فهرست کتاب


سیره عملی اهل بیت امام مهدی علیه السلام

سید کاظم ارفع

گفتار معصومین درباره امام مهدی علیه السلام

قال رسول اللّه صلی اللّه علیه و آله: المهدیّ من ولدی تکون له غیبة اذا ظهر یملأ الارض قسطاً و عدلاً کما ملئت جوراً و ظلماً.
مهدی از فرزندان من غیبتی دارد و هنگامی که ظهور کند زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد پس از آنکه پر از ظلم و جور شده باشد.
عن امیرالمؤمنین انّه قال للحسین علیه السّلام فرمود: ای حسین نهمین پسر تو: همان کسی است که به حق قیام می کند، دین خدا را ظاهر می سازد و عدالت را در سطح گیتی گسترش می دهد.
قال الحسین علیه السّلام فقلت یا امیرالمؤمنین و انّ ذلک لکائن؟ فقال علیه السّلام: ای والّذی بعث محمّداً بالنّبوّة و اصطفاه علی جمیع البریّة ولکن بعد غیبة و حیرة لا تثبت فیها علی دینه الاّ المخلصون المباشرون لروح الیقین الذّین اخذ اللّه میثاقهم بولایتتا و کتب فی قلوبهم الایمان و ایّدیهم بروح منه.
امام حسین علیه السلام می گوید به امیرالمؤمنین علیه السلام عرض کردم این مطلب که فرمودید محقق خواهد شد؟ فرمود: آری، قسم به آن خدایی که حضرت محمّد صلی اللّه علیه و آله را به نبوت مبعوث نمود و او را از میان جمیع موجوداتش برگزید این امر واقع خواهد شد. لکن بعد از غیبت و حیرتی که اتفاق می افتد. (در عصر غیبت او) کسی بر دینش باقی نمی ماند مگر مؤمنین مخلص و کسانی که به مرتبه یقین رسیده اند و آنها که خداوند تبارک و تعالی پیمان ولایت ما را با ایشان بسته است و بر دلهایشان ایمان نقش بسته و مؤید به روحی از جانب پروردگار هستند.
یک بار رسول خدا صلی اللّه علیه و آله خطاب به حضرت زهرا علیها سلام فرمود: دخترم، خداوند تبارک و تعالی هفت چیز به ما داده که به احدی قبل از ما نداده است.
1 - پیامبر ما بهترین پیامبران است و او پدر توست.
2 - وصی ما بهترین اوصیاء است و او شوهر تو است.
3 - شهید ما بهترین شهداء است و او عموی پدر تو حمزه است.
4 - از ما کسی است (که خداوند به خاطر از دست دادن دو دستش در راه خدا) به او دو بال داده تا در بهشت پرواز کند.
5 و 6 - و از ما دو فرزند است حسن و حسین (علیهما السلام).
7 - و منّا و اللّه الّذی لا الّه الاّ هو مهدیّ هذه الأمة الّذی یصلّی خلفة عیسی بن مریم ثمّ ضرب بیده علی منکب الحسین علیه السّلام فقال: من هذا ثلاثاً
و قسم به آن خدایی که غیر از او خدایی نیست مهدی این امت از ماست، همان کسی که عیسی بن مریم پشت سرش نماز می خواند و سپس رسول اللّه صلی اللّه علیه و آله دست بر پشت امام حسین علیه السلام گذاردند و سه مرتبه فرمودند از نسل این است.
قال حسن بن علیّ علیهما السلام: اذا خرج ذاک التّاسع من ولد اخیّ الحسین ابن سیّدة الاماء یطیل اللّه عمره فی غیبته ثمّ یظهره بقدرته فی صورة شابّ ابن دون اربعین سنة ذلک لیعلم انّ اللّه علی کلّ شی ء قدیر
امام حسن مجتبی علیه السلام در ضمن یک حدیث طولانی می فرماید: خداوند تبارک و تعالی نهمین فرزند از فرزندان برادرم حسین فرزند فاطمه علیها سلام را در دوران غیبتش عمر طولانی عنایت نماید سپس به قدرت خویش در هنگام ظهور به صورت جوانی کمتر از چهل سال ظاهر می شود و این برای آن است که مردم بدانند که خداوند بر همه چیز قدرت دارد.
