فهرست کتاب


سیره عملی اهل بیت امام مهدی علیه السلام

سید کاظم ارفع

زندگی در عصر امام مهدی علیه السّلام

طبق روایات رسیده و اعتقدات ما عصر امام مهدی علیه السّلام از بهترین زمانها برای انسانها در روی کره زمین است.

و این غلط نیست که عصر آن گرامی را عصر نور و عصر علم و عصر عدالت بشماریم.

در عصر آن بزرگوار فقر و حرمان از اجتماع بشری خارج می شود، دلها از حزن و غم بیرون می رود و زندگی جهنمی تبدیل به نعمت و آرامش می شود و دیگر اثری از ظلم و ظالم دیده نمی شود، در آن ایام اسلام دینی جهانی می شود و همه گوینده لا اله الا اللّه و محمد رسول اللّه و علی ولی الله می باشند.
خلاصه یک تحول و انقلابی عمیق و ریشه دار انجام می گیرد که همه چیز را تغییر می دهد.
احکام شرعی قطعی می شود:
یکی از چیزهایی که سعادت و نیکیختی جامعه بشری را تضمین می کند قوانین حاکمه در اجتماع است و خصوصاً قوانین قضاء و احکام شرعیه است.
در عصر امام زمان علیه السّلام این خصوصیت وجود دارد که قوانین قطعی و لازم الاجراء است چرا که حضرت مهدی روحی له الفداء برخلاف انبیاء و اجداد طاهرینش علیهم السّلام مأمور به باطن است یعنی آن گرامی به علم و اطلاع خویش به حوادث و وقایع حکم می کند و منتظر شاهد و ادعاء را ثابت کند نمی ماند. و از آنجا که طبق روایات فراوان و متواتر باید زمین به دست مبارک آن حضرت پر از عدل و داد شود و از ظلم و جور پاکیزه گردد چاره ای جز این نیست که امام علیه السّلام به علم خویش عمل کند و در غیر این صورت ممکن است انسانی مرتکب جنایت و آدم کشی شود و هیچکس از جرم او مطلع نگردد و خون طرف مقتول پایمال شده و قصاص نشود چنانکه در تاریخ زندگانی بشر فراوان رخ داده، بنابراین چنین چیزی با یملاء الارض قسطاً و عدلاً منافات دارد.
امام صادق علیه السّلام می فرمود:
اذا قام قائم آل محمد علیه السّلام حکم بین الناس بحکم داود، لا یحتاج الی بینه، یلهمه اللّه تعالی فیحکم بعلمه.(27)
زمانی که قائم آل محمد علیه السّلام قیام کند بین مردم به حکم داود حکم می نماید، احتیاج به اقامه دلیل ندارد، خداوند تبارک و تعالی به او الهام می کند و امام علیه السّلام به علم خود حکم می نماید.

کشف اسرار قرآن و معارف اسلام: