فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

71- مؤمن واقعی

روزی امیرالمؤمنین (علیه السلام) از کنار عده ای که نشسته بودند عبور می کرد، و دید آنها لباسهای سفید و گران قیمت پوشیده و (نشانه تکبر در آنها مشهود است) رنگ صورتشان برافروخته است و خنده آنها بلند و زیاد است و با انگشت خود هر کس را که از کنارشان رد می شود مسخره می کنند. سپس به عده دیگر رسید که لاغر اندام و رنگ آنها زرد و در هنگام سخن گفتن متواضع بودند. آن حضرت در حالی که تعجب کرده بود خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم رسید و عرض کرد یا رسول الله دو گروه متفاوت را دیدم و هر دو گروه خود را مؤمن می دانستند؟ صفت مؤمن چیست؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم سکوتی کرد و در پاسخ حضرت علی (علیه السلام) فرمود یا علی مؤمن بیست خصوصیت دارد که اگر یکی از آنها در او نباشد ایمانش کامل نیست:
1- به نماز (جماعت) حاضر می شود 2- زکات را در وقت خود می پردازد.3- به مستمندان رسیدگی می کند. 4- یتیم را نوازش می کند 5- لباسهای پاک و پاکیزه می پوشند. 6- کمر به عبادت حق بسته اند. 7- راست می گوید 8- به وعده خود وفا می کند. 9- در امانت خیانت نمی کند. 10- زاهد شب و شیر روز هستند. 11- در روز روزه دار و در شب بیدار و عابد هستند. 12- همسایه را آزار نمی دهد. 13- متواضعانه راه می روند 14- تشییع جنازه می کند و...(95)

72- منزلت علی (علیه السلام) در نزد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

صبح آن شب که فاطمه زهرا علیهاالسلام به خانه شوهر رفت، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ظرفی شیر به خانه آنها برده و فرمودند: فاطمه جان پدرت فدای تو باد از این شیر بیاشام، سپس رو به علی (علیه السلام) کردند و فرمودند: پسر عمویت فدایت شود تو هم از این شیر بنوش.(96)

73- وصیتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم

امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ضمن وصیت خود به من فرمود: یا علی هر کس که همسر خود را اطاعت کند خداوند او را به رو در آتش افکند. علی (علیه السلام) عرض کرد: این اطاعت در چه مواردی است؟ رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: کسی که به همسر خود اجازه دهد به حمامهای بیرون از خانه و یا مجالس عروسی و مجالس نوحه سرایی برود و جامه های بدن نما بپوشد.(97)