فهرست کتاب


رساله ای در رد یهودیت

حاج بابا قزوینی یزدی‏

مقدمه محقق

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله و الصلواة علی أشرف رسل الله، و علی آله آل الله،
و لعنة الله علی أعدائهم أعداء الله
خداوند رسول اکرم حضرت محمد بن عبد الله صلی الله علیه و آله و سلم را به عنوان خاتم پیامبران فرستاد، و فرمود: و خاتم النبیین (1) و (خاتم پیامبران).
و دین اسلام را فرستاد و سائر ادیان آسمانی را به آن ختم کرد، و فرمود: ان الدین عند الله الاسلام (2) دین در نزد خدا دین اسلام است و فرمود: و من یبتغ غیر الاسلام دیناً فلن یقبل منه و هو فی الاخرة من الخاسرین (3) (هر که غیر از اسلام دین دیگری را پیروی نماید هرگز از او پذیرفته نیست و او در آخرت از زیانکاران است)، تا این پیامبر خاتم، کامل کننده تمام ادیان آسمانی و دین اسلام آخرین عامل برای سعادت بشر باشد، که خداوند سبحان آنرا برای انسان ترتیب داده است.
لذا خداوند در دین مبین اسلام احکام محکم و شریعتهای ابدی را در کنار اخلاق رفیع و خصیصه های عالی انسان جمع نموده است.
پس با این وجود عالم تکوین را با تشریع و اخلاق برساخته تا برای عقل، احکام و برای عاطفه، اخلاق را قرار دهد.
لذا صاحبان ادیان آسمانی و حاملین مذاهب و مبادی فکری مختلف را می بینیم که با وجود اینکه هر کدام از ادیان و مبادی و صاحبان آنها دارای ریشه های علمی و عاطفی زیاد و فراگیری می باشند، بر یکدیگر جهت تشرف به اسلام و متابعت از خاتم پیامبران حضرت محمد بن عبد الله صلی الله علیه و آله و سلم سبقت می گیرند.
حتی یهودی هائی که خداوند سبحان در قرآن کریم بر مشرکین مقدم داشته و آنها را با وصف اشد الناس عداوة للذین آمنوا یعنی (شدیدترین مردم از لحاظ دشمنی نسبت به مؤمنین) بطوری که فرموده است: لتجدن اشد الناس عداوة للذین آمنوا الیهود و الذین اشرکوا (4) (هر آینه می یابی شدیدترین مردم از نظر عداوت نسبت به آنهائی که ایمان آورده اند، یهود و مشرکین می باشند) چه بصورت دسته جمعی و چه بصورت فردی، در طول سالهای اول از طلوع اسلام و در زمان حیات پیامبران عظیم الشأن (ص)، به طرف اسلام سرعت ورزیدند.
تا اینکه به این وضع رسیدند، هنگام که نبی اکرم (ص) (مسئولیت تقابل اجتماعی) در اسلام را اعلام نمود، بدون چشم داشت، عموم آنان وارد اسلام شدند.
از امام صادق علیه السلام نقل شده: که پیامبر اکرم (ص) فرمود:
(من از هر مؤمن نسبت به خودش اولویت دارم و علی علیه السلام نسبت به او بعد از من اولی است) پس از ایشان (امام صادق علیه السلام) پرسیدند: معنی این کلام چیست؟ فرمود: قول پیامبر (ص): (هر کسی دینی یا زمینی را ترک کند برگردن من است و هر که مالی را ترک نماید از ورثه اوست)، پس انسان ولایت برخود ندارد اگر مال نداشته باشد و نمی تواند بر عیال خود امرونهی نماید اگر نفقه آنها را نپردازد و نبی علیه السلام و امیر المؤمنین علیه السلام و کسیکه بعد از آنهاست ملازم به این عملند، پس از اینجاست که اولی به آنها هستند از خودشان، و نیست اسلام آوردن همه یهود، مگر بعد از این کلام رسول الله صلی الله علیه و آله که آنها نسبت به خود و عیالشان ایمن شدند).(5)
