فهرست کتاب


هزار و یک داستان از زندگانی امام علی (علیه السلام)

محمد رضا رمزی ‏اوحدی‏

53- بهترین افراد کیست؟

از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم سؤال کردند: یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بهترین افراد کیست؟
حضرت فرمود: بهترین آنها، و پرهیزگارترین آنها، و با فضیلت ترین آنها و نزدیکترین آنها به بهشت کسی است که به من نزدیکتر بوده و پرهیزگارتر و نزدیکتر به من نیست مگر علی بن ابیطالب.(69)

54- نگین پادشاهی

مطابق روایات متواتر که از طریق شیعه و سنی، نقل شده این آیه(70) در شأن امیر مؤمنان (علیه السلام) نازل شده و دلیل ولایت و رهبری علی (علیه السلام) بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است و این آیه هنگامی نازل شد که علی (علیه السلام) در مسجد مشغول نماز بود آنگاه فقیری به مسجد آمد و از حاضرین در مسجد تقاضای کمک کرد، کسی چیزی به او نداد، حضرت علی (علیه السلام) در حال رکوع بود، با انگشت کوچک دست راستش اشاره کرد، سائل نزدیک آمد و انگشتر را از دست علی (علیه السلام) بیرون آورد، به این ترتیب آن حضرت در رکوع نماز، انگشترش را به عنوان زکات (صدقه مستحبی) به فقیر داد، و آیه انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوة و یؤتون الزکوة و هم راکعون در ستایش امام علی (علیه السلام) نازل شد(71)
در تاریخ آمده، این انگشتر یکی از مشرکان بنام مروان بن طوق بوده، امام علی (علیه السلام) هنگامی که در جنگ، بر او پیروز شد و او را به هلاکت رسانید انگشتر او را به عنوان غنائم جنگی از دست او بیرون آورد، و به حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آورد، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دستور داد تا علی (علیه السلام) از میان غنائم، آن انگشتر را برای خود بردارد(72).
برو ای گدای مسکین در خانه علی زن - که نگین پادشاهی دهد که از کرم، گدا را(73)

55- امتیازات شیعیان علی (علیه السلام)

روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمود: ای علی! به شیعیان و یارانت ده امتیاز را بشارت بده:
1- حلال زادگی. 2- ایمان صحیح. 3- دوستی خدا با آنها. 4- گشادی قبر. 5-روشنی پل صراط. 6- نترسیدن از فقر و بی نیازی قلب. 7- دشمنی خدا با دشمنانشان. 8- ایمنی از خوره. 9- آمرزش گناهان. 10- همنشینی با من در بهشت(74).