فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

288- تو حزب خدائی

حضرت رضا (علیه السلام) از پدران بزرگوارش و از امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به من فرمود:
یا علی! این دین با تو شروع شده و بدست تو پایان می پذیرد، صبر را پیشه سازید که سرانجام امور از آن پرهیزکاران است، شما حزب خدائید و دشمنانتان حزب شیطان، خوشا به حال آنکس که از شما فرمان برد، و وای بر آنکس که شما را نافرمانی کند، شما حجت و دلیل خدا بر آفریدگانش و دستاویز محکم خدائید. پس هر کس به آن دستاویز چنگ زند هدایت یافته و آن کس که آن ریسمان را رها سازد گمراه گردد من از خداوند بهشت را برایتان درخواست می کنم...(345)

289- قلب با ایمان

روزی میمونه همسر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم گفت: ای رسول خدا! من از میان اصحاب تو! تنها تعداد کمی را می شناسم که علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست بدارند، حضرت فرمود: همان جمع کم مؤمنین؛ (در حقیقت) زیاد هستند. تو از اینها کدامشان را می شناسی؟
میمونه گفت: اباذر و مقداد و سلمان را می شناسم و شما می دانی که من نیز علی (علیه السلام) را به خاطر محبت شما به او، و دلسوزی علی بن ابیطالب (علیه السلام) نسبت به شما، دوست دارم.
حضرت فرمود: راست گفتی. تو قلبت را خداوند به ایمان آزموده است.(346)

290- پاک و پاکیزه و معصوم

ابن بابویه از امیرالمؤمنین (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: روزی با حسنین علیهم السلام و فاطمه علیهاالسلام حضور پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حجره،ام سلمه همسر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وارد شدیم جبرئیل آمد و آیه انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا را نازل نمود آن حضرت فرمود: ای علی (علیه السلام) این آیه در شأن تو و فاطمه علیهاالسلام و حسنین علیهم السلام و ائمه از فرزندان حسین (علیه السلام) نازل شده علی (علیه السلام) می فرماید: به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عرض کردم: ائمه بعد از شما چند نفر هستند حضرت فرمود: دوازده نفر، که اولی آنها تو هستی و بعد از تو حسن و حسین علیهم السلام و علی فرزند حسین و یک بیک اسامی ایشان را بیان نمود تا حضرت حجة (علیه السلام) و فرمود: اسامی تمام شما بر ساق عرش نوشته شده در شب معراج پروردگار به من فرمود: اینها نام اوصیاء و ائمه بعد از تو می باشند همه ایشان پاک و پاکیزه و معصوم هستند و دشمنان آنها ملعونند.(347)