فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

278- سلام علی (علیه السلام) به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم

ابوالهیثم بن تیهان انصاری می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: خداوند ارواح را دو هزار سال پیش از اجساد آنها آفرید، و آنها را به عرش آویخت و به آنان دستور داد تا بر من سلام و درود بفرستند و از من اطاعت کنند، بعد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: اولین کسی که از مردان بر من سلام کرد و از من طاعت کرد روح علی بن ابیطالب (علیه السلام) بود.

279- پیغام منافقان کافر

ابان بن تغلب می گوید: امام صادق (علیه السلام) فرمود: به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از طرف گروهی از طایفه قریش این خبر رسید که گفته اند: محمد چنین پیداشته که امر خلافت و حکومت (امامت و ولایت) را در میان خاندان خود محکم و پا برجا ساخته است؟!
پس چون محمد بمیرد آن را از چنگ خاندان او بیرون خواهیم آورد، و بدست غیر آنان خواهیم سپرد. پس رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بیرون آمد و در محلی که آنها آنجا گرد آمده بودند ایستاد و فرمود: ای گروه قریش! چگونه خواهید بود آنگاه که پس از من کافر شوید، سپس مرا در میان لشکری از یارانم ببینید که شمشیر به رویتان کشید، گردنهای شما را با شمشیر می زنم؟ جبرئیل (علیه السلام) فرود آمد و گفت: ای محمد پروردگارت سلامی می رساند و می فرماید:
بگو: ان شاء الله (یا من این کار را خواهم کرد) یا علی بن ابیطالب (علیه السلام) آنگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: ان شاء الله...(336)

280- سعادتمند واقعی

سلمان فارسی می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در روز عرفه (نهم ذی حجه) بیرون شد و فرمود: ای مردم خداوند در این روز به شما افتخار و مباهات کرد تا همگی شما را عموماً و علی بن ابیطالب (علیه السلام) را خصوصاً مورد بخشایش خویش قرار دهد.
سپس فرمود: ای علی نزدیک من بیا، علی (علیه السلام) نزدیک رفت، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دست او را گرفت و فرمود: همانا سعادتمند واقعی کسی است که پس از من اطاعت تو را کند و تو را دوست بدارد، و همانا بدبخت، واقعی کسی است که پس از من با تو مخالفت کند و به دشمنی با تو بپردازد.(337)