قال الحسین بن علیّ صلوات اللّه علیهما: منّا اثنا عشر مهدیّاً اوّلهم امیرالمؤمنین علیّ بن ابیطالب و آخرهم التّاسع من ولدی و هو القائم بالحقّ یحیی اللّه به الارض بعد موتها و یظهر به دین الحقّ علی الدّین کلّه ولوکرة المشرکون له غیبة یرتدّ فیها اقوام و یثّبت علی الدّین فیها آخرون فیودّون و یقال لهم. متی هذا الوعد ان کنتم صادقین، امّا انّ الصّابر فی غیبة علی الأذی و التکذیب بمنزلة المجاهد بالسّیف بین یدی رسول اللّه صلّی اللّه علیه و آله.
امام حسین علیه السلام می فرمود: دوازده مهدی از ما هستند اول آنها امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام و آخر آنها نهمین پسر من که قیام بر حق خواهد نمود و زمین را پس از مرگ آن زنده خواهد کرد، اوست که دین حق را بر سایر ادیان غلبه خواهد داد، اگر چه مشرکان کراهت داشته باشند.
برای حضرت مهدی علیه السلام غیبتی است که عده ای در آن مدت گرفتار شک و تردید می شوند ولی عده ای دیگر ثابت قدم و پابرجا خواهند ماند. و بعضی به این گروه مقاوم می گویند که پس کی وعده الهی محقق می شود، اگر راست می گویید؟! به تحقیق کسی که بر اذیت و تکذیب دشمنان در عصر غیبت آن گرامی صبر کند همانند مجاهد مسلّحی است که در کنار رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله با دشمنان اسلام جنگیده است.
قال علیّ بن الحسین علیهما السلام: القائم منّا تخفی ولادته علی النّاس حتی یقولوا لم یولد
امام زین العابدین علیه السلام فرمود: قائم ما ولادتش بر مردم مخفی است تا آنجا که عده ای می گویند که چنین کسی به دنیا نیامده است.
قال الباقر علیه السلام اذا قام قائمنا وضع اللّه یده علی رؤس العباد فجمع بها عقولهم و کملت به احلامهم
امام باقر علیه السلام فرمود: هنگامی که قائم ما آل محمد علیهم السلام قیام کند دستش را بر سر تمامی بندگان می گذارد و به آن طریق عقول آنها جمع و افکارشان کامل می گردد.
امام صادق علیه السلام در تأویل آیه شریفه امّن یجیب المضطرّ اذا دعاه و یکشف السّوء و یجعلکم خلفاء الارض(24) فرمود:
نزلت فی القائم علیه السّلام هو واللّه المضطّر اذا صلیّ فی المقام رکعتین و دعااللّه فاجابه و یکشف السّوء و یجعلة خلیفة فی الارض.
این آیه درباره امام قائم علیه السلام نازل شده و او به خدا سوگند همان مضطری است که وقتی در مقام (کنار کعبه) دو رکعت نماز می خواند و بعد از خدا طلب می کند و پروردگار هم دعایش را مستجاب نموده و کشف سوء می نماید و او را خلیفه و رهبر روی زمین قرار خواهد داد.
عن محمّد بن زیاد الازدی قال: سألت سیّدی موسی بن جعفر علیه السّلام عن قول اللّه عزّوجلّ واسبغ علیکم نعمه ظاهرة" و باطنة" (لقمان - 20) فقال النّعمة الظّاهرة الامام الظّاهر و الباطنة الامام الغائب فقلت له: و یکون فی الائمّة من یغیب؟ قال: نعم یغیب عن ابصار الناس شخصه ولا یغیب عن قلوب المؤمنین ذکره، و هوالثانی عشر منا یسهّل اللّه له کلّ عسیر و یذلّل له کلّ صعب و یظهر له کنوز الارض و یقرّب له کلّ بعید و یبیربه کلّ جبّار عنید، و یهلک علی یده کلّ شیطان مرید ذلک ابن سیّدة الاماء الّذی یخفی علی النّاس ولادته ولا یحلّ لهم تسمیته حتّی یظهر اللّه عّزوجلّ فیملأ به الارض قسطاً و عدلاً کما ملئت جوراً و ظلماً.
