فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

194- شیفته خدا

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در پاسخ به کسانی که نزد ایشان از تندی های علی (علیه السلام) اظهار ابودردا می گوید: روزی در یکی از نخلستانهای اطراف مدینه جسد علی (علیه السلام) را دیدم که مانند چوب خشک بر زمین افتاده است. او به خیال اینکه حضرت علی (علیه السلام) از دنیا رفته است برای خبر دادن واقعه به خانه آن حضرت آمد و به حضرت فاطمه زهرا (علیه السلام) درگذشت همسرش را تسلیت گفت: فاطمه زهرا (علیه السلام) فرمود: پسر عموی من نمرده است.
بلکه در حال عبادت از خوف خدا غش کرده است و این حال برای او بسیار اتفاق می افتد. (244)

195- ما رجعت می کنیم

جابر بن عبد الله می گوید: حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در سال حجة الوداع در منی خطبه ای خواندند و متذکر شدند که خداوند متعال فرموده بعد از تو ای پیغمبر (علیه السلام) جمعیتی به کفر برمی گردند و عده ای را نیز گردن می زنند، ای مردم آگاه باشید بخدا سوگند این کارهای زشت که از آنان سر می زند ما هم در عالم رجعت بازگشت می کنیم و گردن آنها را خواهیم زد، آنگاه آن حضرت با حالی محزون به حضرت علی (علیه السلام) توجه نموده و فرمودند: یا علی (علیه السلام) شما را نیز می کشند. (245)

196- جان دادن کافر

مرحوم کلینی در کتاب کافی روایتی از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که فرمودند: علی بن ابیطالب (علیه السلام) یک روز دچار درد چشمش شد. پیغمبر (علیه السلام) وقتی آمدند تا از علی عیادت کنند دیدند علی (علیه السلام) از شدت درد فریاد می کشد، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: یا علی (علیه السلام) جزع و فزع می کنی؟ آیا واقعاً درد تو بسیار شدید است؟ علی (علیه السلام) عرض کرد: یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم تا به حال چنین دردی نداشته ام. پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: یا علی (علیه السلام) وقتی که ملک الموت یم آید تا جان انسان کافری را بگیرد سفودی (مثل سیخ کباب) در دست دارد و بوسیله آن جان او را می گیرد و این قبض روح آن چنان دردناک است که کافر فریاد می زند. حضرت علی (علیه السلام) همین که این را شنید از بستر خود برخاست و گفت: یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم یک بار دیگر هم این مطلب را بگویید، چون آنقدر از شنیدن آن وحشت کردم که درد چشم خودم را فراموش کردم. بعد گفت: یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم آیا این اختصاص به کافران دارد یا بعضی دیگر از امت تو هم اینطور هستند؟ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: سه دسته از امت من هم اینطور قبض روح می شوند.
1- کسی که مسئولیتی دارد و ظلم می کند 2- گروهی که مال یتیم می خورند3- شاهدی که به دروغ شهادت دهد. (246)