فهرست کتاب


برهان قاطع، پیرامون قیامت (جلد دوم)

علی اکبر سیفی‏

6- حسن خلق:

مرحوم صدوق در کتاب امالی از رسول خدا (ص) روایت کرده است که حضرت به امیرالمؤمنین (ع) سفارش فرمود:
حسن خلقک یخفف الله حسابک:(219) اخلاق خود را نیکو گردان تا خدای تعالی در قیامت حسابرسی را برایت آسان نماید.

7- قناعت به مال کم:

رسول خدا در سفارشی به شخصی فرمود: و اقنع بما اوتیته یخف علیک الحساب:(220) به آنچه از مال و روزی دنیا که برای تو مقدر شده قناعت کن تا حساب اعمالت در قیامت آسان شود.
و نیز در حدیث دیگری فرمود:
قلة المال اقل للحساب:(221) دارائی کم حسابرسی قیامت را کوتاهتر و آسانتر می کند.

اولین چیزی که در قیامت از آن سؤال می شود

آنچه که در قیامت قبل از تمام اعمال مورد سؤال و حسابرسی واقع می شوند، چند چیز ذکر شده است. که عبارتند از: توحید و نبوت و امامت و دوستی و محبت به اهل بیت (علیهم السلام) و نماز و روزه و حج و زکاة ولی در میان آنها نماز و حب اهل بیت بیش از سایر امور تاکید شده است. و در عین حالی که قبول شدن تمام اعمال به قبولی نماز منوط شده است، لکن شرط قبول شدن نماز حب اهل بیت و ولایت ائمه معصومین بیان گردیده است.
از امام رضا (ع) نقل شده است که رسول خدا (ص) به امیر المؤمنین علی (ع) فرمود:
یا علی ان اول ما یسأل عنه العبد بعد موته شهادة ان لا اله الا الله و أن محمدا رسول الله و أنک ولی المؤمنین بما جعله و جعلته لک:(222)
ای علی اولین چیزی که از مؤمن بعد از مرگش سؤال می شود وحدانیت خدای تعالی و نبوت من و امامت و ولایت تو بر مؤمنین است که خدای تعالی برایت مقرر فرمود. و من نیز آن را - در غدیر خم - اعلام و بر امت اتمام حجت نموده ام.
و نیز از آن حضرت روایت شده که از اجداد طاهرینش و آن بزرگواران از رسول خدا (ص) روایت کرده اند که فرمود:
اول ما یسأل عنه العبد حبنا اهل البیت:(223) اولین چیزی که بنده مؤمن در قیامت از آن سؤال می شود دوستی و محبت به ما اهل بیت است.
در موثقه عقار ساباطی از امام صادق (ع) نقل شده که فرمود: ان اول ما یسأل عنه العبد اذا وقف بین یدی الله جل جلاله عن الصلوات المفروضات و عن الزکاة المفروضة و عن الصیام المفروض و عن الحج المفروض و عن ولایتنا اهل البیت فان أقر بولایتنا ثم مات علیها قبلت منه صلواته و صومه و زکاته و حجه و ان لم یقر بولایتنا بین یدی الله جل جلاله لم یقبل الله عزوجل منه شیئا من أعماله:(224) هنگامی که در قیامت بنده مؤمن در محضر ربوبی متوقف شد اولین اموری که از او سوال می شود نماز و زکاة و روزه و حج واجب و ولایت ما اهل بیت است و اگر با اعتقاد و حب اهل بیت از دنیا رفت سایر واجبات از او قبول می شود والا هیچ عملی از او پذیرفته نخواهد شد.
مرحوم صدوق در کتاب ثواب الاعمال به سندش از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود:
قال رسول الله (ص): اول ما یسأل العبد اذا وقف بین یدی الله عزوجل عن الصلوة فان زکت صلوته زکی سائر عمله و ان لم تزک صلوته لم یزک عمله: هنگامی که در قیامت بنده مؤمن در محضر خدای عزوجل متوقف شود اولین چیزی که از او سؤال می شود نماز است اگر نمازش پاکیزه بود سایر اعمالش پاک و خالص شده و مورد قبول خدای تعالی واقع خواهد گردید والا ناخالص بوده و قبول نخواهد شد.
و این مضمون در احادیث مختلف نقل شده است. محققین می توانند به بحارالانوار، ج 80، ص 19، و 20، و 25 و ج 79، ص 236 رجوع کنند.