محمد بن زیاد ازودی گفت: از آقای خود موسی بن جعفر علیه السلام پرسیدم که معنای آیه شریفه که می فرماید: نعمتهای آشکار و پنهان خود را بر شما کامل کرد چیست؟ فرمود: نعمت آشکار امام ظاهر است، و نعمت پنهان امام غائب می باشد، محمد می گوید عرض کردم آیا در میان ائمه کسی هست که غائب گردد؟ فرمود: آری، البته از دیدگان مردم غائب است و از دلهای مؤمنین یاد و ذکرش غائب نیست. و او دوازدهمی ماست که خداوند تبارک و تعالی هر سختی را بر وی آسان می نماید و گنجهای زمین را برایش آشکار می سازد، دور را برایش نزدیک کرده و به دست حضرتش هر ظالم گردنکش را از پای درمی آورد و هر شیطان منحرف کننده را نابود می کند. اوست فرزند بهترین زنان عالم که ولادتش مخفی است و تا خداوند امر فرج و ظهورش را امضاء نکرده حرام است نام شریفش را فاش گویند و به دست او زمین پر از عدل و داد می گردد، پس از آنکه پر از ظلم و جور شده باشد.
قال الرضا علیه السلام: یابی و امی سمی جدی و شبیهی و شبیه موسی بن عمران علیه السلام... نودوا نداء یسمع من بعد کما یسمع من قرب یکون رحمة علی المؤمنین و عذاباً علی الکافرین.
امام رضا علیه السلام فرمود: پدر و مادرم فدای حضرت مهدی عج که همنام جدم رسول خدا صلی الله علیه و آله و شبیه من و شبیه موسی بن عمران علیه السلام می باشد... در هنگام ظهورش ندایی بلند می شود که انسانها از راه دور همانطور می شنوند که اشخاص نزدیک می شنوند، و آن ندا این است که حضرت بقیة الله روحی له الفداء برای مؤمنین رحمت و برای کفار عذاب است!.
قال الجواد علیه السلام:... یجتمع الیه من اصحابه عدد اهل بدر ثلاثمائة و ثلاثه عشر رجلاً من أقاصی الارض و ذلک قول الله عزوجل: أینما تکونوا یأت بکم الله جمیعاً ان الله علی کل شیی ء قدیر فاذا اجتمعت له هذه العدة من اهل الارض اظهر امره فاذا أکمل له العقد و هو عشرة آلاف رجل خرج باذن الله فلا یزال یقتل اعداء الله حتی یرضی الله تبارک و تعالی قال عبد العظیم: قلت له: یا سیدی و کیف یعلم ان الله قد رضی؟ قال یلقی فی قلبه الرحمة
حضرت جواد علیه السلام در ضمن روایتی فرمود: هنگام ظهور حضرت مهدی علیه السلام یاران آن گرامی از مکانهای مختلف زمین حدود سیصد و سیزده نفر به تعداد اصحاب بدر در اطرافش گرد خواهند آمد. و این در کلام خداست که می فرماید هر کجا باشید خداوند تبارک و تعالی شما را جمع کند و خداوند بر همه چیز قادر است و در آن زمان که این عده گردآمدند، امر فرج او ظاهر می گردد و وقتی قیامش قطعی شود حدود ده هزار نفر بر آنها اضافه می شوند و آنقدر از دشمنان خدا می کشند تا پروردگار راضی شود.
راوی حدیث حضرت عبدالعظیم حسنی علیه الرحمه می گوید: به امام علیه السلام عرض کردم آنها از کجا می دانند که خداوند راضی شده؟ فرمود: همام موقع که قلبشان به رحم آید.
