فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

291- شمشیر از پی حق می زنم

بعد از جنگ علی بن ابیطالب (علیه السلام) با عمرو بن عبدود در جنگ خندق، حضرت علی (علیه السلام) سر عمرو بن عبدود را جلو پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آورند آنگاه مسلمانان در اطراف علی (علیه السلام) جمع شدند و دست و صورت آن حضرت را بوسیدند عمر بن خطاب جلو رفت و به علی (علیه السلام) عرض کرد: یا علی (علیه السلام) چرا زره عمرو بن عبدود را از تنش به عنوان غنیمت بیرون نیاوردی؛ کسی در بین اعراب چنین زره ی مانند آن ندارد.
حضرت علی (علیه السلام) فرمود: نخواستم هتک حرمت او بشود، در آنوقت بود که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بشارت باد بر تو ای علی! اگر تمام اعمال مسلمانان تا روز قیامت با عمل تو مقایسه شود عمل تو بر تمام آن اعمال برتری و فضیلت دارد؛ آنگاه وقتی که خبر قتل عمرو بن عبدود به خواهرش رسید خواهرش سئوال کرد چه کسی جرأت کرد آن دلاور نامی عرب را به قتل برساند؟ گفتند: علی بن ابیطالب (علیه السلام).
جواب داد چون مرگش به دست انسان کریمی واقع شد. من بر او گریه و زاری نمی کنم.(348)

292- صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

در اصول کافی در ذیل آیه شریفه ان الله و ملائکته یصلون علی النبی از ابن مریم انصار روایت کرده که گفت: حضور حضرت باقر (علیه السلام) عرض کردم یابن رسول الله؛ صلوات بر پیغمبر اکرم صلی الله؛ صلوات بر پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم چگونه بود حضرت فرمود: وقتی که امیرالمؤمنین (علیه السلام) بدن مقدس پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را غسل داد و کفن نموده ده نفر از اصحاب وارد شده و پیرامون بدن مطهر پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دوره زده و امیرالمؤمنین (علیه السلام) در وسط آنها ایستاده بود و گفت: ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایهاالذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما آنگاه تمام حاضرین این آیه را تلاوت کردند.(349)

293- شما مظلومید

ابن بابویه از مفضل بن عمر روایت کرده که گفت: امام صادق (علیه السلام) فرمود: روزی امیرالمؤمنین (علیه السلام) و امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) به حضور پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رسیدند آن حضرت با حال تأثر؛ نظری به آنها نموده و فرمود: به خدا سوگند شما بعد از من ستضعفون می باشید. حضورش عرض کردند ای مولای من، مراد و مقصود از مستضعفون چیست؟
امام صادق (علیه السلام) می فرماید: مقصود پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آن بود که آنها ائمه و پیشوا و امام همه خلایق هستند. سپس آیه و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض... را تلاوت کرده و فرمود: مفهوم و مضمون این آیه تا روز قیامت در خاندان رسالت جاری است(350).