پیشگوئیهای امیر المؤمنین علیه السلام

نویسنده : سید محمد نجفی یزدی

هیچکس را جز قاتلم نکشید

اصبغ بن نباته گوید: از حضرت علی علیه السّلام جمله ای قبل از شهادت شنیدم که می فرمود: ای بنی عبدالمطلب هر که اینجا هست نزدیک من آید، هیچکس را جز قاتلم نکشید، بدانید که مبادا فردا شمشیرهای خون را بر روی مردم بکشید و بگوئید: امیرالمؤمنین علیه السّلام کشته شد!(444)

امیدوارم آسایش من نزدیک باشد

امیرالمؤمنین علیه السّلام در یک سخنرانی که در آخر عمر شریف خود ایراد فرمود: به خدا قسم از آن هنگام که خداوند، محمد صلی الله علیه و آله وسلم را به پیامبری برانگیخت تا به امروز راحتی ندیده ام و الحمدلله.
به خدا سوگند در کودکی در هراس بودم و چون بزرگ شدم مشغول جهاد گردیدم، با مشرکین می جنگیدم و با منافقین دشمنی می ورزیدم تا اینکه خداوند پیامبرش را برد و آن مصیبت بزرگ رخ داد و من همواره نگران آن بودم که کار به گونه ای شود که نتوانم تحمل کنم ولی بحمدلله جز خیر ندیدم.
به خدا سوگند از کودکی شمشیر می زدم تا اینکه به پیری رسیدم، و آنچه مرا در این حالاتم به شکیبائی وادار می کند این است که همه آنها در راه خدا و رسول اوست. و من امیدوارم که آسایش من سریع و نزدیک باشد زیرا اسباب آن را می بینم. پس از این سخنان اندکی نگذشت که حضرت به شهادت رسید.(445)

امسال در یک صف حج خواهید نمود

حضرت امیر علیه السّلام فرمود: ای مردم ماه رمضان که بهترین ماههاست آمد، آسیای حکومت در این ماه به چرخش خواهد آمد، آگاه باشید شما امسال در یک صف حج می کنید و علامت این مطلب این است که من میان شما نیستم.
یاران حضرت متوجه می شدند که حضرت خبر رحلت خود را می دهد.(446)