سپس نسل و ذریه این یهودیان که مسلمان شدند، از میان آنها علماء و ارشاد کنندگان و صاحبان کتابهای حدیثی، فقهی، تفسیری، تاریخی و غیره، برخاستند.
و این خصیصه ای بود که پیامبر اسلام (ص) به آن ملقب شد و مشخصه ای بود که دین حنیف اسلام به آن ممتاز گشت. به طوری که نبی اکرم (ص) اعلام نمود، در ضمن سفارشات خود به برادر و پسر عمو و جانشین بلافصل بعد از خود امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام: (اگر خداوند یکنفر را بدست تو هدایت نماید، بهتر است برای تو از آنچه که خورشید به آن می تابد).(6)
و به تحقیق دختر رسول اکرم (ص) و نور چشمشان و ثمره قلب ایشان حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیهما در این زمینه در حدیثی، از مقام علماء در نزد خداوند تبارک و تعالی، و اهل بیت عصمت طهارت علیهم السلام، فرمودند:
(علماء شیعه محشور می گردند در حالیکه برقامت آنها از خلعتهای کرامت به میزان کثرت علم و جدیت آنها در ارشاد بندگان خدا، پوشانده می شود).(7) با توجه به دو کلمه کثرت و جد.
و در سده های تاریخ، اسامی درخشانی از علمائی که دین خود را ترک نموده بطور متواتر آمده است، که با وجود رنج زیاد و گرفتاری وافر که فرا راه آنان بوده، اسلام را پذیرفته و از آن دفاع نموده و درباره آن دهها کتاب نوشته اند.
و از بهترین این کتابها کتاب (محضر الشهود فی رد الیهود) است که یکی از اعاظم علماء یهود که از سلاله علمی معروف و از خانواده دینی مشهور به علم و تقوی آنرا نگاشته و او (حاج بابا قزوینی یزدی) است و او نیز اسلام را مثل پدرش قبول کرده و این کتاب گرانبها را نوشته است.
و حقیر طبق وظیفه و از روی کلام خداوند متعال که فرموده است:
و لتکن منکم امة یدعون الی الخیر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر...(8)
و به اطاعت از پیامبران عظیم الشأن (ص) که می فرماید: لئن یهدی الله بک رجلاً و احداً خیرلک ما طلعت علیه الشمس (9)
و جهت پیاده کردن حدیث شریف سرور و صاحب اختیارم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که فرمود: علی قدر کثرة علومهم وجدهم فی ارشاد عباد الله (10)، و به تحقیق این کتاب پرداختم، تا شاید مشمول عنایات و الطاف خداوند متعال بیش از پیش قرار گیرم و ثواب آنرا به روح جد بزرگوار و مشوق بزرگم در راه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، مدافع حریم مقدس ولایت و امامت، سلیل الدوحة و الشجرة العلویة و الثمرات الفاطمیة حضرت آیة الله حاج سید احمد فقیه امامی اصفهانی رضوان الله تعالی علیه هدیه کردم، باشد جهت اداء بعضی از حقوق ایشان که برمن است. و از خداوند متعال خواهانم که به فضل و کرم خود قبول فرماید.

