فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

286- وحی الهی بریده شد

عبدالله بن عباس می گوید: چون رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم وفات یافت کار غسل او را امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بدست گرفت و عباس و پسرش، به همراه فضل با آن حضرت بودند، چون علی (علیه السلام) از غسل پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فراغت یافت، کفن را از چهره مبارک رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم کنار زد و گفت: پدر و مادرم فدایت، پاکیزه زیستی و پاکیزه بدرود گفتی، با مرگ تو چیزی از ما بریده شد که با مرگ هیچ یک از انبیاء گذشته بریده نشد، و آن نبوت و اخبار آسمانی و وحی الهی است... پدر و مادرم فدایت ما را به نزد خدایت یادآور و ما را وجهه همت خود دار سپس خود را به روی بدن آن حضرت انداخت و صورتش را بوسید و کفنش را به رویش کشید(343)

287- صدیق اکبر نزد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

کعب الحبر می گوید: عبدالله بن سلام؛ قبل از آنکه مسلمان شود روزی به حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شرفیاب شد و به آن حضرت عرض کرد: ای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم علی بن ابیطالب (علیه السلام) در میان شما چه نام دارد؟
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به او فرمود: علی بن ابیطالب در نزد ما صدیق اکبر (بزرگ و راستگو) نام دارد.
عبدالله عرض کرد: گواهی می دهم که معبودی جز الله نیست و محمد صلی الله علیه و آله و سلم رسول خداست، و...
همانا من در تورات یافته ام که محمد صلی الله علیه و آله و سلم پیامبر رحمت است و علی (علیه السلام) بر پا دارنده حجت دلیل خداست.(344)

288- تو حزب خدائی

حضرت رضا (علیه السلام) از پدران بزرگوارش و از امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به من فرمود:
یا علی! این دین با تو شروع شده و بدست تو پایان می پذیرد، صبر را پیشه سازید که سرانجام امور از آن پرهیزکاران است، شما حزب خدائید و دشمنانتان حزب شیطان، خوشا به حال آنکس که از شما فرمان برد، و وای بر آنکس که شما را نافرمانی کند، شما حجت و دلیل خدا بر آفریدگانش و دستاویز محکم خدائید. پس هر کس به آن دستاویز چنگ زند هدایت یافته و آن کس که آن ریسمان را رها سازد گمراه گردد من از خداوند بهشت را برایتان درخواست می کنم...(345)