فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

103- ایثارگری بیدار

حضرت علی (علیه السلام) شبی را برای آبیاری نخلستان، فردی اجیر شد تا در برابر، آن مقداری جو از صاحب نخلستان مزد بگیرد. آن شب را تا صبح به کارگری و آبیاری پرداخت و آن مقدار جو را گرفت آن جو را سه قسمت کرد یک قسمت آن را آرد نمود و با آن نان تهیه کرد ولی همان لحظه مسکینی آمد و تقاضای غذا کرد. حضرت آن نان را به او داد تا سیر گردد با قسمت دوم آن نیز نان تهیه کرد وقتی که آماده یتیمی آمد و از آن حضرت تقاضای کمک کرد حضرت نان را به او داد با قسمت سوم آن جو نیز حضرت نانی تهیه کرد وقتی که آماده شد اسیری آمد و تقاضای غذا کرد حضرت آن نان را به او داد خود و همسر و فرزندانش گرسنه ماندند...(128)

104- مأموریتی در یمن

علی (علیه السلام) می فرماید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مرا نزد خویش فرا خواند و از من خواست که به منظور برقراری صلح و آشتی در میان مردم یمن به آن ناحیه سفر کنم. به آن حضرت عرض کردم: ای رسول خدا آنان جمعیتی هستند که عمری از ایشان گذشته در حالی که من جوانی (کم سن و سال) هستم حضرت فرمود: یا علی (علیه السلام) در بدو ورود به یمن که به گردنه افیق رسیدن بایست و با صدای بلند بگو ای درخت، ای کلوخ، ای زمین، محمد صلی الله علیه و آله و سلم ستاره خدا، بر شما درود فرستاده است. علی (علیه السلام) می فرماید: راهی یمن شدم همین که بر فراز گردنه افیق قرار گرفتم و بر یمنی ها اشراف پیدا کردم ناگهان دیدم که آنها با نیزه و کمانهای خود در حالی که شمشیر به دست بودن به طرف من حمله کردند من بنا به توصیه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم همان جا به صدای بلند فریاد زدم ای درخت، ای کلوخ، ای زمین، محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرستاده خدا، بر شما درود فرستاده است. در این هنگام شنیدم که درخت و کلوخ و زمین همگی یک صدا به لرزه در آمدند و گفتند: بر محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرستاده خدا و بر تو درود. شنیدن این صداها لرزه بر اندام یمنی ها انداخت و زانوهایشان سست شد (آماده و گوش به فرمان) من نیز در میان آنها صلح و آشتی برقرار ساخته و به مدینه بازگشتم.(129)

105- یا علی (علیه السلام) چگونه توبه کنم

روزی یک نفر مهدور الدم یعنی کسی که به خاطر جرمی حکمش قتل می باشد به امام علی (علیه السلام) متوسل شد و عرض کرد یا علی (علیه السلام) چه کنم تا پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مرا ببخشد؟ امیرمؤمنان (علیه السلام) به او فرمود: به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برو و آیه 91 سوره یوسف را تلاوت کن.
تا الله لقد اثرک الله علینا و ان کنا لخاطئین به خدا سوگند خداوند تو را بر ما تقدم داشته و ما خطا کار بودیم(130)
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بی درنگ آیه بعد (آیه 92 سوره یوسف) را قرائت فرمود(131) لا تثریب علیکم الیوم یغفر الله لکم و هو ارحم الراحمین و توضیحی بر شما نیست خداوند شما را می بخشد و او مهربانترین مهربان است.(132)
و قرائت این آیه از طرف رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به منزله حکم عفو آن حضرت از آن شخص قرار گرفت.(133)