حامد حسن نواب

1419 ه ق

مقدمه طبع اول
آیة الله سید احمد اشکوری
بسم الله الرحمن الرحیم
یهودیت یکی از سه دین بزرگی است که دارای کتاب آسمانی و دستوری پابرجا بوده و در سراسر دنیای امروز حکم فرما می باشند. این سه دین آسمانی بر حق، (یهودیت - مسیحیت - اسلام) برای نجات بشریت از مفاسد عقائدی و اجتماعی و اقتصادی و دیگر نواحی تباهی آمده و اصلاحات پرارج و با ارزشی از خود در جهان پهناور به یادگار گذاشته اند.
پیغمبران عظیم الشأن این سه آئین مقدس حضرت موسی و عیسی و محمد علیهم السلام در دوران زندگی خود زحمات فراوانی کشیده تا توانستند مردم را از خواب غفلت بیدار کرده و بشاهراه هدایت سوق دهند.
ولی نکته جالبی که باید در اینجا یادآور شویم این است که یهود از روز نخست ستیزگیهای غریبی از خود نشان داده و تا عصر حاضر هر روزه صفحه تاریک نوینی در اعماق تاریخ به رسم یاد بود می نهند.
با اینکه بنی اسرائیل از فرعوت و فرعونیان آزارهای بسیار و رنجهای بیشماری کشیده و از سالیان دراز در انتظار موسی بن عمران علیه السلام بسر می بردند و پیوسته به یکدیگر بشارت آمدن پیغمبر گرامی را می دادند و چنین عقیده داشتند که یگانه شخصی که بتواند آنها را از چنگال ظالمانه فرعون نجات دهد همانا موسی خواهد بود.... با همه این مراتب نیروی خود را صرف مخالفت با آنان حضرت نموده در تمام کارها از دستورهای وی روگردان بودند.
به وحی خدائی تن در ندادند تا صاعقه و بلاهای آسمانی بر آنها نازل شد، بجهت ده روز معطل شدن حضرت موسی در کوه طور همگی دست از دین برداشته به گوساله پرستی پرداختند، نعمتهای پرقیمت را فراموش کرده عدس و پیاز و چیزهای بی ارج دیگری در خواست کردند، همتهای نابخردانه و دروغهای بیجانسبت به پیغمبر خدادادند، او را بپاداش زحمات طاقت فرسایش آزارهای فراوان نموده و تا آخرین روز زندگانیش آنچه می توانستند کردند....
و همین یهود پس از زندگی حضرت موسی علیه السلام دست به کتاب مقدس تورات زده تحریفات زیادی در آن نمودند و خیلی از آیات را کم و زیاد کردند و جملی را که به صلاح خود نمی دانستند از آن کتاب آسمانی انداختند و آنچه میل داشتند بر وی افزودند.
و دین پاک یهودیت که از برای آزادی بشر فرستاده شده و دارای پایه های قوی و استوار بود و تمام جهات خیر و صلاح و اصلاح را در برداشت، این دین مقدس نیز در اثر بازیهای یهود کم کم معنویت خود را از دست داده مبدل به دینی پر از مادیگری و خونریزی و ظلم و ستم شده و چهره زیبای نورانی خود را از دست داد.
نمونه های زیادی در تاریخ پرشورش یهود پیدا می شود که دلالت برکمال وحشیت و ناانسانیت و بی بندوباری دین حاضر یهودیت و یهودیها می نماید، ولی تمام اینها در اثر همان بازیهای گوناگونی است که در کتاب تورات نموده و حقایق دین خدائی را دگرگون نشان داده و سوء استفاده از این کار ناشایسته کرده اند.
راجع به تغییراتی که یهودیها در دین یهودیت و کتاب تورات داده اند کتابهای زیادی نوشته شده است، ولی دو کتاب در این زمینه به پارسی نگارش یافته که بسیار پرقیمت و دارای ارزش علمی بسزائی می باشند:
یکی کتاب (اقامة الشهود فی رد الیهود) نوشته میرزا محمد رضا جدید السلام که از دانشمندان بزرگ یهود تهران بده و در سال 1238 هجری شمسی به شرف اسلام مشرف شده و پس از اسلامش این کتاب را به زبان عبری تألیف نمودو در سال 1292 هجری شمسی سید علی حسینی تهرانی آنرا به پارسی ترجمه کرده بنام (منقول رضائی) چاپ شد.
و کتاب دوم (محضر الشهود فی رد الیهود) که به خامه توانای حاج بابا قزوینی یزدی به رشته تحریر در آمده و برای اولین بار چاپ و تقدیم خوانندگان گرامی می شود.
این کتاب دارای امتیازت زیادی می باشد که شمردن آنها در اینجا به طول می انجامد، ولی امتیازی که لازم است آنرا یادآور شویم این است که نویسنده وی در خانواده های بزرگ شده بود که أحبار یهود بشمار می رفتند و در آن زمان از خانواده های علمی با شهرت آن گروه می بودند و جنبه روحانی یهود یزد را اشغال می کردند، با این سابقه مؤلف عظیم الشأن دیگر محتاج این نبود که از کتابهائی که در رد یهودیها نوشته شده نقل کند و افکار دینی یهود را از دیگران فراگیرد، بلکه خودش باکمال قدرت علمی مستقیماً از کتاب تورات و کتب أنبیاء بنی اسرائیل و تفاسیر آنها که بزبان عبری نوشته شده استفاده نموده و مطالب این کتاب را پرداخته است.
