فهرست کتاب


برهان قاطع، پیرامون قیامت (جلد دوم)

علی اکبر سیفی‏

مقدمه

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الصلوة و السلام علی رسول الله و آل بیته الطیبین الطاهرین
خالق سبحان را شکر و سپاس می کنیم که توفیق انقلاب نصیب ملت مبارز و قهرمان ایران فرمود، و آنان را از نعمت جمهوری اسلامی و رهبری حکیمانه قائد عظیم الشان و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی سلام الله علیه برخوردار نمود.
قائد یکتا را ستایش و حمد می کنیم که به قدرت مطلقه خود این نعمت بزرگ را با رهبری مدبرانه فقیه توانمند حضرت آیه الله خامنه ای دام عزه به اتمام رسانید که امروز چون خورشید در قلوب تمام مؤمنین و مستضعفین عالم می درخشد و عجیب است که چگونه این درخشش را قبل از طلوع، آن حکیم الهی به نور ایمان و معرفت مشاهده کرد و فرمود: او چون خورشید می درخشد!.
خدایا از تو می خواهیم که ما را در شکر این نعمتها با خدمت به انقلاب و حفظ و حراست از خون شهیدان و پیمودن خط مشی امام راحل و اجرای فرامین رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران آیه الله خامنه ای دام عزه موفق فرمائی.
هدف اینجانب از تحقیق مباحث قیامت و تنظیم این نوشتار آشنائی پویندگان معارف اسلام - خصوصا قشر تحصیل کرده - به سرانجام این عالم و پایان عمر نظام مادی دنیا است. زیرا عاملی موثر در ایجاد خوف از عواقب گناه و انگیزه ای مهم برای پرهیز از معصیت می باشد.
بی شک نشر این سلسله مباحث حرکتی بنیادی در جهت تهذیب نفس و گامی موثر در راستای مقابله با تهاجم فرهنگی است. چرا که آگاهی به حوادث قیامت و توجه به پاشیدن نظام هستی با آن زلزله و انفجار مهیب و فناء و نابودی تمام موجودات در آن صاعقه بزرگ، اعتماد انسان را به دنیا از بین برده و نسبت به لذایذ و زیبائیهای آن بی اعتنا می گرداند.
آری یاد زلزله قیامت قلبش را به لرزه در آورده و صفحه وجودش آیینه قیامت می شود.
شدت خوفش از گناه، اثر یاد شهادت اعضاء بر گناهان در عرصه محشر بوده و عدالت و تقوایش ناشی از توجه او به حسابرسی دقیق اعمالش در قیامت است.
آه سرد و غمناکش به یاد لحظه ای است که نامه عمل به دستش داده می شود و جز حسرت و اندوه بر کرده های خویش چاره ای ندارد.
خلاصه یاد قیامت در زوایای کارهایش جلوه می کند.
بنابراین آشنایی با مباحث قیامت موجب دگرگونی بنیادی و تحول درونی بوده و در انسان انگیزه تقوی و فرار از معصیت ایجاد خواهد نمود. بنده به همین دلیل این موضوع را انتخاب کردم تا گامی در جهت تقوی و خودسازی بردارم.
ولی از آن می ترسم که بسیاری با قلم و گفتارم از رسوائی قیامت و عذاب جهنم نجات یافته و سرفراز و رستگار شوند و شاهد رسوائی من بین خاص و عام باشند. با تمام وجود خود را نیازمند به دعای خیر شما می بینم، و بدانید که خیر و برکت دعا برای برادران مؤمن نخست عاید خود شما خواهد گشت.
در اینجا لازم می دانم که توجه خوانندگان محترم را به نکاتی جلب کنم:
1 - چون موضوع بحث به آیات و روایات بیشتر ارتباط دارد و قابل استدلال به وجوه عقلی نیست لذا ممکن است برای بعضی خوانندگان گرامی خسته کننده باشد.
2 - آنچه در این کتاب و سایر مجلدات مورد بحث ما است سلسله مباحث مربوط به زمان و مکان و طول مدت قیامت و علائم و نامها و خصوصیات آن و نفخ صور و کیفیت حسابرسی و صراط و میزان و نامه عمل و بسیاری از مسائل قیامت است که در این کتاب بخشی از آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد.
3 - تمام این مباحث با تتبع و تحقیق بیشتر و مفصلتر در آینده به زبان عربی - بعد از طبع آنها به فارسی - انشاءالله انتشار خواهد یافت.
4 - خوانندگان گرامی توجه دارند که کسی خالی از اشتباه و نقص نبوده لذا از علماء و اساتید و محققین دامت توفیقاتهم استدعاء دارم چنانچه به مواردی از تحقیقات سندی یا دلالی روایات و یا هر مطلب دیگر برخوردند که به نظرشان مبهم و احیاناً خلاف مقتضای تحقیق بود متذکر شوند.
5 - در ترجمه و شرح آیات و روایات و عبارات عربی مفسرین و علماء از هیچ ترجمه یا شرح فارسی استفاده نکردم بلکه استنباط خودم را بر اساس لغت و ادبیات عرب و سایر فنون و علوم اسلامی در حد بضاعت و توانی که داشتم نوشتم.
در خاتمه از نویسندگان و محققین محترم خواهشمندم که تذکرات خود را در هر زمینه به قم - کد پستی 37156 پلاک 13 ارسال دارند تا بعد از مطالعه و جمع بندی نظرات روش بهتری اتخاذ کنم.
29 صفر 1412 ه ق
برابر 7/6/71 ه ش
احقر الطلاب: علی اکبر سیفی

