فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

104- مأموریتی در یمن

علی (علیه السلام) می فرماید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مرا نزد خویش فرا خواند و از من خواست که به منظور برقراری صلح و آشتی در میان مردم یمن به آن ناحیه سفر کنم. به آن حضرت عرض کردم: ای رسول خدا آنان جمعیتی هستند که عمری از ایشان گذشته در حالی که من جوانی (کم سن و سال) هستم حضرت فرمود: یا علی (علیه السلام) در بدو ورود به یمن که به گردنه افیق رسیدن بایست و با صدای بلند بگو ای درخت، ای کلوخ، ای زمین، محمد صلی الله علیه و آله و سلم ستاره خدا، بر شما درود فرستاده است. علی (علیه السلام) می فرماید: راهی یمن شدم همین که بر فراز گردنه افیق قرار گرفتم و بر یمنی ها اشراف پیدا کردم ناگهان دیدم که آنها با نیزه و کمانهای خود در حالی که شمشیر به دست بودن به طرف من حمله کردند من بنا به توصیه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم همان جا به صدای بلند فریاد زدم ای درخت، ای کلوخ، ای زمین، محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرستاده خدا، بر شما درود فرستاده است. در این هنگام شنیدم که درخت و کلوخ و زمین همگی یک صدا به لرزه در آمدند و گفتند: بر محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرستاده خدا و بر تو درود. شنیدن این صداها لرزه بر اندام یمنی ها انداخت و زانوهایشان سست شد (آماده و گوش به فرمان) من نیز در میان آنها صلح و آشتی برقرار ساخته و به مدینه بازگشتم.(129)

105- یا علی (علیه السلام) چگونه توبه کنم

روزی یک نفر مهدور الدم یعنی کسی که به خاطر جرمی حکمش قتل می باشد به امام علی (علیه السلام) متوسل شد و عرض کرد یا علی (علیه السلام) چه کنم تا پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مرا ببخشد؟ امیرمؤمنان (علیه السلام) به او فرمود: به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برو و آیه 91 سوره یوسف را تلاوت کن.
تا الله لقد اثرک الله علینا و ان کنا لخاطئین به خدا سوگند خداوند تو را بر ما تقدم داشته و ما خطا کار بودیم(130)
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بی درنگ آیه بعد (آیه 92 سوره یوسف) را قرائت فرمود(131) لا تثریب علیکم الیوم یغفر الله لکم و هو ارحم الراحمین و توضیحی بر شما نیست خداوند شما را می بخشد و او مهربانترین مهربان است.(132)
و قرائت این آیه از طرف رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به منزله حکم عفو آن حضرت از آن شخص قرار گرفت.(133)

106- اعدام مفسدین

در جریان فتح مکه توسط پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، که در سال 8 هجری به وقوع پیوست پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم همه را، حتی ابوسفیان را با آن همه سوابق سوء مورد عفو قرار داد و فرمود: (الیوم یوم المرحمة لا الملحمة امروز روز عفو و گذشت است نه روز انتقام) ولی عجیب این بود که عده ای که تعداد آنها 6 نفر بود پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، فرمود: هر کجا آنها را یافتید بکشید اگر چه به پرده کعبه آویزان شده باشند این عده عبارت بودند از مقیس بن صبابه، عبدالله بن سعد بن ابی سرح، عبدالله بن خطل، حویرث بن نفیل و دو نفر آوازه خوان که با ساز و آواز خود از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بدگویی می کردند. حضرت علی (علیه السلام) یکی از آن دو آوازه خوان بدگو و حویرث بن نفیل را کشت و جمعاً 3 نفر از شش نفر آنها بدست علی (علیه السلام) کشته شدند. (134)