فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

287- صدیق اکبر نزد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

کعب الحبر می گوید: عبدالله بن سلام؛ قبل از آنکه مسلمان شود روزی به حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شرفیاب شد و به آن حضرت عرض کرد: ای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم علی بن ابیطالب (علیه السلام) در میان شما چه نام دارد؟
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به او فرمود: علی بن ابیطالب در نزد ما صدیق اکبر (بزرگ و راستگو) نام دارد.
عبدالله عرض کرد: گواهی می دهم که معبودی جز الله نیست و محمد صلی الله علیه و آله و سلم رسول خداست، و...
همانا من در تورات یافته ام که محمد صلی الله علیه و آله و سلم پیامبر رحمت است و علی (علیه السلام) بر پا دارنده حجت دلیل خداست.(344)

288- تو حزب خدائی

حضرت رضا (علیه السلام) از پدران بزرگوارش و از امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به من فرمود:
یا علی! این دین با تو شروع شده و بدست تو پایان می پذیرد، صبر را پیشه سازید که سرانجام امور از آن پرهیزکاران است، شما حزب خدائید و دشمنانتان حزب شیطان، خوشا به حال آنکس که از شما فرمان برد، و وای بر آنکس که شما را نافرمانی کند، شما حجت و دلیل خدا بر آفریدگانش و دستاویز محکم خدائید. پس هر کس به آن دستاویز چنگ زند هدایت یافته و آن کس که آن ریسمان را رها سازد گمراه گردد من از خداوند بهشت را برایتان درخواست می کنم...(345)

289- قلب با ایمان

روزی میمونه همسر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم گفت: ای رسول خدا! من از میان اصحاب تو! تنها تعداد کمی را می شناسم که علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست بدارند، حضرت فرمود: همان جمع کم مؤمنین؛ (در حقیقت) زیاد هستند. تو از اینها کدامشان را می شناسی؟
میمونه گفت: اباذر و مقداد و سلمان را می شناسم و شما می دانی که من نیز علی (علیه السلام) را به خاطر محبت شما به او، و دلسوزی علی بن ابیطالب (علیه السلام) نسبت به شما، دوست دارم.
حضرت فرمود: راست گفتی. تو قلبت را خداوند به ایمان آزموده است.(346)