فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

161- مقام امام علی (علیه السلام)

روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آب خواست در آن وقت علی (علیه السلام) و فاطمه علیهاالسلام و حسن و حسین (علیه السلام) در محضرش بودند وقتی که آب آوردند، پیامبر ظرف آب را نخست به حسن (علیه السلام) و بعد به حسین (علیه السلام) و سپس به فاطمه علیهاالسلام داد. هر کدام از آنها که آب می آشامیدند، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به آن ها می فرمود: هنیئا مریئالک... یعنی گوارا باد و نوش جانت باد ای... ولی وقتی که ظرف آب را به علی (علیه السلام) داد و او از آن آب نوشید، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به او فرمود: هنیئاً مریئالک یا ولی و حجتی علی خلقی گوارا و نوش جانت باد ای ولی و حجت من بر مخلوفات آنگاه سجده خدا را بجا آورد. فاطمه علیهاالسلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم پرسید، یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم راز سجده شما چه بود. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هنگامی که هر کدام از شما آب نوشیدید و من گفتم گوارا باد و نوش جانت باد با گوشم شنیدم که فرشتگان و جبرئیل نیز با من هم صدا شده و همین سخن را گفتند ولی هنگامی که علی (علیه السلام) آب آشامید و گفتم هنیئاً مریئالک ، صدای ذات پاک خدا را شنیدم که همین سخن را فرمود: از این رو خدا را به عنوان شکر در برابر نعمتهایش سجده کردم.(199)

162- ورود به قبا

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم که از طریق وحی از توطئه دارالندوه(200) مشرکین مطلع شده بود پس از خروج از مکه در غار ثور 3 روز توقف داشت در این مدت 3 روز علی (علیه السلام) علاوه بر تأمین نیازهای غذایی آن حضرت اخبار مکه را به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم گزارش می داد(201) پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در شب چهارم توقف در غار پس از سفارشهای لازم به علی (علیه السلام) از بیراهه رهسپار یثرب شد (202) رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بعد از 9 روز حرکت روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول به قبل رسید(203). امیرالمؤمنین (علیه السلام) پس از هجرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به یثرب سه روز در مکه ماند و سفارشهای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را به انجام رسانید، سپس به همراه مادرش فاطمه بنت اسد و حضرت فاطمه علیهاالسلام و فاطمه دختر زبیر و گروهی دیگر، با پای پیاده فاصله حدود چهارصد و هفتاد کیلومتری مکه مدینه را طی کرد و روز پنج شنبه نیمه ماه ربیع الاول در قبا به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ملحق شد. (204)

163- لقب مرگ سرخ برای علی (علیه السلام)

جنگ بدر که در روز یکشنبه 12 ماه رمضان از سال دوم هجرت و به همراه 313 نفر از مسلمانان (82 مهاجر و 231 انصار) مرحله تدارکاتی آن شروع شد، سرانجام در روز هفدهم ماه رمضان دو سپاه در کنار چاههای بدر رو در روی هم قرار گرفتند. ابتدا جنگ از سوی دشمن شروع شد، در مرحله تن به تن سه نفر از قهرمانان شرک به نامهای عتبه، شیبه، ولید به توسط حضرت علی (علیه السلام) و حمزه و عبیده به هلاکت رسیدند علی (علیه السلام) می فرماید: هنگامی که (تنور) جنگ برافروخته می شد ما به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم پناه می بردیم و هیچ کس از ما به دشمن نزدیکتر از او نبود بیشتر کشته شدگان این چنگ به دست علی (علیه السلام) بود (بنا به نقل مورخان) لذا از جمع کشته های مشرکین که 70 نفر بودند مرحوم مفید، رقم کشته های دشمن را که به دست علی (علیه السلام) کشته شده اند را 36 نفر ذکر کرده است(205) از همین جهت بود که کفار قریش حضرتش را مرگ سرخ نامیدند.(206)