است که با شما نموده ام و خودم و فرشتگان مقرب گواه آن است، که گواه خود من بر صحت این عهدنامه کافی است.
حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از شنیدن پیام جبرئیل لرزید و گفت: ای جبرئیل بر ذات اقدس پروردگار سلام باد، تصدیق می کنم که این وصیت نامه پروردگار به من رسید آنگاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آنرا از جبرئیل گرفته و به علی (علیه السلام) داده و فرمود: یا علی! این مکتوب را حرف به حرف و کلمه به کلمه قرائت کن این عهدنامه پروردگار با من است و اینک امانت خدا را بدست تو می سپارم علی (علیه السلام) عرض کرد: پدر و مادرم فدایت، من هم شهادت می دهم که تو ای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم این وصیت نام و پیمان خدا را به من رساندی و تمام اعضا و جوارح من مصدق و موید این امر هستند. جبرئیل گفت: من هم برای هر دو نفر شما گواهی می دهم پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: یا علی! وصیت نامه مرا گرفتی و از مضمونش آگاه شدی در پیشگاه خدا و در حضور من ضامن اجرای آن شدی باید قول بدهی که به آنچه در این نامه است وفا کنی امیرالمؤمنین (علیه السلام) عرض کرد: ای رسول خدا من متعهد می شوم که بر این عهدنامه وفادار باشم و از خداوند یاری می طلبم که مرا مؤفق بدارد بر طبق آن عمل کرده و حق آن را ادا کنم...
بعد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فاطمه علیهاالسلام و حسنین علیهم السلام را طلبیدند و مضمون وصیت نامه و سفارشی که به امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرموده بود را به ایشان ابلاغ و امر بصبر و شکیبائی نمودند آنها نیز قبولی و اطاعت خود را اعلام کردند و عرض کردند، آنچه خداوند مقرر داشته و اراده می فرماید مورد قبول و رضای ما است آنگاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وصیت نامه را مهر کرده و تسلیم علی (علیه السلام) نمود.

300- اصحاب شیطان و نقضه شیطان

در کافی از زید شحام روایت کرده وقتی پروردگار امر فرمود: به پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم که امیرالمؤمنین (علیه السلام) به خلافت و امامت آن حضرت در روز غدیر منصوب کند و پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم وقتی علی (علیه السلام) را در روز غدیر علی (علیه السلام) را بر روی دست بلند کرد و به مردم معرف کرد و فرمود: هر آن کس را که من آقا و مولای او هستم، علی نیز مولا و آقای اوست، شیاطین به نزد شیطان بزرگ خود رفتند در حالی که خاک بر سر و صورت خود می ریختند و فریاد می زدند؛ شیطان به آنها گفت: این چه حالتی است که شما را در آن می بینم گفتند: مگر نمی بینی پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم از مردم عهد و پیمان گرفت که بر امامت و خلافت علی (علیه السلام) پای بند باشند ما گمان نمی کنیم هیچ انسانی بتواند نقض عهد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را بکند و پیمان را بشکند، شیطان به آنها گفت، چنین نیست که شما تصور کرده اید در اطراف رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم کسانی هستند که نقض عهد می کنند و بدانید هرگز وعده من به شما در این موضوع تخلف ندارد...(357)

301- امتیازات علی (علیه السلام)

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: خدا سه امتیاز به من داده که علی (علیه السلام) در آنها شریک است و سه امتیاز به علی داده که من در آنها شرکت ندارم.
پرسیدند: سه امتیاز مشترک شما و علی (علیه السلام) در چیست؟
فرمود: یکی پرچم حمد است که علی (علیه السلام) علمدار آن است، دیگری حوض کوثر است که علی (علیه السلام) ساقی آن است سوم اختیار بهشت و دوزخ است که علی (علیه السلام) قسمت کننده آنها است.
اما سه امتیاز مخصوص علی (علیه السلام): پدر زنی چون من دارد، و زنی چون فاطمه علیهاالسلام و فرزندانی چون حسن و حسین علیهم السلام که من هیچ یک از آنها را ندارم.(358)