از اوراق این کتاب چنین بر می آید که به اندازه کافی از همه گونه کتابهای یهود در کتابخانه شخصی خود داشته و همیشه در فکر این بوده که آنچه تازه نوشته می شود و نیز تهیه نموده تا روز بروز از گزارشات دینی آنها با خبر بوده باشد.
مؤلف باضافه معلومات گرانبهائی که راجع به کتابها و عقاید یهود داشته مطالعات فراونی در پیرامون مسیحیت و اسلام نموده و سالها بحث در کتابهای تورات و انجیل و قرآن کرده و با نظر بسیار دقیق این سه کتاب مقدس را تجزیه و تحلیل و مقارنه نموده تا توانسته حق را از باطل و درست را از نادرست تشخیص دهد و از حق پیروی کند.
معلوم است که با چنین مقدماتی این کتاب که چکیده زحمات چند ساله می باشد تا چه حدودی دارای ارزش علمی خواهد بود و چه معلومات گرانبهائی دارد که در کتابهای دیگر کمتر می توان آنها را یافت.
اما مؤلف کتاب حاج بابا قزوینی دانشمند بزرگ از دانشمندان یهود یزد در اواخر سده دوازدهم و اوائل سده سیزدهم هجری بشمار می رفته که در اثر بحث زیاد و کنجکاوی بیشمار در ادیان مختلفه و کتب سماوی و ارشادات پدر ارجمندش - که وی نیز از بزرگان دانشمندان یهود آن سامان بوده - به شرف اسلام مشرف شد.
پدرش محمد اسماعیل جدید الاسلام هنگامی که دین مقدس اسلام را اختیار نمود روابط خود را با یهودیها قطع نکرد، بکله روز و شب با آنها اجتماع می نمود و در حقیقت دین یهود و سایر ادیان مباحثها داشت و پیوسته آنها را ارشاد می کرد خکه دین باطل یهودیت را رها نموده و متابعت از دین اسلام که دین حق است نمایند....و این حود آثار علمی پرارجی در نویسنده این کتاب گذاشت.
مؤلف در اول همین کتاب می گوید:
والد فقیر از سلسله بنی اسرائیل و در میان ایشان از افاضل و اعیان بود و همگی علماء و ارباب فهم آن طائفه به فضل و تتبع او معترف و او را به صفت زهد و تقوی متصف می دانستند و آن مرحوم در تمام عمر مشغول به تحصیل علوم و مطالعه کتب و متابعت رسوم أنبیاء سلف و علماء خلف می بود... تا آنکه توفیق ربانی شامل حال او و تأیید سبحانی کافل آمال آن سعادت مال گردیده به تشریف شرف دین حنیف سرافراز و به این عطیه عظمی از اماثل و اقران خود ممتاز گردیده، جماعت یهود را شنیدن این خبر کمال دهشت و باعث نهایت وحشت شده این معنی را علت فتور دین و ملت و سبب نقص و مذمت خود دانسته چاره جوئی را کمر بستند و در پس زانوی تفکر و تحیر نشستند و از اطراف و جوانب زیان تعبیر و ملامت گشودند.....
آن جناب هر یک را به نحوی از انحاء و طوری از جواب مجاب و به طرق متعدده و انواع مختلفه ابواب موعظه و نصیحت بر روی ایشان می گشود و به أدله و بیان و حجت و برهان ایشان را به متابعت حضرت خاتم رسالت ارشاد و دعوت می فرمود.... و در آن اوان فقیر بسن شباب و غالب اوقات از افادات آن جناب بهره یاب و آنچه اصغا می نمود مغتنم دانسته بخاطر فاتر می سپرده از نا نیوشیدن آن جماعت عنود کمال تعجب می نمود.
نویسنده گرامی از فرصتها کاملاً استفاده نموده و مشغول دعوت به دین مقدس اسلام می بود و در هرجا و با هرکس و هرطور که می توانست سخن از ادله حقانیت آن دین آسمانی به میان می آورد، تا کاربجائی رسید که محافل عمومی ترتیب داده و دانشمندان و بزرگان و اعیان را جمع کرده و در حضور آنان با یهود به مباحثه و جدل پرداخت و حقیقت را چنانکه باید و شاید برای همه آشکار ساخت و شهادت حضار را در طومارها ثبت و ضبط نمود تا آنکه راه انکار برای هیچ سرکشی بازنباشد.
دانشمندان یگانه حضرت حجة السلام والمسلمین آقای حاج سید علی محمد وزیری دام ظله خدمات شایان و پراهمیتی در راه نشر معارف قرآن کریم و مذهب جعفری فرموده که هرکدام به سهم خود قابل تقدیر و ستایش و البته بهترین یادگارهای عمر است که برای همیشه پاینده خواهد ماند.
یکی از خدمات اسلامی بزرگ ایشان کتابخانه عمومی ارزنده ای است که در یزد تأسیس نموده و دارای بیش از هفده هزار کتاب چاپی وسه هزار کتاب خطی نفیس می باشد و هر روزه مورد استفاده عموم معارف پروران است.
و کتاب حاضر (محضرالشهود فی رد الیهود نسخه منحصر بفرد (11) این کتابخانه می باشد که به سعی و اهتمام جناب آقای وزیری در سلسله انتشارات کتابخانه چاپ شده تقدیم خوانندگان گرامی می شود.
امید از پروردگار متعال چنانست که بر ایام عمر آقای وزیری بیفزاید تا گامهای جلوتری در این راه نهاده و هر روزه تحفه تازه ای در سلسله نشریات دینی کتابخانه اضافه نمایند.