پیشگوئیهای امیر المؤمنین علیه السلام

سید محمد نجفی یزدی

اگر کسی اجلش را بشناسد علی بن ابی طالب است

شیخ مفید رضوان الله علیه می فرماید: روایات به طور متواتر شده است که حضرت به رحلت خود خبر داد و اینکه از دنیا با شهادت می رود به وسیله ضربتی که بر سر او فرود آمده و محاسن او با خون سرش رنگین می شود.
از جمله فرمود: بخدا سوگند این وضع (محاسن) با این موضع (سر) رنگین می شود و دست را بر سر و محاسن خود گذاشت.
و همچنین فرمود: چرا نمی آید شقی ترین این امت که محاسن را از بالای آن به خون رنگین کند.
و یا می فرمود: بخدا سوگند این - اشاره به محاسن - از بالا رنگین می شود، چه چیز مانع است شقی ترین امت را که این را از بالای آن به خون رنگین کند.(442)
ابن سیرین می گفت: اگر کسی باشد که اجل خود بشناسد او علی بن ابی طالب است.(443)

هیچکس را جز قاتلم نکشید

اصبغ بن نباته گوید: از حضرت علی علیه السّلام جمله ای قبل از شهادت شنیدم که می فرمود: ای بنی عبدالمطلب هر که اینجا هست نزدیک من آید، هیچکس را جز قاتلم نکشید، بدانید که مبادا فردا شمشیرهای خون را بر روی مردم بکشید و بگوئید: امیرالمؤمنین علیه السّلام کشته شد!(444)

امیدوارم آسایش من نزدیک باشد

امیرالمؤمنین علیه السّلام در یک سخنرانی که در آخر عمر شریف خود ایراد فرمود: به خدا قسم از آن هنگام که خداوند، محمد صلی الله علیه و آله وسلم را به پیامبری برانگیخت تا به امروز راحتی ندیده ام و الحمدلله.
به خدا سوگند در کودکی در هراس بودم و چون بزرگ شدم مشغول جهاد گردیدم، با مشرکین می جنگیدم و با منافقین دشمنی می ورزیدم تا اینکه خداوند پیامبرش را برد و آن مصیبت بزرگ رخ داد و من همواره نگران آن بودم که کار به گونه ای شود که نتوانم تحمل کنم ولی بحمدلله جز خیر ندیدم.
به خدا سوگند از کودکی شمشیر می زدم تا اینکه به پیری رسیدم، و آنچه مرا در این حالاتم به شکیبائی وادار می کند این است که همه آنها در راه خدا و رسول اوست. و من امیدوارم که آسایش من سریع و نزدیک باشد زیرا اسباب آن را می بینم. پس از این سخنان اندکی نگذشت که حضرت به شهادت رسید.(445)