عن ابی هاشم الجعفری قال: سمعت ابا الحسن صاحب العسکر علیه السلام یقول: الخلف من بعدی ابنی الحسن فکیف لکم بالخلف من بعد الخلف؟ فقلت: ولم جعلنی الله فداک؟ فقال: لانکم لاترون شخصه و لا یحل لکم ذکره باسمه قلت: فکیف نذکره؟ قال: قولوا الحجة من آل محمد صلی الله علیه و آله.
ابی هاشم جعفری می گوید: از امام هادی علیه السلام شنیدم که می فرمود: جانشین بعد از من فرزندم حسن است اما چگونه است وضع شما در هنگام جانشین فرزندم حسن (یعنی حضرت مهدی علیه السلام)! عرض کردم برای چه فدایت شوم! فرمود: برای آنکه شما او را نمی بینید و جایز نیست اسمش را ببرید. عرض کردم پس چگونه او را نام ببریم؟ فرمود: بگوئید حجت آل محمد صلی الله علیه و آله.
عن احمد بن اسحاق قال: سمعت ابا محمد الحسن بن علی العسکری علیه السلام یقول: الحمد لله الذی لم یخرجنی من الدنیا حتی ارانی الخلف من بعدی اشبه الناس برسول الله صلی الله علیه و آله خلقاً و خلقاً یحفظه الله تبارک و تعالی فی غیبته ثم یظهره
احمد بن اسحاق گفت: از امام حسن عسکری علیه السلام شنیدم که فرمود: حمد خدای را که مرا از دنیا نبرد تا اینکه جانشین خود را دیدم، همان کسی که شبیه ترین مردم از نظر خلقت و اخلاق به رسول خدا صلی الله علیه و آله است و خداوند تبارک و تعالی او را در عصر غیبتش حفظ می کند تا اینکه او را ظاهر سازد. بحار ج 51 از ص 108 تا 161.

علائم ظهور حضرت

احادیث و روایات فراوانی از چهارده معصوم علیه السّلام درباره نشانه های ظهور حضرت بقیة اللّه روحی له الفداء موجود است که وضع مردم و حکومتها و حوادثی که اتفاق می افتد را تشریح می کنند. بعضی روایات از جو اجتماعی قبل از ظهور و بعضی از حوادث و اتفاقات آن زمانها سخن می گویند و در همین رابطه کتابهایی نوشته شده که از جمله کتاب شریف نوائب الدهور فی علائم الظهور تألیف علامه معاصر سید حسین میرجهانی طباطبایی دامت برکاته می باشد.
مؤلف نزدیک به پانصد مورد از علائم و حوادث قبل از ظهور را به طور مستند نقل می نماید ولی ما چون بنای بر اختصار داریم به نام نامی حضرت مهدی علیه السّلام که بنا به حروف ابجد پنجاه و نه است، به پنجاه و نه نشانه، اشاره می کنیم.
1 - اختلاف بسیار در تمام روی زمین.
2 - خروج سفیانی که مردی از نسل یزید بن معاویه و از پلیدترین مردم است.
3 - خروج سید حسنی از طالقان که مردی از بزرگان شیعیان است و از ناحیه دیلمان قزوین خروج و قیام می نماید.
4 - کشته شدن نفس زکیه پشت کوفه با هفتاد نفر.
5 - خروج یمانی از طریق یمن.
6 - وقوع زلزله در بغداد که بسیاری از آن به زمین فرو رود.
7 - زنده شدن بعضی از مردگان و برگشتن ایشان به دنیا به صورتی که آنها را بشناسند و با هم رفت و آمد کنند.
8 - باریدن بیست و چهار باران پی در پی تا زمین را پاک و شسته کند و برکات زمین ظاهر شود.
9 - ظاهر شدن دود تیره ای بالای سرها که در چشم و در گوش و بینی های مردم رود.
10 - کشف حجاب و بی عفتی در زنها و شریک شدن زنها در تجارت با شوهران و تمکین نکردن زنان از شوهرانشان.
11 - واقع شدن فتنه در میان شرقی ها و غربی ها.