نامهای قیامت

1 - الیوم الآخر 2 - یوم الآزفه 3 - یوم ألیم 4 - یوم البعث 5 - یوم التغابن 6 - یوم التلاق 7 - یوم التناد 8 - یوم ثقیل 9 - یوم الجمع 10 - الحاقه 11 - یوم الحساب 12 - یوم الحسره 13 - یوم الحشر 14 - الیوم الحق 15 - یوم الخروج 16 - یوم الخلود 17 - یوم الدین 18 - الساعه 19 - الطامة الکبری 20 - یوماً عبوساً قمطریراً 21 - یوم عسیر 22 - یوم عظیم 23 - الغاشیه 24- یوم الفصل 25 - القارعه 26 - یوم کبیر 27 - یوم محیط 28 - یوم مشهود 29 - یوم معلوم 30 - الیوم الموعود 31 - الواقعه 32 - یوم الوعید

انگیزه بحث از نامهای قیامت

موضوع بحث ما در این جلد نامهای قیامت است.
قرآن مجید در موارد مختلف به تناسب مطلب مورد بحث از قیامت به نامهای خاصی یاد کرده است.
قیامت دارای ابعاد گوناگون است و هر یک از این نامها جلوه بعدی از ابعاد آن می باشد.
به عنوان نمونه الیوم الآخر جلوه افول هستی جهان مادی و پایان عمر عالم است.
الآزفه پیام طنین زنگ قافله اهل محشر و ندای الرحیل سفر آخرت است.
یوم الیم تجلی دردهای وصف ناپذیر انواع عذابهای قیامت است: درد رسوائی، درد حسرت بر فرصت از دست رفته، درد سوختن میان زبانه های آتش، درد پوشیدن لباسهای گداخته آهنین و درد ریزش مس گداخته بر بالای سر، و یوم التغابن ترسیم گر خسران غیر قابل جبران است.
یوم التناد جلوه فرار از عزیزان و فریاد بر فراق است.
الحاقه جلوه روز در بردارنده حقیقت مکنون هر وجود است که در یوم الخروج از حجاب مادی دنیا بیرون می آیند.
یوم الدین منادی جزای اعمال و طاعت بی چون و چرا از قادر مطلق است.
یوم عسیر یادآور سختیهای قیامت و یوم الفصل خبر جدائی یاران و دوستان از همدیگر است.
القارعه پیام در هم کوبیدن کوه و زمین و خورشید و ماه و ستارگان و پاشیدن آنها است.
و بالاخره هر یک از این نامها جلوه ای از حوادث بزرگ قیامت و پیام گوشه ای از ابعاد گوناگون آن رخداد وحشتناک و مرگبار است. و تاثیر خاصی در تنبه و بیداری انسان دارد. و همین نکته انگیزه بحث ما را از نامهای قیامت تشکیل می دهد.