فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

110- من ضامن بدهی او هستم

ابوسعید خدری می گوید: در حیات رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بر جنازه یکی از انصار حاضر شد. فرمود: آیا بر او دینی هست؟ گفتند: آری، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برگشت، علی (علیه السلام) به حضرت گفت: من ضامن بدهی او هستم، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به علی (علیه السلام) فرمود (فک الله رقبتک کما فککت عن اخیک المسلم)(137) آری امام علی (علیه السلام) آنگونه بود که در بخشش مال خود چنین بود اما حاضر نبود از بیت المال کمترین مالی به شیعیان نزدیکش بدهد مگر آنکه حق او باشد.

111- دعای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برای زن با حجاب

علی (علیه السلام) می فرماید: روزی به همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در قبرستان بقیع نشسته بودیم آن روزه هوا سخت بارانی بود در همین حال زنی که سواره بود از جلوی ما عبور کرد ناگهان دست آن حیوان در گودی فرو رفت و در نتیجه آن زن نقش بر زمین شد. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم از دیدن این صحنه روی گرداند و ناراحت شد.اطرافیان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عرض کردند یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم آن زن پوشیده است و بر تن جامه ای دارد که تمام بدن او را پوشانده است. حضرت در حق او دعا کرد و گفت: پروردگارا زنانی که خود را پوشیده نگه می دارند مشمول رحمت و غفران خود بگردان الله اغفر للمتسر ولات سپس فرمود:
ای مردم برای پوشش از جامه هایی استفاده کنید که اندامتان را پوشیده نگه دارد و همسرانتان را به هنگام خروج از منزل با پوشیدن آن در حفظ و امان نگه دارید.(138)

112- نام گذاری امام حسن (علیه السلام)

وقتی که حضرت فاطمه علیهاالسلام امام حسن (علیه السلام) را به دنیا آورد، به حضرت علی (علیه السلام) فرمود: نام او را انتخاب کن. امیرمؤمنان (علیه السلام) فرمود: من بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سبقت نمی گیرم. سپس او را نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بردند. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم او را بوسید و فرمود: چه نامی برایش انتخاب کردید؟ حضرت علی (علیه السلام) جواب داد قبل از شما نامی انتخاب نکردیم. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: من هم بر خدای خویش سبقت نمی گیرم جبرئیل از طرف خدا نازل شد و پیام تبریک خداوند را به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رساند و عرض کرد: خداوند عز و جل امر می کند که چون نسبت علی (علیه السلام) به شما مانند نسبت هارون به موسی است او را به نام فرزند هارون نام بگذار. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: نام او چه بود؟ جبرئیل جواب داد: شبر. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: زبان من عربی است، جبرئیل عرض کرد: معادل آن در زبان عربی حسن است.(139)