12 - ندای آسمانی که برای تثبیت حقانیت حضرت علی علیه السّلام و شیعیان او واقع می شود. (البته ندایی هم پس از ظهور امام علیه السّلام در مکه که بسیار مهیب و رساست شنیده می شود که امام مهدی علیه السّلام را با اسم و نسب به همگان معرفی می کند و به مردم توصیه می شود که با امام بیعت کنید تا هدایت یابید و مخالفت حکم او را ننمایید که گمراه می شوید).
13 - خراب شدن ری
14 - اختلاف در میان عرب و عجم و این اختلاف ادامه خواهد داشت تا سفیانی قیام کند.
15 - ظهور فتنه شدید در سال پیش از ظهور.
16 - کشته شدن هفتاد هزار نفر کنار جسر بغداد که آب دجله از خون سرخ و از گند اجساد متعفن شود.
17 - نزول عیسی بن مریم علیه السّلام از آسمان و اقتدای او در نماز، به حضرت مهدی روحی له الفداء.
18 - طلوع آفتاب از سمت مغرب.
19 - ظاهر شدن آتشی از انتهای عدن (شاید آتش زدن چاههای نفت باشد).
20 - تعطیل شدن مساجد تا چهل شبانه روز.
21 - توجه بلاها به نواحی لبنان و مضطرب شدن عراق.
22 - بانک ناقوسها در ممالک اسلامی.
23 - زیاد شدن مرض صرع و دیوانگی در اثر شدت فتنه و پریشانی.
24 - قبل از قیام قائم علیه السّلام دو مرگ سرخ و سفید واقع می شود، که مرگ سرخ با اسلحه و مرگ سفید به خاطر طاعون است.
25 - موت فقهاء پی در پی.
26 - ضایع کردن نمازها و پیروی کردن از شهوتها و کم شدن امانتداری در مردم.
27 - بلند شدن صداهای خصومت و دشمنی در مساجد.
28 - دشنام دادن اولاد به پدران و مادران و افترا زدن به ایشان و شاد شدن به مرگ آنها و زدن و آزار ایشان.
29 - مساجد را جای خوردن غذاها قرار دادن.
30 - کم شدن کارهای خیر و کم شدن علماء حقیقی.
31 - برداشته شدن برکت از سال و ماه و هفته و روزها و ساعتها.
32 - و شیوع گفتگوهای نامشروع و رقصها و اقسام ساز و نوازها.
33 - رشوه گرفتن قضات در حکم و ندانسته حکم کردن ایشان.
34 - مستولی شدن زن بر شوهر خویش در جمیع چیزها.
35 - تدریس و تعلیم علوم باطله برخلاف دستور دین و قرآن.
36 - مقاتله مسلمین با یهود.
37 - کینه علماء دینی در دل گرفتن و سرزنش و بدگویی آنها نمودن و کشتن و ذلیل کردن سادات و بزرگان اصیل.
38 - قرآن را با ساز و نواز خواندن.
39 - ممنوع شدن عراق از دینار و جنس از طرف عجم.
40 - مردها خود را شبیه زنان درآورند و زنان شبیه به مردان و بلند گذاردن گیسوان جلوی سر جوانان و مردان.
41 - ساز و آواز و لهویات زیاد و کسی منع نکند و یا جرئت نکند که منع کند. 42 - کم فروشی کردن و گران فروشی نمودن.
43 - سخت شدن دلها و خشک شدن چشمها و نشنیدن و بی اعتنایی به نصایح و پندها.
44 - از طریق باطل و حرام کسب کنند و ربا گرفتن شغل مردم شود.
45 - اعمال خیر را برای نمایش و ریا انجام دادن.
46 - حج کردن ثروتمندان برای تماشا و گردش و استراحت و حج کردن مردم متوسط برای تجارت کردن و حج نمودن فقراء برای ریا و تظاهر.
47 - امر به معروف و نهی از منکر کننده را سرزنش و ملامت کنند و او را نصیحت کنند که نکند.
