فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

160- شأن نزول سوره هل اتی

...و روز بیست و پنجم از ماه ذی الحجه خداوند بواسطه نزول سوره هل اتی از صدقه اهل بیت (علیه السلام) قدردانی فرمود، و هدیه شان را در راه خدا پذیرفت و وصف و مدح و ثنای آنها را در کتابش فرو فرستاد. شرح این ماجرا چنین است که حسنین (علیه السلام) بیمار شدند و جد ایشان و عموم مردم به عیادتشان آمدند. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از حضرت علی (علیه السلام) پرسید: ای ابوالحسن چرا برای فرزندانت نذری نمی کنی، علی (علیه السلام) جواب داد: نذر می کنم که اگر فرزندانم از این بیماری شفا یافتند به عنوان شکرگزاری از خداوند عز و جل سه روز را روزه بگیرم. فاطمه علیهاالسلام و فضه خدمتکار آنها نیز همین نذر را کردند امام حسن و امام حسین (علیه السلام) وقتی شفا یافتند که هیچ چیز در خانه آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم نبود علی (علیه السلام) کسی را پیش شمعون خیبری فرستاد تا از او سه پیمانه جو قرض کند و در بعضی روایتها چنین آمده است که: علی (علیه السلام) کسی را پیش همسایه یهودی اش که پشم ریس بود و او را شمعون صدا می کردند فرستاد، تا از او بپرسد آیا پشمی دارد که بدهند فاطمه علیهاالسلام دختر محمد صلی الله علیه و آله و سلم آنرا بریسد و در مقابل سه پیمانه جو مزد بگیرد یا نه؟ آن یهودی پذیرفت، و پشم و جو را پیش فاطمه علیهاالسلام آورد. گفته اند: فاطمه علیهاالسلام از جا برخاست و جو را آسیا کرد و پنج گرده نان بای هر یک از اهل خانه تهیه کرد. علی (علیه السلام) هم نماز مغرب را با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برگزار کرد و به منزل آمد، وقتی که غذا را پیش روی آن حضرت گذاشتند درمانده ای بر آستانه در ظاهر شد و اظهار داشت: سلام بر شما اهلبیت محمد صلی الله علیه و آله و سلم درماندهای از درماندگان مسلمانم غذایی به من بدهید تا خدا از غذاهای بهشتی نصیبتان کند. علی (علیه السلام) این صدا را شنید فرمان داد گرده های نان را به او بدهند آنگاه شب و روز را صبر کردند و جز آب چیزی نخوردند وقتی روز دوم، شد فاطمه علیهاالسلام، برخاست و جو را آسیاب کرد و نان پخت، علی (علیه السلام) با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نماز مغرب را گزارد و به منزل بازگشت مجدداً وقتی غذا را پیش روی حضرتش گذاشتند یتیمی بر آستانه در ظاهر شد، و گفت: سلام بر شما اهل بیت محمد صلی الله علیه و آله و سلم یتیمی هستم از مهاجر زاده ها که پدرم در روز عقبه به شهادت رسیده است غذایی به من بدهید تا خدا از غذاهای بهشتی نصیب شما بکند، همانند شب قبل همگی غذا را به آن یتیم دادند روز سوم نیز فاطمه زهرا علیهاالسلام پیمانه سوم جو را آسیاب کرد، و نان را آماده کرد شب هنگام موقعه افطار ناگهان اسیری بر آستانه در ایستاد و گفت: سلام بر شما اهلبیت محمد صلی الله علیه و آله و سلم آیا ما را اسیر می کنید و آن وقت غذایی بما نمی دهید؟ علی (علیه السلام) فرمان داد، غذای آن شب را هم به او بدهند لذا آنها سه شبانه روز جز آب هیچ نخوردند، روز چهارم که شد نذرشان پایان یافت، علی (علیه السلام) دست حسن (علیه السلام) را در دست راستش و دست حسین (علیه السلام) را در دست چپش گرفت و پیش رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آمدند وقتی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آنان را چنین دید رو به حضرت علی (علیه السلام) کرد و پرسید، ای ابوالحسن چرا شما را در این وضعیت سخت می بینم؟ بیایید به اطاق فاطمه علیهاالسلام برویم.
وارد اتاق او شدند دیدند، حضرت فاطمه علیهاالسلام در محراب نماز خود ایستاده و از شدت گرسنگی چشمهایش گود افتاده، وقتی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فاطمه زهرا علیهاالسلام را این گونه دید فرمود: پناه بر خدا. اهل بیت محمد دارند از گرسنگی می میرند که ناگه جبرئیل بر پیامبر نازل شد و فرمود: ای محمد صلی الله علیه و آله و سلم آنچه را که خداوند نسبت به اهلبیت تو گوارا داشته است بگیر. حضرت فرمود: جبرئیل چه چیزی را بگیرم؟ جبرئیل او را به خواندن وا داشت هل اتی علی الانسان حین من الدهر؛ تا آنجا که لا نرید منکم جزاء و لا شکوراً تا آخر سوره، و ثعلبی روایت کرده است که در این روز غذایی از آسمان برایشان فرود آمد که تا هفت روز از آن غذا می خوردند.(198)

161- مقام امام علی (علیه السلام)

روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آب خواست در آن وقت علی (علیه السلام) و فاطمه علیهاالسلام و حسن و حسین (علیه السلام) در محضرش بودند وقتی که آب آوردند، پیامبر ظرف آب را نخست به حسن (علیه السلام) و بعد به حسین (علیه السلام) و سپس به فاطمه علیهاالسلام داد. هر کدام از آنها که آب می آشامیدند، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به آن ها می فرمود: هنیئا مریئالک... یعنی گوارا باد و نوش جانت باد ای... ولی وقتی که ظرف آب را به علی (علیه السلام) داد و او از آن آب نوشید، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به او فرمود: هنیئاً مریئالک یا ولی و حجتی علی خلقی گوارا و نوش جانت باد ای ولی و حجت من بر مخلوفات آنگاه سجده خدا را بجا آورد. فاطمه علیهاالسلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم پرسید، یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم راز سجده شما چه بود. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هنگامی که هر کدام از شما آب نوشیدید و من گفتم گوارا باد و نوش جانت باد با گوشم شنیدم که فرشتگان و جبرئیل نیز با من هم صدا شده و همین سخن را گفتند ولی هنگامی که علی (علیه السلام) آب آشامید و گفتم هنیئاً مریئالک ، صدای ذات پاک خدا را شنیدم که همین سخن را فرمود: از این رو خدا را به عنوان شکر در برابر نعمتهایش سجده کردم.(199)

162- ورود به قبا

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم که از طریق وحی از توطئه دارالندوه(200) مشرکین مطلع شده بود پس از خروج از مکه در غار ثور 3 روز توقف داشت در این مدت 3 روز علی (علیه السلام) علاوه بر تأمین نیازهای غذایی آن حضرت اخبار مکه را به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم گزارش می داد(201) پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در شب چهارم توقف در غار پس از سفارشهای لازم به علی (علیه السلام) از بیراهه رهسپار یثرب شد (202) رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بعد از 9 روز حرکت روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول به قبل رسید(203). امیرالمؤمنین (علیه السلام) پس از هجرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به یثرب سه روز در مکه ماند و سفارشهای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را به انجام رسانید، سپس به همراه مادرش فاطمه بنت اسد و حضرت فاطمه علیهاالسلام و فاطمه دختر زبیر و گروهی دیگر، با پای پیاده فاصله حدود چهارصد و هفتاد کیلومتری مکه مدینه را طی کرد و روز پنج شنبه نیمه ماه ربیع الاول در قبا به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ملحق شد. (204)