فهرست کتاب


سیمای مؤمن در قرآن و حدیث

ابوالفضل بهشتی‏

یک حدیث

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:
لیس شی ء أکرم علی الله تعالی من المؤمن؛
هیچ چیزی نزد خدای متعال گرامی تر از مؤمن نیست.
نهج الفصاحه، ح 2399.

مقدمه

قدرت های استعماری با هدف از بین بردن فرهنگ دینی مسلمانان به ویژه جوانان کشورهای اسلامی، و متلاشی کردن قدرت های متمرکز اسلامی هم چون حکومت عثمانی، چهره های لائیک و ضد دین و دست پرورده خویش، مانند کمال آتاتورک در ترکیه و رضاخان در ایران به آنان تحمیل کردند که محصول این نقشه شوم، تهی ساختن مسلمانان از فرهنگ و معارف اسلامی و مبتلا ساختن آنان به رذایل اخلاقی و بی بند و باری و فساد بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری قائد عظیم الشان انقلاب حضرت امام خمینی رحمه الله حرکت خانمانسوز و فرهنگ منحط استعماری متوقف و به جای آن اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله در جامعه پدید آمد، به طوری که جایی برای خودنمایی فرهنگ فاسد غرب باقی نگذاشت، لیکن دشمن پس از چندی از این پیروزی بزرگ و با عظمت، با وقوف به حرکت توفنده و استکبارستیزی آن با طراحی و اجرای جنگ تحمیلی خواست تا کام مردم را تلخ کند و آنان را برای همیشه از این حرکت توفنده و تحول روحی و اخلاقی پشیمان سازد، اما به خواست خدا با یکپارچگی و ایثار مردم، استکبار جهانی در این جبهه نیز ناکام ماند. از این رو، در صدد بر آمد تا از شیوه های گوناگونی بهره گیرد که در این میان، جبهه فرهنگی، مقام نخست را در سیاست گزاری دشمن احراز کرد و در وضعیت بازسازی کشور با گشودن فضای سیاسی - فرهنگی به روی دگراندیشان سکولار و لیبرال های وطنی و آزادی ستون پنجم در عرصه فرهنگ اهداف شوم و پلید خود را دنبال کرد. بنابراین، تهاجم فرهنگی به عنوان آخرین ابزار و حربه دشمن به میدان پیکار آمد! و در این میان بخشی از طیف جوان ایرانی به دلایلی چون کم تجربگی و الگوطلبی و نوگرایی، با ابزارهای مرئی و نامرئی مدرن و شیطانی، در خاکریز نخست این تهاجم جای گرفت.
اینک برای نجات جوانان از چنین گردابی مهلک و مقابله با این تهاجم فرهنگی گسترده و حساب شده، راه حل های بسیاری پیش روست، از جمله:
- روشنگری و تبیین منافع و مضار ابزارهای گمراه کننده.
- اهتمام جدی به کانون خانواده.
- تسهیل ارضای مشروع غریزه جنسی.
- سامان دادن پیگیر به امور اقتصادی و معضل اشتغال.
- سپردن امور فرهنگی به دست با کفایت عناصر کاردان، آزاد اندیش مسلمان.
- طرد غربزدگان از پست های کلیدی و...
لیکن مهم ترین و کارآمدترین راه حل ها - در کنار امور یاد شده - کاشتن بذر ایمان در دل ها و نمایاندن عظمت خداوند و کوچک دانستن غیر او و دل بستن به حقایق هستی و بی اثر شمردن ما سوی الله و خلاصه، سوق دادن انسان به ویژه نسل جوان، به عرصه معنویت و ایمان است که این کتاب در صدد گام برداشتن در این مسیر است، آن هم از زاویه ای خاص.
امید است در سایه الطاف الهی و توفیقات ربوبی و عنایت حضرت ولی عصر (عج) مفید واقع شود و در این راه توفیقی نصیب گردد. و ما توفیقی الا بالله.
محورهای اساسی و موضوعات کلی این مجموعه در ترسیم سیمای مؤمنان از دیدگاه قرآن و احادیث، عناوین زیر می باشند:
1. مفهوم و تعریف ایمان،
2. آثار و فواید ایمان،
3. راه به دست آوردن ایمان،
4. اوصاف و نشانه های اهل ایمان،
5. جایگاه و پاداش اهل ایمان.
در پایان لازم می دانم از راهنمایی های سودمند اعضای محترم شورای کتاب مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی و محقق سخت کوش جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای رضا مختاری و نیز تلاش های خالصانه سرپرست محترم آن مرکز حضرت حجه الاسلام و المسلمین آقای سید محمد کاظم شمس و همکاران تقدیر و تشکر کنم.
ابوالفضل بهشتی

فصل اول: مفهوم و تعریف ایمان

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله:
ما من شی ء أحب الی الله من الایمان،
چیزی نزد خداوند محبوبتر از ایمان نیست.
بحارالانوار، ج 64، ص 71.