48 - مرده را با استهزاء بردارند و کسی دنبال جنازه او گریه و زاری نکند.
49 - در هر سال بدعتها و شر زیاد شود، غیبت کردن به نظر مردم شایسته باشد.
50 - آیات در آسمان ظاهر شود و مردم نترسند.
51 - مختصری از مالشان را در طاعت پروردگار مصرف می کنند و بیشتر آن را صرف غیر طاعت پروردگار می نمایند.
52- قبور ائمه علیهم السّلام را به گلوله خراب کنند.
53 - طلاق و جدایی بین زن و شوهر زیاد گردد.
54 - قسم خوردن بنا حق فراوان شود.
55 - مردم مانند اشخاص تازه مسلمان شوند.
56 - دین به دنیا فروخته شود و تعارفات دروغین در بین مردم فراوان گردد.
57 - مردم تابع لغزشهای علماء شوند و از علمای حقه فرار کنند.
58 - مردان صورتهای خود را صاف و براق کنند.
59 - قیام مردی از قم که مردم را دعوت به حق کند و با او باشند جماعتی از مردان که دلهایشان مانند پاره های آهن است در استقامت.

حوادث و وقایع امام علیه السّلام

آغاز قیام آن بزرگوار از مکه و کنار کعبه ما بین رکن و مقام است. پرچم و شمشیر و عمامه و پیراهن پیامبر صلی اللّه علیه وآله با او است.
حضرت صادق علیه السّلام می فرماید: اول من یبایع القائم جبرئیل، اول کسی که با او بیعت می کند جبرئیل است.
پشت به کعبه می دهد و می فرماید:
ای مردم: هر کس می خواهد به آدم و شیث بنگرد، منم آدم و شیث. هر کس می خواهد به نوح و فرزندش سام بنگرد، منم نوح و سام. هر که می خواهد ابراهیم و اسماعیل را ببیند، منم ابراهیم و اسماعیل. هر که می خواهد موسی و یوشع را بنگرد منم موسی و یوشع. هر کس می خواهد به عیسی و شمعون نظر کند، منم عیسی و شمعون. ای مردم: هر که می خواهد به حضرت محمد صلی اللّه علیه وآله و امیرالمؤمنین علیه السّلام نظر نماید، منم محمد و امیرالمؤمنین.
و هر کس می خواهد که به حسن و حسین بنگرد، منم حسن و حسین، و هر که می خواهد به ائمه از فرندان حسین علیهم السّلام نظر نماید، منم از امامان از نسل حسین. پس اجابت کنید دعوت مرا و من امروز شما را به آنچه تاکنون هشدار داده و نداده اند هشدار می دهم.(25)
یاران مخصوص امام علیه السّلام سیصد و سیزده نفرند که از نقاط مختلف جهان گرد حضرت جمع می شوند و در مکه با آن حضرت بیعت می کنند.
بخشی از خصوصیات یاران امام از زبان معصومین علیهم السّلام چنین است:
اصحاب قائدم علیه السّلام جوانند مگر تعداد بسیار قلیل آنها.
خداوند قلوبشان را به هم الفت داده و از احدی ترس و وحشت ندارند.
مردانی هستند که قلوبشان چون آهنهای گداخته محکم است و هیچگاه شک و تردید در کارهای الهی نمی نمایند
ایشان رهبان و عابد شب و شیر و قهرمان روزند
دلهایشان لبریز از خوف و خشیت الهی است، دعوت به شهادت می شوند و آنها هم تقاضای شهادت در راه پروردگار را می نمایند و شعارشان است یالثارات الحسین انتقام گیرندگان خون حسین علیه السلام.
در هنگامه ظهور حضرت مهدی علیه السّلام ندایی از آسمان شنیده می شود که:
ایها الناس، ان اللّه قطع عنکم مدة الجبارین، و ولی الامر خیر امة محمد صلی اللّه علیه وآله فالحقوا بمکة
ای مردم (عالم): خداوند تبارک و تعالی زمان حکومت و ریاست ستمگران و جبارین را به پایان رساند و ولایت و سروری بهترین اشخاص امت محمد صلی اللّه علیه و آله را برای شما قرار داد، به مکه هجوم آورید و به یاران (حضرت مهدی روحی له الفداء) ملحق شوید.
