فهرست کتاب


فضه همراز زهرا علیهاالسلام

محمد عابدی میانجی‏

عدالت فاطمه علیهاالسلام

فاطمه علیهاالسلام هرگز در حق فضه بی عدالتی روا نداشت. به وی فرصت عبادت می داد و از تمام امتیازها بهره مندش می ساخت. در این باره پیامبر صلی الله علیه و آله نیز به فاطمه علیهاالسلام توصیه کرده بود به این صورت که انجام کارهای خانه یک روز بر عهده فاطمه علیهاالسلام و روز دیگر بر عهده فضه باشد. با این روش هر یک می توانستند به استراحت، عبادت و کارهای مورد علاقه شان بپردازند. در نوع انتخاب کارهای خانه نیز فاطمه علیهاالسلام، فضه را آزاد گذاشته بود و کار بر زمین مانده را دختر رسول خدا انجام می داد. در این خانه عموماً کارها به دو بخش داخلی و خارجی خانه تقسیم شده بود. کارهایی مانند: آرد کردن جو و گندم روشن کردن تنور نان و غذا پختن، شستن لباس، نگهداری کودکان از کارهای داخل خانه بود و اموری مانند تهیه هیزم، رساندن غذای حضرت علی علیه السلام در نخلستان، از امور بیرون منزل به حساب می آمد. و این نیز مطلب نمونه ای است از عدل الهی که در خانه اهل بیت علیهم السلام جاری بود.

نوبت کار

قطب راوندی می نویسد: روزی سلمان فارسی به خانه فاطمه علیهاالسلام آمد. دید حضرت در کنار آسیاب نشسته و به آرد کردن جو برای خانواده اش، مشغول است و از کثرت کار، دست فاطمه زهرا علیهاالسلام مجروح شده و خون آن بر دسته آسیاب لخته بسته است. در همان حال فرزند کوچکش حسین علیه السلام در گوشه خانه از گرسنگی بی تاب و رنگ پریده شده است. سلمان پرسید: ای دختر رسول خدا دست های شما از آسیاب کردن مجروح شده است. خادمه تان حاضر است، چرا این کار را به او نمی سپارید؟
فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله به من وصیت کرده است خدمت خانه یک روز با او و روز دیگر با من باشد، دیروز نوبت او بود.
سلمان گفت: من بنده آزاد شده شما هستم. بگذارید جو را آرد کنم یا حسین علیه السلام را ساکت سازم. فرمود: من بهتر می توانم حسین را آرام کنم. شما جو را آرد کنید.
سلمان مشغول کار کردن شد. دقایقی بعد هنگام نماز فرا رسید و سلمان به سوی مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله روانه شد. در مسجد علی علیه السلام را دید و از آنچه دیده بود، او را مطلع کرد. علی علیه السلام که از ناراحتی اشک بر گونه هایش جاری شده بود، بی درنگ از مسجد خارج و به سوی خانه روانه شد.
لحظه ای بعد دیدند که علی علیه السلام تبسم کنان به مسجد برگشت. رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسید: چه شد گریان رفتی و خندان برگشتی؟ فرمود: دخلت علی فاطمه علیهاالسلام و هی مستقبلة لقفاها و الحسین نائم علی صدرها و قدامها رحی تدور من غیر ید نزد فاطمه رفتم. دیدم حسین علیه السلام بر سینه مادر خوابیده و آسیاب، بی آنکه دستی دیده شود، خود به خود می گردد.
پیامبر صلی الله علیه و آله تبسمی کرد و فرمود: یا علی اما علمت ان لله ملائکة سیارة فی الارض یخدمون محمداً و ال محمد الی ان تقوم الساعة ای علی! مگر نمی دانی خداوند در زمین فرشتگانی دارد که می گردند و همیشه به محمد و آل محمد خدمت می کنند؟(28)

حق انتخاب

در روایتی دیگر که ابن حجر عسقلانی آن را به نقل از امام صادق علیه السلام بیان می کند، فروغی در نهایت زیبایی از عدل فاطمی با فضه نوبیه را می توان مشاهده کرد. آنجا که حتی انتخاب نوع کار را به فضه می سپارد. ابن حجر می نویسد: امام صادق علیه السلام از امیرمؤمنان علیه السلام نقل می کرد که: فقالت لها فاطمه اتعجینی او تخبزین؟ قالت بل اعجن یا سیدتی و احتطب فاطمه علیهاالسلام به او گفت: آیا خمیر درست کردن را بر عهده می گیری یا پختن نان را؟ و در جواب او فضه گفت: خمیر درست کردن و آوردن هیزم با من...(29)