فهرست کتاب


بیدارترین سردار

حسین استاد ولی‏

مولود نبوت

1- میلاد نور

در ماه ذیحجه سال دوم هجرت پس از جنگ باشکوه بدر که به صورت افتخارآمیزی به سود مسلمانان پایان یافت، دو دریای علم و عفت به هم پیوست و ازدواج علی و زهراعلیهماالسلام سر گرفت و دست غواص لایزالی محصول این پیوند مبارک را که دو دردانه شاهوار از صدف پاک عصمت بود به عنوان نعمت و هدیه ای بزرگ به جهانیان عرضه داشت(2) که به فرمان خدا به نام فرزندان هارون جانشین موسی علیهماالسلام که به زبان عبری شبر و شبیر(3) بود، حسن و حسین نامیده شدند، زیرا که پدرشان علی علیه السلام هم شأن هارون بود یعنی جانشین به حق پیامبر صلی الله علیه و آله(4)
با ولادت امام مجتبی سوره کوثر مصداق تازه یافت، آسمان و زمین نور باران شد، آسمانیان یکدیگر را تهنیت می گفتند، موجی از سرور و شادی خانواده نبوت را فراگرفت، و بار دیگر پس از ولادت مادرش فاطمه، آبی بر آتش بولهبی دشمنان اسلام ریخته شد که امیدشان را به بأس مبدل ساخت.

2- آداب نوزاد

در روز هفتم ولادت، زهرای مرضیه او را در حریری که جبرئیل علیه السلام از بهشت آورده بود پیچید و در دامان پیامبر صلی الله علیه و آله نهاد. آن حضرت در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه گفت تا در نهاد پاک او بذر توحید بپاشد و او را از دمسازی شیطان مصون بدارد. آن گاه قوچی برای او عقیقه کرد(5)، یک ران آن را به قابله داد و بقیه را میان همسایگان تقسیم نمود. آن گاه سر او را تراشید و به وزن موی سر او نقره تصدیق کرد. سپس سر او را با ماده ای خوشبو از عطر و زعفران (خلوق) شستشو داد و به قابله او فرمود: آلودن سر فرزند به خون عقیقه از رسوم جاهلیت است و ما نباید چنین کنیم.
آن گاه امور دیگری از آداب اسلامی نوزاد را که پیامبر صلی الله علیه و آله مبتکر آن بود درباره او انجام دادند.