ابتدا یاران خاص حضرت یعنی همان سیصد و سیزده نفر خود را به مکه می رسانند و با امام خویش بیعت می کنند.
این تعداد از نقاط مختلف جهان هستند، از اسکندریه چهار نفر، اصفهان یک نفر، مصر دو نفر، انظاکیه که شهری در سوریه است یک نفر، روستایی در طائف سه نفر، بین المقدس سه نفر، حبشه چهار نفر، دمشق سه نفر، بغداد سه نفر، سرخس دو نفر، سمرقند دو نفر، سلماس یک نفر، قریه ای در شیراز چهارنفر، طالقان بیست و سه نفر، قم یک نفر، کربلا سه نفر، کوفه چهارنفر، مکه چهارنفر، نجف دو نفر، نیشابور دو نفر، یمن چهار نفر.
بقیه یاران آن گرامی تا سیصد و سیزده نفر که از شهرها و روستاهای گوناگون جهان هستند و نام هر یک از ایشان در کتابها موجود است علاقمندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به آنها مراجعه نمایند(26)
امام علیه السّلام مدتی در مکه می ماند و بعد به سوی مدینه حرکت می کند.
مفل بن عمر از امام صادق علیه السّلام سؤال کرد حضرت مهدی علیه السلام با مردم مکه چه می کند؟
فرمود: آنها را دعوت به حکمت و موعظه حسنه می کند، آنها هم از وی اطاعت می نمایند. آنگاه مردی از خاندان خود را در آنجا به نیابت خود منصوب داشته و مکه را به قصد مدینه ترک می گوید. مفضل پرسید با خانه خدا چه می کند؟ فرمود: آن را به صورت اول همانند زمان آدم و ابراهیم و اسماعیل در می آورد و هر آثاری که در مکه و مدینه و عراق و سایر مکانها از ستمگران باقی مانده بالشد همه را ویران می کند مسجد کوفه را نیز خراب کرده و بر اساس همان روزهای اولش می سازد.
امام علیه السّلام پس از مبارزاتی در مدینه با سپاه خود به سوی عراق و کوفه می آید، در کوفه با سید حسنی ملاقات می کند و سید حسنی و سپاهیانش با امام بیعت می کنند.
مرکز حکومت حضرت مهدی روحی له الفداء کوفه است و محل حکومتش مسجد جامع کوفه و جایگاه تقسیم غنائم و بیت المال مسجد سهله می باشد. سپس امام صادق به مفضل فرمودند که: طول شهر کوفه به پنجاه و چهار میل می رسد به طوری که خانه های آن مجاور کربلا می باشد و خداوند در آن ایام کربلا را محل آمد و رفت فرشتگان و مؤمنین خواهد نمود و برکت و نعمت را در آن سرازیر خواهد کرد.
امام علیه السّلام شرق و غرب جهان را فتح کرده و اسلام را بر سراسر جهان حکمفرما می سازد و دین را تجدید حیات می نماید به گونه ای که مردم خیال می کنند حضرت مهدی روحی له الفداء دین جدیدی آورده است.
او طبق کتاب خدا و سنت پیامبر و سیره اهل بیت گرامش عمل می کند، مانند جدش امیرالمؤمنین غذایش ساده و لباسش خشن است. در حکومت امام علیه السلام، برکات زمین آشکار و ثروت و نعمت و میوه و محصولات بسیار می شود، فقر از بین می رود و همگان در رفاه و نعمت خواهند بود که کسی برای پرداخت زکات و صدقه فقیری نمی یابد و به هر کس رجوع کند کسی از او نمی پذیرد. به شوق مجاورت با امام علیه السّلام آنقدر از مؤمنان و پیروان در کوفه ساکن می شوند که برای گنجایش نمازگزارانی که به امام اقتدا می کنند مسجدی بسیار وسیع بنا می کنند که هزار در دارد.